Od czego rozpocząć pracę w środowisku związanym z RedHat/Centos? Tak jak w każdym innym przypadku potrzebujesz narzędzi na których możesz pracować. W przypadku RHCSA potrzebujesz dostępu do systemu operacyjnego na którym wykonasz ćwiczenia. Tym systemem może być zarówno Centos 7/8, który jest zupełnie darmowy lub też Red Hat, który jednak wymaga zakupu licencji.
W jaki sposób przygotować środowisko pracy GNU/Linux?
Aby wystartować musisz przygotować system operacyjny koniecznie z dostępem do internetu. Obraz Centos 7 możesz pobrać z tego linku. Centos w wersji 8 możesz pobrać z tego linku. Pobrany plik z rozszerzeniem .iso zostanie pobrane lokalnie na dysk twardy.
Instalacja systemu Centos 7/8 na Oracle VirtualBox.
Posiadając obraz systemu możesz zainstalować maszynę z Centos 7/8 przy pomocy Oracle VirtualBox. Dokładna instrukcja tożsama zarówno z instalacją Oracle 7 oraz 8 jest dostępna pod tym adresem (ważne aby zmienić strefę czasową na Warszawę).
Jednak ta opcje jest dość trudna, ze względu na konieczność instalacji świeżej wersji systemu za każdym razem gdyby coś poszło nie tak, lub zmusza ciebie do przechowywania kopii systemu zaraz po zainstalowaniu. Dlatego poniżej nieco łatwiejsza opcja i w dodatku darmowa.
Darmowe konto AWS jako laboratorium do egzaminu RHCSA.
Możliwe jest utworzenie darmowego konta w chmurze AWS i zdalne podłączenie się do niego poprzez SSH. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie ćwiczeń na zdalnym serwerze. Dodatkowo w bardzo szybkim czasie możesz utworzyć dodatkowe maszyny jeżeli zachodzi taka potrzeba. Przy tworzeniu konta AWS niezbędna jest karta kredytowa/debetowa, która umożliwia płacenie w internecie. Ale spokojnie opłaty żadne nie zostaną naliczone jeżeli tylko spełnione zostaną wymagania opisane w limitach AWS, które możesz znaleźć na tej stronie. Jednak są one tak duże, że nawet przy intensywnej nauce ciężko jest je przekroczyć. Dokładny opis z obrazkami dostępny jest pod tym linkiem.
W tym wpisie to wszystko, wykonaj proszę jeden ze scenariuszy, aby być gotowym na kolejne wpisy. W kolejnym wpisie poznasz w jaki sposób korzystać z dokumentacji systemowej.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).