Kurs Red Hat Certified System Administrator (RHCSA 7) – Archiwum a jego kompresja cz.5

Print Friendly, PDF & Email

Często wiele osób myli archiwum z kompresją, ze względu na używanie automatycznych programów do ich tworzenia z poziomu systemu Windows. Jednak archiwum w podstawowej swojej wersji jest po prostu jednym plikiem na wyjściu, który zawiera listę plików czy też katalogów, które zostały przekazane na wejściu o takiej samej wielkości. Kompresja archiwum pozwala na zmniejszenie jego wielkości od kilku do kilkudziesięciu procent w zależności od tego co kompresujesz oraz jakimi metodami.

Tworzenie archiwum w systemach GNU/Linux

Zacznij od podstawowej wersji archiwum bez kompresji w programie TAR, jest to jeden z najstarszych programów do tworzenia archiwów w systemach GNU/Linux.

Po utworzeniu struktury przykładowych katalogów oraz utworzeniu pliku test.txt, ostatnim krokiem jest wygenerowanie przez ciebie archiwum o nazwie tar_test.tar zawierającego katalog tar_test/ wraz z testowym plikiem test.txt. Schemat wykonania jest prosty:

  1. Na początku wywołaj program tar,
  2. Następnie użyj przełączników -cvf, czyli kolejno: utwórz archiwum, wyświetl jakie pliki się w nim znajdą oraz jak będzie nazywać się archiwum,
  3. Wpisz nazwę archiwum z rozszerzeniem .tar,
  4. Na koniec wskaż jakie pliki i/lub katalogi się w nim znajdą

Widzisz, że nie jest to sytuacja bardzo skomplikowana.

Podglądanie archiwum…

Jeżeli masz archiwum, ale nie bardzo wiesz co znajduje się w środku, możesz to bardzo szybko zweryfikować. Opcja ta dotyczy również archiwum po kompresji, wtedy musisz dodać rozszerzenie .tar.gz

Jak widzisz zmiana jednego parametru z c na t, pozwoli na podejrzenie zawartości archiwum.

Kompresja archiwum…

Kompresowanie, czyli zmiana objętości archiwum jest pomocna gdy chcesz przenieść duże pliki w jak najkrótszym czasie. Dziś nie jest to może aż tak ważne ze względu na możliwości dysków, czy szybkość transferu plików, ale warto również wiedzieć, co i w jaki sposób zrobić.

W tym przypadku używasz przełączników z tworzenia archiwum oraz dodatkowo musisz skorzystać z przełącznika z, czyli zip. Warto również po stworzeniu kompresji, porównać wielkość tych plików przy pomocy ls -la, w moim przypadku kompresja zmniejszyła wielkość pliku dziesięciokrotnie.

Wypakowanie archiwum…

Potrafisz stworzyć, podejrzeć oraz skompresować archiwum. Teraz dowiesz się w jaki sposób wypakować archiwum zarówno w zwykłym przypadku jak i po kompresji.

Nowy przełącznik x, pozwala na wypakowanie archiwum.

W taki sam sposób możesz wypakować archiwum po kompresji, oczywiście musisz wybrać archiwum z rozszerzeniem .tar.gz.

Wypakowanie jednego pliku…

Inaczej sprawa wygląda z wypakowaniem pojedynczego lub kilku plików z całego archiwum.

Wypakowanie pliku ze zwykłego archiwum odbywa się w poniższy sposób.

Musisz pamiętać o wskazaniu ścieżki w archiwum do pliku, który chcesz wypakować.

W archiwum skompresowanym musisz użyć dodatkowo parametru z.

W jaki sposób dodać plik do archiwum?

Jeżeli chcesz rozszerzyć archiwum o kolejny plik pomocne będzie poniższe polecenie.

W tym momencie w archiwum znajdują się 2 pliki test.txt oraz test2.txt.

To tyle w tym wpisie. Oczywiście temat nie jest wyczerpany, ponieważ archiwa można robić przy pomocy bzip2. Ale tar jest dostępny w systemie, w więc jeżeli chcesz więcej odsyłam do dokumentacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT