Do tej pory przedstawiłem większość struktur, które możesz wykorzystać w codziennej pracy. W tym wpisie chciałbym przedstawić w jaki sposób używać podzapytań.

Nieco Teorii…

Właśnie czym są podzapytania? W standardowym zapytaniu używasz takich klauzul jak: SELECT, WHERE, ORDER BY etc. Jeżeli potrzebujesz ograniczyć wynik wskazując jakąś wartość w klauzuli WHERE możesz użyć wprost wartości lub właśnie podzapytania. Oczywiście podzapytań możesz używać również z Join.

Poniżej schemat użycia podzapytania (oczywiście najprostszy) .

Przykłady, Przykłady…

Załóżmy, że potrzebujesz wyciągnąć listę filmów, których cena jest wyższa od średniej pobranej ze wszystkich filmów, które oferujesz. Jak to zrobić? Wystarczy użyć podzapytania, które przy pomocy jednej z funkcji agregującej dynamicznie poda wartość dla warunku.

Na początek pobierz id filmu, jego tytuł oraz cenę wypożyczenia.

Pobierz teraz średnią cenę wypożyczenia filmu.

Zapytanie jest proste, w odpowiedzi otrzymasz średnią cenę wypożyczenia filmu z Twojej wypożyczalni.

Teraz połącz te dwa zapytania, aby przy pomocy jednego scalonego, otrzymać tylko te filmy, których wypożyczenie jest droższe od średniej ceny.

Podsumowanie

Jak widzisz podzapytanie nie są zbyt skomplikowane, a mogą zaoszczędzić nieco czasu i zapewnić dostęp do właściwego wyniku. W kolejnym wpisie przedstawię pierwsze kroki w modyfikacji danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Droga Administratora IT.