Azure AZ-900 – Wydatki inwestycyjne (CapEx) vs. Wydatki operacyjne (OpEx) cz.2

Print Friendly, PDF & Email

Technologia stosunkowo nowa, ale problemy te same, czyli pieniądze. Zanim zaczniesz myśleć nad przeniesieniem działalności do chmury warto poznać dwa kolejne pojęcia CapEx oraz OpEx.

CapEx

Capital Expenditure (wydatki inwestycyjne) – środki, które organizacja przeznacza na stworzenie infrastruktury IT na miejscu, czyli budowę, wyposażenie oraz zabezpieczenie pomieszczeń przeznaczonych na serwerownie.

Co może być kosztem?

Serwery – zakup serwerów to jeden z największych kosztów, które musisz ponieść najczęściej jednorazowo lub w bardzo krótkim czasie, co może być dużym wyzwaniem. Oczywiście idealnie, jeżeli infrastruktura pozwala na wysoką dostępność, zabezpieczenie przed awariami etc., czyli koszty rosną.

Storage – poza serwerami potrzebne są również urządzenia do przechowywania danych, plików, baz danych etc.

Sieć – zbudowanie wydajnej sieci, która będzie odporna na uszkodzenia i pozwoli nadal działać połączeniom pomiędzy serwerami a użytkownikami to również kolejny koszt, który musisz ponieść na początku działania organizacji. Potrzebne są również urządzenia aktywne takie jak: switche, routery oraz pasywne takie jak okablowanie, patch-panele.

Backup – zapewnienie miejsca, które przechowuje kopie danych organizacji, również potrzebuje odpowiedniego sprzętu.

Odzyskiwanie – samo posiadanie kopii zapasowej to jedno, natomiast procedury odzyskiwania to druga rzecz. Warto mieć specjalistę, który będzie się tym wszystkim opiekował. Konfiguracja możliwie dużej automatyzacji również kosztuje.

Pomieszczenia – cały sprzęt musi gdzieś zostać umieszczony, dodatkowe koszty to wynajęcie pomieszczeń, opłaty za energie elektryczną etc.

Pracownicy – infrastrukturą ktoś musi zarządzać, więc kolejne koszty to utrzymanie pracownika i to prawdopodobnie niejednego.

OpEx

Operational Expenditure (wydatki operacyjne) – wydatki, które należy zabezpieczyć na dodatkowe narzędzia takie jak: licencje, dodatkowy sprzęt, opłaty nie są wymagane na wstępie działalności, ale naliczane do miesiąc, kwartał lub pół roku.

Co może być kosztem?

Licencje – wiele aplikacji/licencji jest obecnie dostępnych jako subskrypcje, czyli organizacja musi co określony czas za nie płacić, aby mieć do nich dostęp bez przeszkód. Jest to elastyczne podejście do kosztów, ponieważ korzystasz tylko z tych funkcjonalności, które są potrzebne.

Płać za użycie – chmura daje możliwość płatności tylko za to z czego korzysta organizacja, takie podejście daje elastyczność i wydawanie pieniędzy w miarę wzrostu organizacji. Zamiast kupować serwer za kilkadziesiąt tysięcy złotych, lepiej wynająć jego możliwości na czas testów lub wdrożeń, jeżeli projekt upada usuwasz zasoby i już nie ponosisz kosztów.

Podsumowanie

CapEx – dzięki nakładom inwestycyjnym planujesz wydatki na początku projektu lub okresu budżetowego. Twoje koszty są stałe, co oznacza, że ​​wiesz dokładnie, ile wydajesz. Jest to atrakcyjne, gdy trzeba przewidzieć wydatki przed rozpoczęciem projektu ze względu na ograniczony budżet.

OpEx – dzięki temu modelowi organizacji, które chcą wypróbować nowy produkt lub usługę, nie muszą inwestować w sprzęt. Zamiast tego, płacą za infrastrukturę tyle, ile potrzeba. OpEx jest szczególnie atrakcyjny, jeśli popyt ulega wahaniom lub jest nieznany. Często mówi się, że usługi w chmurze są elastyczne. Elastyczność chmury to możliwość szybkiej zmiany infrastruktury IT w celu dostosowania się do zmieniających się potrzeb firmy. Na przykład, jeśli szczyt usług przypada na jeden miesiąc, możesz skalować zgodnie z zapotrzebowaniem i zapłacić większy rachunek za ten miesiąc. Jeśli w następnym miesiącu popyt spadnie, możesz zmniejszyć zużyte zasoby, a następnie obniżyć rachunek. Ta elastyczność umożliwia dynamiczne zarządzanie kosztami, optymalizując wydatki w miarę zmieniających się wymagań.

Jak widzisz chmura daje duże możliwości, ale konieczne jest również poznanie oraz zrozumienie modelu pracy w zwykłym środowisku, gdzie zarządzasz infrastrukturą samodzielnie, aby zrozumieć i nauczyć się czego organizacja tak naprawdę potrzebuje. W chmurze również tworzysz maszyny wirtualne, sieci komputerowe etc., więc musisz umieć takie przyziemne rzeczy.

W kolejnym wpisie przedstawię pierwszy z czterech modeli, czyli model IaaS.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT