Kurs Docker – Wstęp CZ.0

Kolejnym narzędziem ułatwiającym wdrażanie maszyn wirtualnych jest Docker.

Docker jest aplikacją działającą zarówno w systemach Windows oraz GNU/Linux. Pozwala bardzo szybko na wdrożenie mikro maszyny wirtualnej do przetestowania nowej wersji naszej aplikacji. Każda maszyna zamknięcia jest w oddzielnym kontenerze, który korzysta z zasobów hosta, ale jednocześnie jest odizolowany od innych instancji, dzięki czemu problem z jednym kontenerem nie ma wpływu na działanie pozostałych.

W odróżnieniu do np. rozwiązań Hyper-V nie potrzebujemy instalować pełnej wersji systemu operacyjnego, konfigurować wszystkich jego elementów. Jest to nie wygodne z dwóch powodów, pierwszym jest zakup odpowiedniego sprzętu, drugim czas potrzebny na konfigurację.

Docker pozwala na szybkie wygenerowanie lekkiej maszyny wirtualnej. Mogę ściągnąć w ciągu kilkunastu sekund specjalnie przygotowaną wersję obrazu systemu operacyjnego i uruchomić gotową aplikację w niej zaszytą. Inną opcję jest możliwość przygotowania we własnym zakresie mogę przygotować tzw. Dockerfile i umieścić w nim wiele elementów, które wygenerują naszą własną maszynę.

Dzięki zastosowaniu Dockera możemy bardzo szybko testować kolejne wersje aplikacji, przygotowywać nową infrastrukturę dla zespołów Developerskich czy DevOpsowych. W wielu przypadkach wdrożenie aplikacji wymaga tak śmiesznych zasobów, że ciężko niektórym to zrozumieć, skoro widzą działającą bardzo płynnie stronę internetową, czy aplikację, która przetwarza bardzo dużą ilości danych.

Dockera warto połączyć z innym narzędziem Ansible. Dzięki temu możemy wdrażać duże ilości kontenerów na rozległej infrastrukturze IT. W kolejnym wpisie przedstawię zakres egzaminu DCA.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT