Kurs Docker – manipulowanie Docker Service CZ.12

Print Friendly, PDF & Email

W poprzednim wpisie przedstawiłem pokrótce wdrożenie usługi poprzez Docker Service, w tym wpisie chciałbym pokazać w jaki sposób można zmieniać działanie działającej już usługi.

Docker Service Nieco teorii…

Warto przypomnieć, że usługa (service) może działać w dwóch trybach Global oraz Replicated. Jeżeli chcesz zarządzać usługami tzn. zmieniać ich pracującą liczbę musisz uruchomić usługę w trybie Replicated, przy próbie zmiany liczby działających replik w trybie Global otrzymasz błąd.

Praktycznie zastosowanie

W poprzednim wpisie utworzyłem usługę helloworld, jednak działa ona jedynie w pojedynczym wystąpieniu, ale jednocześnie działa w trybie Replicated, więc możesz to zmienić. Powiedźmy, że potrzebujesz sumie 10 replik tej usługi, poniższe polecenie na to pozwala.

Innym poleceniem, które da takie same efekty jest poniższe.

Sprawdź teraz jak zachowa się usługa w trybie Global.

Tak jak wspomniałem wcześniej usługa w trybie Global zwróci błąd: helloworldglobal: scale can only be used with replicated mode

Mając kilka działających usług możesz sprawdzić liczbę replik konkretnej, którą wskażesz po nazwie.

W odpowiedzi otrzymasz podobne do poniższych informacje.

Jeżeli w środowisku działa kilka usług w trybie Replicated możesz wykonać ich upgrade za pomocą jednego polecenia.

Po wykonaniu tego polecenia możesz ponownie sprawdzić wszystkie działające usługi.

Podsumowanie

To tyle jeżeli chodzi o podstawy Docker Service. W kolejnym wpisie przedstawię w jaki sposób rozpocząć budowę Dockerfile, czyli instrukcję FROM.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT