Kurs Docker – Docker Swarm – wdrożenie usługi (service) CZ.11

Print Friendly, PDF & Email

W poprzednich wpisach przygotowałem informacje na temat wdrożenia Docker Swarm oraz jego zabezpieczenia. Teraz nadszedł czas, aby wykorzystać w praktyce działanie Docker Swarm.

Docker Swarm Nieco teorii…

Wdrożenie usługi (service) spowoduje przyjęcie jej przez host, który pełni rolę manager’a. W zależności od liczby replik usługa zostanie utworzona na node’ach, które pracują w klastrze a następnie zostaną uruchomione niezależne zadania na każdym z hostów. Jeżeli z jakiegoś powodu task zostanie uszkodzony, harmonogram klastra utworzy nowy a ten uszkodzony zostanie usunięty.

Usługa (service) posiada dwa typy replikacji:

  1. Replicated – oznacza, że to my musimy wskazać ile replik chcemy utworzyć, wtedy zostaną one rozmieszczone na node’ach, które pracują w trybie worker,
  2. Global – oznacza rozmieszczenie usługi (service) na każdym z node’ów łącznie z managerem. W momencie gdy dodasz nowy node do klastra zostanie on w tym trybie włączony do klastra i zostanie na nim uruchomiona usługa.

Praktycznie zastosowanie

Załóżmy że potrzebujesz wdrożyć usługę (service), która będzie występowała w tylko jednej replice, będzie nazywała się helloworld, dodatkowo wykona ping na docker.com oraz wykorzystasz do tego celu obraz alpine.

  • docker service create – tworzy usługę,
  • –replicas 1 – tworzy jedną kopię/wystąpienie usługi (service),
  • –name helloworld – usługa nazwa się helloworld,
  • alpine – do budowy wykorzystaj obraz alpine
  • ping docker.com – usługa wykona ping na zadany adres

Liczbę wystąpień usługi (service) możesz podejrzeć wykonując polecenie

To tyle słowem wstępu do usług w Docker, zapraszam na kolejny wpis.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT