Kurs Docker – Budowanie Dockerfile – instrukcja FROM CZ.13

Print Friendly, PDF & Email

Budowanie automatyzacji w środowisku Docker’a odbywa się poprzez stworzenie pliku o nazwie Dockerfile. Plik ten zawiera szereg instrukcji, które pozwalają na automatyczne przygotowanie obrazu, których wykorzystasz do uruchomienia kontenera, który będzie w pełni działającym środowiskiem w organizacji.

Dockerfile Nieco teorii…

Budowanie Dockerfile prawie zawsze rozpoczyna się od instrukcji FROM, jedynym odstępstwem jest użycie instrukcji ARG (ale o tym w kolejnym wpisie). W tym momencie uznaj, że budowę Dockerfile zaczynasz od instrukcji FROM.

Poniżej 4 schematy budowy instrukcji FROM.

Najbardziej podstawowym podejściem jest po prostu wskazanie nazwy obrazu do pobrania, np. Debian, Centos, Hello-World.

Przełącznik –platform pozwala na wskazanie obrazu przeznaczonego na jedną z 3 platfrom linux/amd64, linux/arm64, or windows/amd64.

:<tag> oraz @<digest> określają w jakiej wersji obraz zostanie pobrany. Jeżeli pominiesz te parametry pobrany obraz będzie w najnowszej dostępnej wersji (latest).

Ostatni parametr AS<name> pozwala nazwać po swojemu pobierany obraz.

Praktycznie zastosowanie

Praktyczne zastosowanie instrukcji FROM powinno być przedstawione przy budowie Dockerfile.

Dlatego też utwórz plik o nazwie Dockerfile. Jest to istotne, ponieważ domyślnie przy budowaniu automatycznie obrazu to właśnie tego pliku będzie poszukiwał proces budowy.

Wewnątrz tego pliku dodaj instrukcję FROM, wskazując rodzaj obrazu z jakiego chcesz skorzystać.

Tak to tyle. Masz przygotowany plik, który po uruchomieniu zbuduje (a raczej pobierze) gotowy do użycia obraz Centos w wersji 8.

Teraz musisz uruchomić Dockerfile, aby ten obraz pojawił się u Ciebie lokalnie na maszynie z działającym Docker’em. W celu wykonania Dockerfile musisz wykonać poniższe polecenie. Pamiętaj o dodaniu po build znaku kropki (.), która powoduje wyszukanie w obecnym katalogu pliku Dockerfile.

Wskazanego obrazu lokalnie nie ma, więc zostanie on całkowicie pobrany. Jeżeli byłaby jakaś wersja wcześniejsza tego obrazu, pobrany zostałby tylko i wyłącznie brakujący element zwany warstwą.

Po zakończeniu budowy Dockerfile sprawdź czy obraz jest dostępny.

Podsumowanie

Początek budowy Dockerfile za Tobą, wiesz już od czego rozpocząć budowę automatyzacji budowy obrazów Docker’a. W kolejnych wpisach chciałbym skupić się na następnych instrukcjach, które możesz wykorzystać przy tworzeniu Dockerfile. Kolejną instrukcją w krótkim wpisie będzie ARG.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT