Konfiguracja DNS Windows 2012 Server cz.6

Print Friendly, PDF & Email

Następną ważną pozycją (funkcją) w systemach serwerowych jest udostępnienie DNS, dzięki czemu nasi użytkownicy nie muszą zapamiętywać skomplikowanych numerów w notacji kropkowej, a wystarczy wpisywać nazwy stron które chcemy odwiedzić.
DNS instaluje się domyślnie wraz z systemem 2012 Server.

1) Wstępne informacje:

Najważniejsze funkcje DNS to Wyszukiwanie do przodu (Forward – zamiana adresu, np. wp.pl na 212.77.100.101), Wyszukiwanie zwrotne – domyślnie nie skonfigurowane (Reverse – zamiana 212.77.100.101 na wp.pl).

2) Konfiguracja strefy:


Możemy usunąć utworzoną domena2.pl.

3) Aktualizacja wpisów DNS:

DHCP rozsyła nie tylko IP, ale również ustawienia DNS (jego adres IP), adres routera. Możemy wyłączyć automatyczną aktualizację gdyby ustawienia DNS były błędne.

Możemy również dodać inne serwery (np. pełniące rolę backup’u dla głównego serwera):
Transfer stref zapewnia nam duplikowanie danych na serwerze zapasowym, gdyby główny odmówił posłuszeństwa: 


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT