Jak zmienić literę dysku w systemie Windows?

Print Friendly, PDF & Email

System operacyjny automatycznie przypisuje literę za każdym razem, gdy podłączasz dowolny dysk do komputera z systemem Windows, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. To samo dotyczy mapowania dysku sieciowego i tworzenia nowej partycji.

Domyślnie podczas przypisywania litery do dysku lub partycji system Windows przechodzi od góry alfabetu do dołu, pomijając litery A i B — zarezerwowane dla napędów dyskietek (tak, wciąż).

Dysk C jest zawsze dyskiem systemowym — nie można go zmienić i nawet nie należy próbować. Jednocześnie napęd D jest zwykle przypisany do napędu optycznego. Następny dysk, który podłączysz do komputera, otrzyma litery E, F itd.

Przypisane litery do dysków / napędów optycznych

Co jeśli nie podobała Ci się litera automatycznie przypisywana do innych dysków, lub musisz dla konkretnej aplikacji mieć mapowanie na konkretnej literze? Dobrą wiadomością jest to, że nie potrzebujesz żadnych aplikacji innych firm, aby zmienić litery dysku. Windows ma opcje korzystania z wbudowanych narzędzi i nie są tak skomplikowane.

Zanim przejdziesz dalej, pamiętaj, że zmiana liter dysków wymaga uprawnień administratora na komputerze lokalnym. Zrzuty ekranu w tym wpisie pochodzą z systemu Windows 11, ale procedura zmiany literki dysku będzie działać dla systemu Windows 10, Windows Servers 2016 i nowszych.

Zmień literę dysku w systemie Windows 11 za pomocą Zarządzania dyskami (Disk Management)

Pamiętaj, że potrzebujesz uprawnień administratora, aby zmienić literę dysku w systemie Windows 10. Ponadto nasza instrukcja dotyczy dowolnego dysku, w tym napędów USB, zewnętrznych dysków SSD, dysków sieciowych itp.

Naciśnij Win + X i kliknij Zarządzanie dyskami (Disk Management).

Uruchomienie zarządzania dyskami

Alternatywnie naciśnij Win + R i uruchom polecenie diskmgmt.msc.

Alternatywne dostanie się do zarządzania dyskami

Znajdź dysk lub partycję, dla której chcesz zmienić literę. W tym przykładzie wybierzemy dysk E. Kliknij prawym przyciskiem myszy wolumin z listy i kliknij Zmień literę sterownika i ścieżki.

Zmiana literki dysku

W następnym oknie wybierz literę dysku i kliknij Zmień.

Zmiana literki dysku

Wybierz literę z listy rozwijanej Przypisz następującą literę dysku i kliknij OK.

Wskazanie wolnej literki dysku

Kliknij Tak w monicie o potwierdzenie.

Potwierdzenie zmiany litery

Litera dysku została zmieniona.

Zmieniona litera dysku

Zmień literę dysku w systemie Windows 11 za pomocą narzędzia DISKPART

Innym sposobem zmiany liter dysków w systemie min. w Windows 11 jest stare narzędzie o nazwie diskpart. Diskpart to narzędzie wiersza polecenia w systemie Windows, które umożliwia użytkownikom zarządzanie partycjami dysku na komputerach i manipulowanie nimi, w tym zmianę liter dysków.

Uruchom PowerShell lub CMD jako administrator.

Uruchom następujące polecenie, aby wprowadzić monit DISKPART:

Następnie uruchom polecenie, aby wyświetlić listę wszystkich woluminów na komputerze:

Zanotuj numer woluminu, którego literę dysku chcesz zmienić. W tym przykładzie będzie używany volume 4.

Wybór numeru woluminu

Teraz uruchom polecenie, aby wybrać wolumin do zmiany. Zastąp X to numer woluminu. W tym przykładzie wybrałem volume 4.

Wybierz wolumin 4

Uruchom następujące polecenie, aby przypisać nową literę dysku. Zamień „Y” na nową właściwą literę dysku, którą chcesz przypisać.

Przypisz nową literę dysku

Ponownie wyświetl listę woluminów i potwierdź, że została przypisana nowa litera dysku.

Potwierdź zmianę litery

Uruchom polecenie wyjścia, aby wyjść z DISKPART.

Wyjście z programu DiskPart

Zmień literę dysku w systemie Windows 11 za pomocą Set-Partition

PowerShell ma cmdlet o nazwie Set-Partition. To polecenie cmdlet jest jawnie zaprojektowane do ustawiania atrybutów partycji, takich jak litera dysku. To polecenie cmdlet jest częścią modułu Storage, który jest wbudowany w system Windows.

Składnia tego zmiany litery dysku jest następująca.

Ale najpierw potwierdźmy dostępne woluminy na komputerze, aby upewnić się, że zmieniamy prawidłową literę dysku. Możesz uruchomić dowolne z poniższych poleceń.

Wyświetlenie woluminów oraz partycji

Aby zmienić literę dysku partycji z E na X, uruchom poniższe polecenie w PowerShell jako administrator:

Dysk E to teraz X.

Zmiana litery dysku

Podsumowanie

Metoda zarządzania dyskami jest prawdopodobnie najbardziej dostępną opcją, szczególnie dla tych, którzy preferują operację „wskaż i kliknij”.

Użycie polecenia DISKPART to sprawdzony niezawodny sposób zmiany litery dysku w wierszu poleceń. Ale korzystanie z niego wymaga zbyt wielu kroków, aby zmienić nazwę litery dysku, co może być mylące dla zwykłych użytkowników.

Polecenie cmdlet Set-Partition jest prawdopodobnie najwygodniejszą, najszybszą i najprostszą metodą. Prostota jego składni zmiany litery dysku ułatwia zrozumienie i wykonanie.

Postępując zgodnie z krokami opisanymi w tym poście, możesz łatwo zmodyfikować przypisanie liter dysków do urządzeń pamięci masowej, aby dopasować je do swoich preferencji lub rozwiązać konflikty. Pamiętaj, aby zachować ostrożność i upewnić się, że wybierasz właściwy dysk podczas wprowadzania jakichkolwiek zmian.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT