Jak zalogować się na lokalne konto Windows zamiast konta domeny?

Print Friendly, PDF & Email

Przyjrzyjmy się, jak zalogować się do systemu Windows za pomocą konta lokalnego zamiast konta domeny. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika na ekranie logowania komputera przyłączonego do domeny, domyślnie zakłada się, że logujesz się jako użytkownik domeny. Jeśli musisz zalogować się do systemu Windows jako użytkownik lokalny, istnieje mała sztuczka, o której wiele osób nie wie.

Jak zalogować się na konto lokalne na komputerze domeny

Po przyłączeniu komputera do domeny Active Directory możesz zalogować się w ramach domeny lub konta użytkownika lokalnego. Domyślnie system Windows próbuje zalogować Cię przy użyciu konta domeny. Jeśli chcesz zalogować się na swoim komputerze jako użytkownik lokalny, kliknij przycisk „Jak zalogować się do innej domeny” („How to log on to another domain”) na ekranie powitalnym. Pojawi się następująca wskazówka:

Logowanie do domeny czy zdalne

W powyższym przypadku, po wpisaniu konta użytkownika (konto domenowe), np. j.kowalski (w pole user name) oraz hasła domeny (w pole password), konto użytkownika zostanie zalogowane, o ile ma uprawnienia do logowania na konkretnej stacji.

Jednym odstępstwem w przypadku logowania na stację, gdy dotyczy domeny, jest przypadek, w którym jako użytkownika używamy konta Administratora. W domyślnym podejściu, wpisanie takiej nazwy konta, spowoduje przełączenie się logowania w trybie lokalnym, na konto Administratora. Jeżeli chcemy zalogować się do domeny jako Administrator, należy w polu user name, użyć takiego zapisu:

nazwa_domeny\nazwa_użytkownika, w moim przypadku beitadminpl\Administrator

W przypadku innego użytkownika, jeżeli zajdzie konieczność logowania lokalnego, należy użyć takiego zapisu:

nazwa_lokalna_komputera\nazwa_użytkownika, w moim przypadku W2012R2\j.malinowski

Możliwe jest zastąpienie nazwy maszyny, adresem IP, przy logowaniu na konto lokalne, gdy szwankuje DNS i rozpoznawanie nazwy:

ip_maszyny\nazwa_użytkownika, w moim przypadku 192.168.8.109\j.malinowski

Pokaż wszystkich użytkowników lokalnych na ekranie logowania systemu Windows

Listę włączonych użytkowników lokalnych można wyświetlić na ekranie logowania systemu Windows. Umożliwi to użytkownikom bezpośrednie kliknięcie lokalnej nazwy użytkownika zamiast konieczności jej wpisywania. Możesz pokazać wszystkich użytkowników lokalnych na ekranie logowania systemu Windows za pomocą zasad grupy.

Otwórz Edytor lokalnych zasad grupy – gpedit.msc.

Przejdź do Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > System > Logowanie (Computer Configuration > Administrative Templates > System > Logon).

Włącz profil „Wylicz użytkowników lokalnych na komputerach przyłączonych do domeny” ( „Enumerate local users on domain-joined computers„).

Włączenie profilu do wylistowania użytkowników lokalnych

Uruchom ponownie komputer, aby zastosować nowe ustawienia zasad.

Naciśnij Ctrl+Alt+Delete na ekranie powitalnym systemu Windows i sprawdź listę kont lokalnych.

Tylko członkowie lokalnych grup Administratorzy, Operatorzy kopii zapasowych i Użytkownicy (Administrators, Backup Operators oraz Users) mogą logować się lokalnie. Inni użytkownicy nie będą mogli zalogować się lokalnie i napotkają błąd:

Metoda logowania, której próbujesz użyć, jest niedozwolona (The sign-in method you’re trying to use isn’t allowed.).

Podsumowanie

Warto znać sposoby, jak szybko i bez problemów zalogować się na stacji lokalnej. Dodanie takiej maszyny do domeny, nieco komplikuje te czynności, jednak dzięki powyższym wskazówką będzie to jednak znacznie prostsze.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

2 komentarze do “Jak zalogować się na lokalne konto Windows zamiast konta domeny?”

  1. Warto wspomnieć przy tym temacie o bardzo przydatnym skrócie do logowania się na konto lokalne, jakim jest poprzedzenie jego nazwy prze kropkę i backslash, np. „.\Administrator”.

    Odpowiedz
    • Sprawdzałem takie podejście, ale chyba u mnie nie zadziałało, w sensie ciągle odwoływał się do domeny a nie do lokalnego konta, testowanie na Hyper-V. Na zwykłym komputerze działa, więc można i tak dodać logowanie lokalne.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT