W poprzednim artykule opisałem, jakie są główne przesłanki za przejściem na system Linux. Głównym obszarem zainteresowania w tym artykule jest przeznaczenie Linux. Omówię, gdzie możesz go użyć, a także kilka typowych i niezwykłych miejsc, w których możesz go znaleźć.
Elastyczność, jaką oferuje Linux, jest powodem, dla którego jest używany do tak wielu rzeczy. W rzeczywistości jest wielu ludzi, którzy codziennie używają Linux, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zanim się do tego zabiorę, uporządkowałem kilka rzeczy w odniesieniu do tego, jak dominujący Linux jest na danym obszarze.
Super-komputer
W tej dziedzinie Linux jest niekwestionowanym mistrzem. Jeśli chodzi o udział w rynku w 2020 r., na co najmniej 99% wszystkich superkomputerów działa Linux. Wcześniej pierwsze miejsce zajmował Unix. Linux pojawił się w 1991 roku i po 8 latach zaczął być używany w tego typu maszynach. W latach 2000-2010 Linux przeszedł z 5% udziału w rynku do 90% udziału w rynku. Istnieje kilka powodów, dla których upowszechnienie Linux było szerokie i szybkie, ale zawsze sprowadza się to do otwartości platformy. Chodzi mi o to, że możliwość stworzenia niestandardowej dystrybucji Linuxa tylko dla super-obliczeń jest niezwykle korzystna, a to jest coś, czego Unix nie może zrobić nie wspominając o Windows.
Urządzenia mobilne
Największą i najczęściej stosowaną platformą mobilną na świecie jest Android. Jeśli chodzi o udział w rynku, wykorzystanie Linux w urządzeniach mobilnych jest prawdopodobnie dużo wyższe i wynosi 85%. Dodając do tego czyste wersje Linux, takie jak postmarketOS, ta liczba prawdopodobnie wykracza poza 90%. Mając to na uwadze, jeśli posiadasz telefon z Androidem, korzystasz z Linux każdego dnia, może nawet o tym nie wiedząc.
Chmura obliczeniowa
Trudno dokładnie powiedzieć, jaki jest udział w rynku Linux. Uważa się, że jest to powyżej 70%, biorąc pod uwagę, że Google, Facebook, IBM i Amazon mają około 4 milionów serwerów. To znaczy, nawet Microsoft Azure używa Linux, co ciekawe jest to około 50% infrastruktury IaaS. Nie twierdzę, że Linux jest jedynym systemem operacyjnym używanym w chmurze, ale jest zdecydowanie królem.
Urządzenia IoT
Linux obsługuje większość urządzeń IoT, około 75%. Można śmiało powiedzieć, że Linux jest logicznym wyborem dla IoT. Dzięki małym wymaganiom, Linux idealnie pasuje do wielu tego typu urządzeń. Z punktu widzenia producenta sensowne jest wybranie Linux’a, dzięki czemu urządzenie staje się tanie w produkcji a przez to łatwo dostępne dla użytkowników.
Desktop
Linux szybko przejmuje rynek, nawet jeśli jest używany jako zamiennik systemu Windows lub macOS jako głównego systemu operacyjnego. Niestety udział w rynku komputerów stacjonarnych Linux jest niski, a to dlatego, że jest nieprzyjazny (tak mówią) dla użytkownika, chociaż z każdym rokiem ta sytuacja poprawia się. Znalezienie dystrybucji Linux do wykorzystania jako desktop nie jest trudne. Wystarczy wspomnieć o dystrybucjach takich jak Ubuntu czy Debian.
Samochody autonomiczne
Dotyczy to zarówno Tesli, jak i autonomicznego samochodu Google. W zdecydowanej większości przypadków poza Google i Teslą, jeśli producent samochodów tworzy platformę samojezdną, będzie używał Linux’a jako podstawy.
Urządzenia
Czy wiesz, że możesz znaleźć Linux na takich urządzeniach, jak pralki czy ekspresy do kawy? Cóż, teraz wiesz. Dzięki takiemu podejściu, możesz w razie awarii udostępnić zdalnie stan urządzenia dla serwisu. Inną możliwością jest sterowanie elementami inteligentnego domu z poziomu telefonu, będąc poza domem.
Badania naukowe
Wielki Zderzacz Hadronów działa w systemie Linux. Dzięki swoim setkom tysięcy rdzeni i dziesiątkom, jeśli nie setkom petabajtów danych o kolizjach, Linux rzeczywiście przyczynił się do odkrycia cząstki bozonu Higgsa. Czy nadal trzeba przekonywać o potędze systemu Linux?
Podsumowanie
Podsumowując, Linux jest używany w różnych miejscach do wielu różnych celów, a wraz z upływem lat liczba zastosowań będzie nadal rosła. Jeśli chcesz podzielić się innymi obszarami, których nie uwzględniłem, podziel się swoją wiedzą w komentarzach. Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Cię do wypróbowania Linuksa.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).