10 kluczowych zalet …

Print Friendly, PDF & Email

To będzie całkiem prosty artykuł. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób korzysta z systemu Windows na co dzień, również ja. Poniżej 10 zalet, które powinny przekonać Cię do poznania GNU/Linux.

Możesz pobrać źródło dla systemu Linux

Wierzę w przejrzystość, jeśli chodzi o świat cyfrowy. Możesz przejść do https://github.com/torvalds/linux i pobrać ponad 800 tys. commit’ów dla systemu Linux. Będziesz mógł zobaczyć wszystko, co zostało zrobione w systemie Linux od samego początku. Dlaczego ktoś miałby w ogóle przejmować się kodem źródłowym? Powodem, dla którego warto się tym przejmować, jest to, źródła tego systemu są ciągle kontrolowane na wypadek tzw. wrzutek z backdorami. Praca w bezpiecznym środowisku jest coraz istotniejszą sprawą w dzisiejszym świecie. W związku z tym, otwarty kod źródłowy daje więcej pewności, że użytkownik nie będzie narażony na śledzenie.

Możesz zobaczyć tajniki systemu, z którego korzystasz. W systemie Windows wszystko jest całkowicie zamknięte, co oznacza, że ​​pokładasz sto procent swojego zaufania w programistach Microsoft. Oprócz tego, że jądro Linux jest open source, prawie całe oprogramowanie, które zainstalujesz dla swojego systemu, pochodzi z oficjalnych repozytoriów, które również są open source.

Możesz zainstalować aktualizacje bez ponownego uruchamiania komputera

To zmienia zasady gry w środowiskach chmurowych. Jeśli masz serwer Windows, musisz zaktualizować oprogramowanie, a następnie ponownie uruchomić system. Spowoduje to przestoje dla użytkowników. W Linux możesz zaktualizować prawie wszystko bez ponownego uruchamiania, a w przypadku jądra w wersji 4.0 i nowszych można nawet zaktualizować samo jądro. Fajna opcja? Nigdy nie podobał mi się monit systemu Windows o ponowne uruchomienie za każdym razem, gdy instaluję lub aktualizuję oprogramowanie.

Możesz podłączać urządzenia bez martwienia się o znajdowanie i pobieranie sterowników

Nie jest to prawdą tylko w przypadku wysoce wyspecjalizowanych urządzeń. Jak to możliwe? Głównym celem jądra Linux jest połączenie sprzętu z oprogramowaniem. W jądrze Linux było ponad 16 000 unikalnych programistów z 1400 firm pracujących nad Linux, pisząc swoje sterowniki. W ten sposób, kiedy ludzie używają Linux, jest on tam automatycznie. Kiedy patrzysz na system Windows, musisz pobierać i instalować sterowniki za każdym razem, gdy podłączysz coś do swojego komputera.

Możesz uruchomić Linux z pendrive’a, CD DVD lub dowolnego nośnika

Masz cały system na pendrivie. Możesz zabrać swoją pracę dosłownie wszędzie, bez ryzyka jej utraty. Oczywiście działa to najlepiej, jeśli podczas instalacji na dysku skonfigurowano trwałość. Dla programistów może to być przydatne w sytuacjach, gdy potrzebujesz coś sprawdzić, ale nie masz dostępu do komputera. Kolejną zaletą tej sztuczki jest to, że możesz zainstalować wiele dystrybucji na jednym pendrive, dzięki czemu możesz uruchomić dowolną z nich w dowolnym momencie.

Długa praca bez restartów

Jest to możliwe bez pogorszenia wydajności, ponieważ Linux jest bardzo stabilny. Ma znacznie mniejszą fragmentację pamięci i po prostu nie staje się wolniejszy z upływem czasu. Nadal będziesz mógł wprowadzać zmiany w locie, bez konieczności ponownego uruchamiania. Po prostu nie znajdziesz takiego czasu sprawności w żadnym systemie Windows. Zaletą jest to, że możesz uruchomić serwer produkcyjny przez długi czas, wprowadzając zmiany bez ponownego uruchamiania systemu, a tym samym bez przestojów.

Możesz uruchomić na prawie każdym sprzęcie

Mówiąc o jakimkolwiek sprzęcie, mam na myśli zarówno różne typy sprzętu, jak i sprzęt z różnych lat produkcji. Istnieją w pełni funkcjonalne instalacje systemu Linux, które w niektórych przypadkach mają rozmiar mniejszy niż 32 MB. Możesz wyciągnąć z szafy stary komputer z 1994 roku i tchnąć w niego nowe życie, instalując system Linux. Nie zrobisz tego z Windows. Każda nowa wersja systemu Windows, wymaga coraz więcej zasobów, a minimalne wymagania rosną. Linux ma szeroką gamę dystrybucji, z których możesz wybrać taką, której potrzebujesz do swojej konkretnej aplikacji.

Możesz naprawić uszkodzone instalacje Linux za pomocą Live CD DVD lub pendrive’a

W niektórych przypadkach możesz nawet naprawić uszkodzone instalacje systemu Windows w systemie Linux. Jest to możliwe, ponieważ jądro Linuksa działa całkowicie w pamięci. Możesz użyć płyty, aby załadować jądro do pamięci, a następnie przejść do środowiska chroot w uszkodzonym systemie, a następnie możesz używać tego zepsutego systemu tak, jakby działał. Stamtąd możesz podjąć dowolne działanie, aby ponownie uruchomić system. W systemie Windows musisz przejść przez kreatora naprawy systemu Windows. Jeśli to nie zadziała, konieczna będzie ponowna instalacja systemu Windows. W takim przypadku backup to podstawa.

Aktualizacja oprogramowania za pomocą jednego polecenia

W systemie Debian bardzo łatwo jest zaktualizować oprogramowanie, a nawet zaktualizować cały system, jeśli chcesz. Wystarczy wpisać apt-get update lub apt-get update && apt-get upgrade. W systemie Windows albo korzystasz z wbudowanego aktualizatora oprogramowania, albo pobierasz nowszą wersję, co wymaga czasu. Aktualizacje są konieczne, aby system działał sprawie oraz był bezpieczny.

Możesz przenieść dysk twardy z jednego komputera z systemem Linux na inny

Padła płyta w komputerze z Linux? No cóż zdarza się, co zrobić? Wyjąć dysk twardy i użyć go na innym laptopie. Działała bez ponownej instalacji. Nigdy nie straciłem danych, a do napisania tego artykułu używam innego laptopa. Jest to w dużej mierze możliwe dzięki temu, że wszystkie sterowniki w Linux są wbudowane. Przeniesienie dysku twardego z jednego komputera na inny nie ma na niego wpływu. Po prostu widzi cały nowy sprzęt i ponownie dostosowuje się do pracy tak, jak na poprzedniej maszynie. W systemie Windows prawdopodobnie nie zadziała, ale system Windows zobaczy, że masz inny sprzęt, a następnie nagle Twoja kopia systemu Windows staje się nieoryginalna. Innym problemem będzie np. bluescreen w trakcie startu.

Możesz instalować oprogramowanie bez obawy o wirusy i złośliwe oprogramowanie

Nie oznacza to, że Linux jest odporny na wirusy i złośliwe oprogramowanie w 100% Wystarczy powiedzieć, że wirusom i złośliwemu oprogramowaniu jest znacznie trudniej dostać się do systemu. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, trudniej jest eskalować uprawnienia w Linuksie tylko dla zwykłego użytkownika. Po drugie, większość oprogramowania, które pobierasz dla systemu Linux, pochodzi z oficjalnych repozytoriów, a te są gwarantowane. Ponadto oprogramowanie w systemie Linux nie uruchamia się automatycznie, tak jak w systemie Windows. Oznacza to również, że w systemie Linux nie jest potrzebne żadne oprogramowanie antywirusowe, co oczywiście pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Podsumowanie

Nie próbuję cię przekonywać do zmiany na siłę. Nic nie stracisz, może poza czasem, przechodząc na Linux. Nigdy nie martwiłem się brakiem legalnej kopii Linuksa ani koniecznością kupowania oprogramowania dla Linuksa. Wszystko w Linux jest legalne. Nie martw się, że na początku nie wiesz, jak używać tego systemu. Istnieje ogromna społeczność, która może Cię poprowadzić. Jeśli zastanawiasz się, gdzie Linux jest używany w prawdziwym świecie, kliknij tutaj.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT