Exchange 2013 – Wstęp cz.1

Print Friendly, PDF & Email

1.Wstęp
W dzisiejszych czasach najcenniejszą rzeczy w biznesie jest informacja, dlatego też aby mieć nad nią kontrolę dobrym pomysłem jest wdrożenie w środowisku firmowym serwera pocztowego Exchange 2013.
W odróżnieniu od wersji 2010 zaszły w nim duże zmiany, poczynając od wyglądu interfejsu, sposobu logowania się do panela zarządzającego a kończąc na zmniejszeniu ilości ról samego systemu.
Obecnie do wyboru posiadamy:


1.1. Role

Mailbox – zarządza bazą skrzynek mailowych. W jej skład wchodzą istniejące w poprzedniej wersji Hub Transport (odpowiada za przesył wiadomości zarówno wewnątrz organizacji jak i z zewnętrznych serwerów) oraz Unifield Messaging (pozwala na skrzynkę mailową otrzymywać faxy oraz wiadomości głosow).

Client Access – pozwala na dostęp do skrzynki pocztowe np. poprzez podłączenie Outlook’a.

Edge Transport – pozwala chronić skrzynki mailowe przed dostawaniem się do nich zainfekowanych wirusami wiadomości. Rola ta pojawiła się dopiero po zainstalowaniu SP1 do Exchange’a 2013.


1.2 Wygląd
Nie zobaczymy w wersji 2013 również znanej z wersji 2010 Exchange Managment Console, którą zastąpił webowy panel administracyjny Exchange Admin Center.  


1.3 Wsparcie

Obecnie wsparcie przez MS jest realizowane dla 3 ostatnich wersji Exchange’a:

– Exchange 2007 do 04.11.2017
– Exchange 2010 do 14.01.2020
– Exchange 2013 do 11.04.2023


1.4 Integracja

Exchange 2013 pozwala na integrację z innymi komponentami/produktami Microsoft:

– Active Directory –  jest wymaganym komponentem do poprawnego działania Exchange’a w ten sposób możemy kontem z AD powiązać zaówno logowanie do systemu, działanie Exchange’a jak również dostęp do pliku.

– Microsoft Lync –  komunikator internetowy, który w najnowszej wersji pozwala również na tworzenie wideokonferencji, współdzielenie pulpitu przez wielu użytkowników wraz z udostępnianiem plików tam istniejących. Dzięki czemu możliwe jest przedstawienie prezentacji dla uczestników telekonferencji z jednego komputera.

– Microsoft SharePoint – jest aplikacją wykorzystywaną w dużych organizacjach do budowy pracy grupowej. Pozwala na udostępnianie członkom grupy materiałów potrzebnych im do pracy, są to zarówno pliki jak również współdzielenie kalendarzy czy też harmonogramów prowadzonych projektów.

– Unified Communication – krótko mówiąc połączenie, np. Exchange’a, Lync’a oraz SharePoint’a.


1.5 Nowości

role – w wersji Exchange 2013 Hub Transport oraz  Unifield Messaging zostały zintegrowane z Mailbox.

– wdrażanie po nowemu – uproszczenie instalacji, w nowej wersji wiele opcji, które wcześniej były wybierane ręcznie teraz są instalowane automatycznie.

-panel administracyjny –  Exchange 2013 jest zarządzany przez przeglądarkę poprzez aplikację webową. Integracja z PowerShellem pomaga również w szybszym zarządzaniu Exchange’m poprzez skrypty.

– Outlook Web App – aplikacja webowa, przy pomocy której możliwe jest zalogowanie się do skrzynki mailowej poprzez przeglądarkę.

Data Loss Prevention – pozwala na lepszy nadzór nad przepływem wiadomości, w momencie gdy użytkownik będzie próbował przesłać zabronione wiadomości, system zablokuje taką możliwość.

ochrona –  zaimplementowana została funkcja blokowania złośliwych maili, które mogą zostać przesłane do firmy.

integracja – Exchange w połączeniu z Lync oraz SharePoint pozwala połączyć w jeden w pełni działający system kilku produktów Microsoftu.

Site MailBox – skrzynka pozwala na korzystanie z maili oraz plików tam przechowywanych przez kilka osób pracujących na SharePoint.


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT