Ważnym aspektem jest kwestia licencjonowania Exchange’a zarówno na serwerach jak i na stacjach roboczych.
1. Licencje na serwery
Do wyboru mamy 2 rodzaje licencji:
1.1 Licencja standard – ogranicza liczbę możliwych baz maili do 5 szt.
1.2. Licencja enterprise – pozwala na podłączenie do 100 baz na jednym serwerze.
2. Licencje na stacjach klienckich
Licencje dostępowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym typem jest licencja na użytkownika, drugim na urządzenie.
Licencje na użytkownika pozwalają na pracę użytkownika na wielu urządzeniach, natomiast licencja na urządzenie pozwala pracować na nim wielu użytkownikom, co sprawdza się w pracy zmianowej.
2.1 Licencja standard – zezwala na dostęp do skrzynki mailowej, kalendarza oraz planowania zdań. Dostępne jest również logowanie poprzez Outlook Web App i w ten sposób dostęp do skrzynki mailowej poprzez przeglądarkę.
2.2 Licencja enterprise – daje dodatkowo możliwość archiwizacji danych oraz ochrona przed utratą danych. Problemem jest konieczność posiada zarówno licencji standard jak i enterprise czyli płacimy dwa razy za kilka dodatkowych opcji.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).