ChatGPT: Wszystko, co musisz wiedzieć o narzędziu GPT-3 OpenAI

Print Friendly, PDF & Email

OpenAI ponownie trafia na pierwsze strony gazet dzięki najnowszemu wirusowemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Ale czym jest ChatGPT i jak działa?

Od lat na całym świecie panuje strach przed sztuczną inteligencją (AI) i jej zbliżającym się przejęciem świata… kto wiedział, że zacznie się od świata sztuki i literatury.

Po miesiącach dominacji w Internecie za pomocą generatora obrazów AI Dall-E 2, OpenAI powraca do wszystkich kanałów mediów społecznościowych dzięki ChatGPT – chatbotowi stworzonemu przy użyciu technologii firmy GPT-3.

Nie jest to najbardziej chwytliwa nazwa i mogłaby z łatwością być tytułem przypadkowego komponentu komputerowego lub niejasnym odniesieniem prawnym, ale GPT-3 jest w rzeczywistości najbardziej znanym w Internecie modelem sztucznej inteligencji przetwarzającym język.

Czym jest GPT-3 i jak jest używany do tworzenia ChatGPT? Co jest w stanie zrobić i czym, u licha, jest model sztucznej inteligencji przetwarzający język? Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszym dziecku OpenAI, znajdziesz poniżej.

Czym są GPT-3 i ChatGPT?

Czym jest ChatGPT?

GPT-3 (Generative Pretrained Transformer 3) to najnowocześniejszy model sztucznej inteligencji do przetwarzania języka opracowany przez OpenAI. Jest w stanie generować tekst podobny do ludzkiego i ma szeroki zakres zastosowań, w tym tłumaczenie języków, modelowanie języka i generowanie tekstu dla aplikacji takich jak chatboty. Jest to jeden z największych i najpotężniejszych jak dotąd modeli AI do przetwarzania języka, z 175 miliardami parametrów.

Jak dotąd jego najczęstszym zastosowaniem jest stworzenie ChatGPT – bardzo wydajnego chatbota. Aby dać ci mały przedsmak jego najbardziej podstawowych umiejętności, poprosiliśmy chatbota GPT-3 o napisanie własnego opisu, jak widać powyżej. Jest całkowicie dokładny i prawdopodobnie bardzo dobrze napisany.

Mówiąc mniej korporacyjnie, GPT-3 daje użytkownikowi możliwość przekazywania wyszkolonej sztucznej inteligencji szerokiego zakresu słownych podpowiedzi. Mogą to być pytania, prośby o napisanie tekstu na wybrany przez ciebie temat lub ogromna liczba innych sformułowanych próśb.

Oznacza to po prostu, że jest to program zdolny do rozumienia ludzkiego języka w mowie i piśmie, pozwalający zrozumieć informacje słowne, którymi jest karmiony, oraz to, co tworzy na wyjściu.

Co może zrobić?

Przy 175 miliardach parametrów trudno jest zawęzić zakres działania GPT-3. Model jest, jak można sobie wyobrazić, ograniczony do języka. Nie może generować wideo, dźwięku ani obrazów, jak jego brat Dall-E 2, ale zamiast tego ma dogłębne zrozumienie słowa mówionego i pisanego.

Daje to dość szeroki zakres umiejętności, od pisania wierszy czy stereotypowych komedii romantycznych w alternatywnych wszechświatach, po wyjaśnianie mechaniki kwantowej w prostych słowach lub pisanie pełnometrażowych prac naukowych i artykułów.

Przykład generowania tekstu przez ChatGPT

Chociaż korzystanie z wieloletnich badań OpenAI może być zabawne, aby sztuczna inteligencja pisała kiepskie scenariusze komedii stand-up lub odpowiadała na pytania dotyczące ulubionych celebrytów, jej siła tkwi w szybkości i zrozumieniu skomplikowanych spraw.

Tam, gdzie moglibyśmy spędzić godziny na badaniu, zrozumieniu i pisaniu artykułu na temat mechaniki kwantowej, ChatGPT może w ciągu kilku sekund stworzyć dobrze napisaną alternatywę.

Ma swoje ograniczenia, a jego oprogramowanie można łatwo pomylić, jeśli Twój monit zacznie być zbyt skomplikowany, a nawet jeśli po prostu pójdziesz drogą, która stanie się trochę zbyt niszowa.

Podobnie nie może zajmować się koncepcjami, które są zbyt świeże. Wydarzenia światowe, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, będą miały ograniczoną wiedzę, a model może czasami generować fałszywe lub niejasne informacje.

OpenAI jest również bardzo świadomy Internetu i jego zamiłowania do tworzenia przez sztuczną inteligencję mrocznych, szkodliwych lub stronniczych treści. Podobnie jak wcześniej generator obrazów Dall-E, ChatGPT powstrzyma Cię przed zadawaniem bardziej nieodpowiednich pytań lub uzyskaniem pomocy w przypadku niebezpiecznych próśb.

Jak to działa?

Schemat działania

Na pierwszy rzut oka technologia GPT-3 jest prosta. Przyjmuje Twoje prośby, pytania lub podpowiedzi i szybko na nie odpowiada. Jak można sobie wyobrazić, technologia służąca do tego jest o wiele bardziej skomplikowana, niż się wydaje.

Model został wytrenowany przy użyciu tekstowych baz danych z Internetu. Obejmowało to aż 570 GB danych uzyskanych z książek, tekstów internetowych, Wikipedii, artykułów i innych tekstów w Internecie. Mówiąc dokładniej, do systemu wprowadzono 300 miliardów słów.

Jako model językowy działa na zasadzie prawdopodobieństwa, jest w stanie odgadnąć, jakie powinno być następne słowo w zdaniu. Aby dojść do etapu, w którym może to zrobić, model przeszedł przez etap nadzorowanych testów.

Tutaj podano dane wejściowe, na przykład „Jakiego koloru jest drewno drzewa?”. Zespół ma na myśli poprawny wynik, ale to nie znaczy, że zrobi to dobrze. Jeśli się pomyli, zespół wprowadza poprawną odpowiedź z powrotem do systemu, ucząc go poprawnych odpowiedzi i pomagając mu w budowaniu wiedzy.

Następnie przechodzi przez drugi podobny etap, oferując wiele odpowiedzi, a członek zespołu klasyfikuje je od najlepszego do najgorszego, szkoląc model w zakresie porównań.

To, co wyróżnia tę technologię, polega na tym, że wciąż się uczy, zgadując, jakie powinno być następne słowo, stale poprawiając rozumienie podpowiedzi i pytań, aby stać się wszechwiedzącym.

Pomyśl o tym jako o bardzo wzmocnionej, znacznie inteligentniejszej wersji oprogramowania do autouzupełniania, które często widzisz w e-mailach lub oprogramowaniu do pisania. Zaczynasz pisać zdanie, a system poczty e-mail proponuje ci, co masz zamiar powiedzieć.

Czy są jakieś inne generatory języków AI?

Chociaż GPT-3 wyrobił sobie markę dzięki swoim zdolnościom językowym, nie jest jedyną sztuczną inteligencją zdolną do tego. LaMDA od Google’a trafiło na pierwsze strony gazet, gdy inżynier Google został zwolniony za nazwanie go tak realistycznym, że wierzył, że jest świadomy.

Istnieje również wiele innych przykładów tego oprogramowania stworzonych przez wszystkich, od Microsoftu po Amazon i Uniwersytet Stanforda. Wszystkim tym poświęcono znacznie mniej uwagi niż OpenAI czy Google, być może dlatego, że nie oferują żartów ani nagłówków o czującej sztucznej inteligencji.

Większość z tych modeli nie jest publicznie dostępna, ale OpenAI zaczęło otwierać dostęp do GPT-3 podczas procesu testowania, a LaMDA Google jest dostępna dla wybranych grup w ograniczonym zakresie do testowania.

Google dzieli swojego Chatbota na mówienie, wymienianie i wyobrażanie sobie, dostarczając demonstracje swoich możliwości w tych obszarach. Możesz poprosić go, aby wyobraził sobie świat, w którym rządzą węże, wygenerować listę kroków do nauki jazdy na monocyklu lub po prostu porozmawiać o myślach psów.

Gdzie ChatGPT rozwija się, a gdzie zawodzi?

Oprogramowanie GPT-3 jest oczywiście imponujące, ale to nie znaczy, że jest bezbłędne. Dzięki funkcji ChatGPT możesz zobaczyć niektóre z jego dziwactw.

Najwyraźniej oprogramowanie ma ograniczoną wiedzę o świecie po 2021 roku. Nie jest świadome światowych przywódców, którzy doszli do władzy od 2021 roku i nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące ostatnich wydarzeń.

Nie jest to oczywiście niespodzianką, biorąc pod uwagę niemożliwe zadanie nadążania za wydarzeniami na świecie w miarę ich pojawiania się, a następnie trenowanie modelu na tych informacjach.

Podobnie model może generować nieprawidłowe informacje, uzyskiwać błędne odpowiedzi lub źle rozumieć, o co próbujesz go zapytać.

Jeśli spróbujesz uzyskać naprawdę niszową lub dodać zbyt wiele czynników do monitu, może on zostać przytłoczony lub całkowicie zignorować części monitu.

Na przykład, jeśli poprosisz go o napisanie historii o dwóch osobach, wymieniając ich zawody, nazwiska, wiek i miejsce zamieszkania, model może pomylić te czynniki, losowo przypisując je dwóm postaciom.

Podobnie istnieje wiele czynników, w których ChatGPT jest naprawdę skuteczny. Jak na sztuczną inteligencję ma zaskakująco dobre zrozumienie etyki i moralności.

Po przedstawieniu listy etycznych teorii lub sytuacji, ChatGPT jest w stanie zaoferować przemyślaną odpowiedź na temat tego, co należy zrobić, biorąc pod uwagę legalność, uczucia i emocje ludzi oraz bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych osób.

Ma również możliwość śledzenia istniejącej rozmowy, zapamiętywania reguł, które ustawiłeś lub informacji, które podałeś wcześniej w rozmowie.

Dwa obszary, w których model okazał się najsilniejszy, to zrozumienie kodu i zdolność do kompresji skomplikowanych spraw. ChatGPT może stworzyć dla Ciebie cały układ strony internetowej lub napisać łatwe do zrozumienia wyjaśnienie ciemnej materii w ciągu kilku sekund.

Tam, gdzie spotykają się etyka i sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja i kwestie etyczne idą w parze jak ryba z frytkami lub Batman i Robin. Kiedy oddajesz taką technologię w ręce opinii publicznej, zespoły, które ją tworzą, są w pełni świadome wielu ograniczeń i obaw.

Ponieważ system jest szkolony głównie przy użyciu słów z Internetu, może wychwytywać internetowe uprzedzenia, stereotypy i ogólne opinie. Oznacza to, że od czasu do czasu znajdziesz dowcipy lub stereotypy dotyczące pewnych grup lub polityków, w zależności od tego, o co je zapytasz.

Na przykład, prosząc system o wykonanie stand-upu, może od czasu do czasu rzucać dowcipy o byłych politykach lub grupach, które często pojawiają się w kawałkach komediowych.

Podobnie miłość modelek do forów internetowych i artykułów daje jej również dostęp do fałszywych wiadomości i teorii spiskowych. Mogą one zasilać wiedzę modelu, posypując faktami lub opiniami, które nie do końca są pełne prawdy.

W niektórych miejscach OpenAI umieściło ostrzeżenia dla twoich monitów. Zapytaj, jak kogoś zastraszyć, a usłyszysz, że zastraszanie jest złe. Poproś o krwawą historię, a system czatu cię wyłączy. To samo dotyczy próśb o nauczenie cię, jak manipulować ludźmi lub budować niebezpieczną broń.

Sztucznie inteligentne ekosystemy

Sztuczna inteligencja jest używana od lat, ale obecnie przechodzi przez etap zwiększonego zainteresowania, napędzany przez rozwój takich firm, jak Google, Meta, Microsoft i prawie wszystkie wielkie nazwiska w branży technologicznej.

Jednak to OpenAI przyciąga ostatnio najwięcej uwagi. Firma stworzyła teraz generator obrazów AI, wysoce inteligentnego chatbota i jest w trakcie opracowywania Point-E – sposobu tworzenia modeli 3D z podpowiedziami słownymi.

Tworząc, szkoląc i wykorzystując te modele, OpenAI i jej najwięksi inwestorzy zainwestowali w te projekty miliardy. W dłuższej perspektywie może to z łatwością być opłacalną inwestycją, ustawiając OpenAI na czele kreatywnych narzędzi AI.

Jak Microsoft planuje używać ChatGPT w przyszłości

OpenAI zdobyło sławę wielu znanych inwestorów, takich jak Elon Musk, Peter Thiel i współzałożyciel LinkedIn Reid Hoffman. Ale jeśli chodzi o ChatGPT i jego rzeczywiste zastosowania, jest to jeden z największych inwestorów OpenAI, który będzie mógł z niego korzystać jako pierwszy.

Microsoft zainwestował ogromną kwotę 1 miliarda dolarów w OpenAI, a teraz firma chce zaimplementować ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Microsoft od lat walczy o przejęcie Google jako wyszukiwarki, szukając jakiejkolwiek funkcji, która pomoże jej się wyróżnić.

W roku 2022 Bing obsługiwał mniej niż 10 procent światowych wyszukiwań w Internecie. Choć brzmi to skromnie, jest to bardziej dowód na to, że Google trzyma się rynku, a Bing wyróżnia się jako jedna z najpopularniejszych opcji.

Planując wdrożenie ChatGPT do swojego systemu, Bing ma nadzieję lepiej zrozumieć zapytania użytkowników i zaoferować bardziej konwersacyjną wyszukiwarkę.

Obecnie nie jest jasne, ile Microsoft planuje wdrożyć ChatGPT w Bing, jednak prawdopodobnie rozpocznie się to od etapów testów. Pełne wdrożenie może spowodować, że Bing zostanie przyłapany na sporadycznych uprzedzeniach GPT-3, które mogą naprawdę zagłębić się w stereotypy i politycznie.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT