Bash – Przekierowanie do pliku cz.5

Print Friendly, PDF & Email

Bardzo użyteczną funkcją Bash jest możliwość przekierowania danych do pliku. W tym wpisie pokażę dwie możliwości, które możesz wykorzystać w codziennej pracy.

Przekierowania w BASH

Możliwe są dwa podejścia, tutaj musisz mieć świadomość, aby rozgraniczać ich różne przeznaczenie.

Pierwszym podejściem jest nadpisywanie danych w pliku. Tutaj w przeciwieństwie do dopisania, stare dane są usuwane a na ich miejsce dodawane są nowe. Do tego podejścia służy „>”.

Drugim podejściem jest dopisanie danych do pliku, czyli zabezpiecza dane przed ich nadpisaniem. Do tego podejścia służy „>>”.

Praktyczne przykłady

Nadpisanie

Teraz zobacz w jaki sposób możesz wykorzystać przekierowania w codziennej pracy.

Poniżej pierwsze podejście, które powoduje dopisanie danych do pliku, który jest przekazywany jako zmienna (plik). Kolejnym krokiem jest odczytanie tych danych, przy pomocy polecenia cat. Tutaj również nazwa pliku jest przekazywana jako zmienna.

Następnie skrypt dopisuje drugi zestaw danych do pliku oraz ponownie je odczytuje.

W wyniku powyższego skryptu otrzymasz poniższy widok.

Dopisanie

Wykorzystam ponownie powyższy przykładowy skrypt, tym razem użyję opcji dopisywania.

W wyniku zmian wprowadzonych w skrypcie czyli zamianie „>” na „>>”, otrzymasz obydwa dopisane dane, czyli Tekst1 o Tekst2.

Podsumowanie

W tym wpisie to tyle. Wiesz w jaki sposób utworzyć skrypt, który w zależności od potrzeb nadpisze lub dopisze dane do pliku testowego.

Zapraszam na kolejny wpis, w którym przedstawię zmienne specjalne.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT