Bash – Pętla while cz.10

Print Friendly, PDF & Email

Kolejnym rodzajem pętli po for jest pętla while. Pozwala ona na sprawdzenie warunku na początku, zanim wykonane zostaną polecenia w niej zawarte. Jeżeli warunek jest fałszywy, pętla zakończy działanie bez ponownego wykonania poleceń.

Budowa pętli while

Pętla while nie jest zbyt skomplikowana w swojej budowie. Na początku sprawdzany jest warunek, następnie jeżeli jest on poprawny, wykonywane są polecenia w niej zawarte.

Przykłady, przykłady

Poniższy przykład pokazuje informacje o tym ile razy warunek został spełniony, poprzez wypisanie prostego komunikatu. Ważne, aby po komunikacie dokonać zwiększenia licznika, co pozwoli przejść do sprawdzenia warunku po raz kolejny, aż do momentu gdy x będzie większe od 10.

W wyniku wykonania powyższego skryptu otrzymasz poniższy widok.

Wynik pętli while

Podsumowanie

Sprawdzenie warunku przed wykonaniem będzie idealne, gdy chcesz wykonać czynność dokładnie określoną liczbę razy.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT