Azure AZ-900 – Czym jest chmura obliczeniowa? cz.1

Print Friendly, PDF & Email

W dzisiejszym czasie na każdym kroku słyszysz zapewne, że kolejna firma przechodzi do chmury, chmura jest coraz wydajniejsza, że ułatwia pracę, tnie koszty. Po wejściu głębiej zaczynasz się gubić, ponieważ specjaliści używają dziwnych pojęć np. chmura prywatna, publiczna czy hybrydowa. Więc czym tak naprawdę jest ta chmura? Więcej poniżej.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa jest sytuacją, w której pracujesz z jakimś programem poprzez internet, a wszystkie obliczenia dzieją się gdzieś, to gdzieś to jeden z kilkudziesięciu budynków rozsianych na świecie, które przechowują wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia ogromnej sieci komputerowej, która przetwarza wszystkie zapytania od klientów. Patrząc dziś na pocztę elektroniczną, serwery plików czy dostęp do aplikacji są dostępne przez internet, a Ty jako użytkownik nie musisz kupować drogiego sprzętu, wydajnych łączy internetowych, dostęp do nich jest możliwy z każdego urządzenia, które ma dostęp do internetu oraz przeglądarkę internetową.

Tym właśnie jest chmura obliczeniowa. Daje ona bardzo duże możliwości nie tylko w wydajnym tworzeniu infrastruktury IT, która daje możliwość łatwiejszego i tańszego skalowania (w razie potrzeby zwiększenia lub zmniejszania zapotrzebowania na moc obliczeniową), zabezpieczenia danych, ale również pozwala na ograniczenie kosztów działania firmy, poprzez wynajmowanie praktycznie wszystkiego, co jest potrzebne do działania na minuty:)

Przykładami publicznych chmur obliczeniowych są: Microsoft Azure, Amazon AWS, Google Cloud czy Alibaba Cloud.

Typy chmury?

Są trzy podstawowe typy chmury, które pojawiają się w rozmowach specjalistów, które musisz znać.

  • chmura publiczna – jednym z przykładów jest właśnie Microsoft Azure, najprościej mówiąc każdy, może wykupić dostęp do określonych usług, które taka chmura udostępnia. Możesz przechowywać tam swoje dane, tworzyć bazy danych i podłączyć je już lokalnie do aplikacji. W zależności od poziomu dostępu takiej chmury, aby skonfigurować, pewne usługi nie musisz mieć zaawansowanej wiedzy, ponieważ nawet do 99% konfiguracji i opieki na wszystkim wykonują inne osoby.
  • chmura prywatna – tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej, taką chmurę tworzy się, aby maksymalnie zabezpieczyć dane, np. medyczne czy też finansowe, które nie powinny pojawić się w obiegu publicznym. Patrząc ze strony technicznej, chmurą prywatną może być już zestaw dwóch połączonych serwerów, które przechowują pliki wewnątrz organizacji. W tym przypadku musisz mieć rozległą wiedzę na temat sprzętu, sieci, konfiguracji oraz zabezpieczenia infrastruktury.
  • chmura hybrydowa – jak zapewne domyślasz się, jest to połączenie dwóch pierwszych typów chmur. Takie podejście sprawdza się, jeżeli chcesz udostępnić w chmurze publicznej aplikację, ale dostęp do danych w bazie ma być zamknięty przed dostępem z zewnątrz.

Podsumowanie

Chmura obliczeniowa to zarówno przyszłość rozwoju IT, jak i możliwe problemy. Pomimo wielu zabezpieczeń to jednak nadal rozległa infrastruktura, w której ktoś może coś popsuć. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę i jak zabezpieczyć dane przed niepowołanym dostępem. Na początek zacznij od poziomu Azure AZ-900, zapraszam na kolejne wpisy dotyczące wiedzy z tego poziomu.

W kolejnym wpisie przedstawię kwestie finansowe w migracji do chmury.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT