Automatyczna instalacja oprogramowania za pomocą GPO – Windows 2008 cz.8

Print Friendly, PDF & Email

Mając w sieci kilka/kilkanaście maszyn instalowanie czegokolwiek to Never Ending Story,  jako że każdy admin jest leniwy:), to znaczy robi wszystko aby ułatwiać a nie utrudniać sobie życia kombinuje co zrobić, żeby taką akcje przyspieszyć, i tutaj wchodzi GPO. Za pomocą zasad możemy na każdym komputerze zainstalować dokładnie to co chcemy bez konieczności urządzania sobie długiego spaceru od jednego komputera do drugiego.

1) Przygotowanie komponentów:Na początek musimy utworzyć nowa jednostkę organizacyjną i przenieść do niej komputery które mają mieć zainstalowane oprogramowanie konieczne do pracy. Następnie utworzymy katalog z którego będą pobierane programy. Nadamy również odpowiednie prawa do tego katalogu.

Odznaczamy poniższą opcję.

Pobieramy potrzebną nam paczkę .msi, np 7zip lub FireFox do naszego katalogu.

Uruchamiamy GPO Managment, tworzymy nową zasadą, którą odpowiednio dostosujemy do naszych potrzeb.

Edytujemy nasz nowy wpis, musimy dodać użytkownika lub komputer dla których chcemy uruchomić naszą zasadę:

Stworzymy nowy pakiet instalacyjny, odpowiednio musimy wybrać Computer Configuration jeżeli chcemy go stworzyć dla komputera i zainstalować niezależnie od użytkownika lub w podobny sposób w sekcji User Configuration.

Musimy dodać paczkę .msi z udziału sieciowego, gdy otworzy się okienko szukania pakietu wpisujemy (w moim przypadku) wpisujemy  \192.168.100.1, następnie katalog  AppDeploy i na koniec naszą paczkę. Chodzi tutaj o wskazanie paczki z udziały sieciowego dla stacji roboczych, a nie bezpośrednio z lokalnej lokacji. Następnie pojawi się okienko z informacją, że nie można zidentyfikować dostawcy, klikamy Yes, w drugim oknie zaznaczamy Assigned klikamy na Yes.

Dodatkowo musimy zaznaczyć na każdej paczce wymuszenie automatycznej instalacji danej paczki przy logowaniu, inaczej z naszego automatyzmu zostanie tylko wspomnienie.

2) Zastosowanie GPO:

Uruchamiamy komputer z systemem XP, musimy zaktualizować zasady grup.

Pojawi się informacja o konieczności wylogowania się w celu uruchomienia niektórych zasad – w tym naszej mającej na celu zdalne zainstalowanie oprogramowania, wybieramy T, potwierdzamy Enter’em.
7zip jest paczką 1MB więc ciężko zauważyć że się instaluje podczas logowania, dlatego pokażę jeszcze sam moment instalacji dla FireFox’a.

Po pełnym zalogowaniu mamy obydwie nasze aplikacje zainstalowane.


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

1 komentarz do “Automatyczna instalacja oprogramowania za pomocą GPO – Windows 2008 cz.8”

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT