7 narzędzi, które każdy Administrator IT musi znać

Print Friendly, PDF & Email

W codziennych zadaniach, każdy Administrator IT bardzo często potrzebuje do pracy konkretnych i pomocnych aplikacji. Poniżej lista tych, które niejednokrotnie pomogły mi w pracy.

Wireshark i Microsoft Message Analyzer

Wireshark to dobrze znane narzędzie do monitorowania ruchu sieciowego. Ponadto jest wieloplatformowy, działa pod Linuksem, Solarisem, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Mac OS X i oczywiście Windows. Wireshark ujawnia najmniejsze szczegóły ruchu sieciowego i protokołów sieciowych. Jeśli masz niezbędną wiedzę, możesz skutecznie rozwiązywać i diagnozować różnorodne problemy, które pojawiają się w sieci za pomocą Wireshark.

Okno Wireshark

Warto wspomnieć o mniej popularnej alternatywie dla Wireshark – programie Microsoft Message Analyzer (MMA). Message Analyzer może również przechwytywać, wyświetlać i analizować ruch sieciowy. Przydatną funkcją jest to, że oprócz śledzenia w sieci, raportuje również ślady wywołań systemowych, dzięki czemu można skorelować działania zainstalowanych aplikacji z tym, co dzieje się w sieci. Message Analyzer umożliwia także zapisywanie i ponowne ładowanie przechwyceń, agregowanie zapisanych przechwyceń i analizowanie danych z plików śledzenia.

System Administrators Tools Microsoft Message Analyzer
Okno Microsoft Message Analyzer

Programu Microsoft Message Analyzer można używać w różnych scenariuszach:

 • Przechwytuj ruch sieciowy do przeglądu bezpieczeństwa. Możesz przechwytywać i zapisywać cały ruch sieciowy w segmencie sieci, aby móc go analizować w celu zidentyfikowania potencjalnie złośliwych pakietów.
 • Rozwiązywanie problemów z aplikacjami. Niektóre aplikacje, takie jak Skype, używają różnych portów i protokołów do świadczenia różnych usług komunikacyjnych. Przy problemach w komunikacji z klientami, Message Analyzer może przechwycić próby komunikacji i potencjalnie zidentyfikować problem, który je blokuje.
 • Rozwiązywanie problemów z konfiguracją sieci i zapory Za pomocą narzędzia Message Analyzer można przechwytywać komunikację między hostami sieciowymi. Można określić miejsce awarii lub konfigurację zapory, która blokuje poprawną komunikację.

Clonezilla

Clonezilla to bezpłatne narzędzie typu open source przeznaczone do klonowania dysków i pojedynczych partycji dysków twardych. Ułatwia także tworzenie kopii zapasowych systemu i odzyskiwania po awarii. Dostępne są dwa typy Clonezilla: Clonezilla live (tworzenie kopii zapasowych lub ich przywracanie) oraz Clonezilla SE (edycja serwerowa).

Clonezilla to bardzo szybka aplikacja do tworzenia kopii zapasowych i klonowania. Po uruchomieniu LiveCD, wystarczy nacisnąć kilka razy ENTER, aby uruchomić tworzenie kopii zapasowej. Tworzona kopia wymaga zewnętrznego nośnika (dysku usb o odpowiedniej wielkości). Clonezilla obsługuje następujące systemy plików: FAT, NTFS, ext2, ext3, ext4, reiserfs, reiser4, XFS, JFS, JFS, VMFS i HFS +. Clonezilla jest świetna do jednorazowych operacji rezerwacji. Jednak nie rozróżnia oprogramowania RAID; dzieli go na oddzielne urządzenia.

Clonezilla SE pomaga, na przykład, gdy dziesiątki komputerów tego samego typu nie mają systemu operacyjnego. Wystarczy przygotować jeden komputer, utworzyć obraz systemu i przywrócić go na pozostałe stacje. Ponadto Clonezilla SE może tworzyć kopie zapasowe komputerów w sieci w nocy lub w dowolnym momencie.

System Administrators Tools Clonezilla
Okno Clonezilla

PowerShell ISE i jego dodatki do przeglądarki skryptów i analizatora skryptów

Konsola PowerShell to interaktywne środowisko oparte na platformie .NET Framework, które umożliwia uruchamianie różnych poleceń w czasie rzeczywistym. Jest przeznaczony specjalnie dla administratorów systemów i zaawansowanych użytkowników, którzy muszą zautomatyzować administrowanie systemami operacyjnymi. Ponadto można uruchamiać polecenia cmd.exe w środowisku PowerShell.

System Administrators Tools PowerShell ISE
Okno PowerShell ISE

PowerShell ISE wygląda i działa tak samo jak cmd.exe. Wszystkie często używane narzędzia, takie jak ping, ipconfig i nslookup, będą działać dokładnie tak, jak się spodziewasz.

PowerShell ISE oferuje kilka bardzo przydatnych dodatków. Jednym z nich jest przeglądarka skryptów. Załóżmy, że chcesz coś zrobić w PowerShell i wiesz, jakiego wyniku potrzebujesz, ale nie wiesz, jak to osiągnąć. Co więcej, myślisz, że jest prawdopodobne, że ktoś inny napotkał już podobny problem i napisał świetny scenariusz. W takich sytuacjach należy oczywiście przejść do TechNet Script Center. Jednak znalezienie odpowiedniego skryptu może być długim i żmudnym procesem. Czy nie byłoby wspaniale mieć narzędzie, które rozumie, czego potrzebujesz i automatycznie szuka odpowiedniego skryptu? Cóż, dodatek do przeglądarki skryptów umożliwi łatwe znajdowanie potrzebnych skryptów w witrynie TechNet.

Kolejnym świetnym dodatkiem jest Script Analyzer; automatycznie przeanalizuje Twoje skrypty i zasugeruje zmiany, które poprawią ich skuteczność.

System Administrators Tools PowerShell_Script Analyzer
Okno Script Analyzer

Możesz łatwo zainstalować te dodatki, uruchamiając następujące polecenia:

Narzędzia RSAT dla systemu Windows 10

Narzędzia administracji zdalnej serwera (RSAT) umożliwiają administratorom IT zdalne zarządzanie rolami i funkcjami na serwerach Windows. Pomaga w pracy z Active Directory wprost ze stacji roboczych Windows 10 Professional lub Enterprise. Pakiet RSAT obejmuje:

 • Menedżer serwera
 • Przystawka Microsoft Management Console (MMC)
 • Hyper-V
 • Polecenia cmdlet programu Windows PowerShell
 • Narzędzia wiersza poleceń


RSAT ma wszystkie narzędzia administracyjne systemu Windows Server, które można zainstalować na stacji roboczej. Dzięki takiemu podejściu nie musimy korzystać z protokołu RDP. To sprawia, że zarządzanie systemem Windows Server jest bezpieczniejsze.

System Administrators Tools Server Manager
RSAT

7-zip

7-Zip to archiwizator plików z dużą kompresją i szybkością danych. Narzędzie open source napisane w C i C ++, ma niewielkie rozmiary i obsługuje kilka algorytmów kompresji. Obsługuje również wiele popularnych formatów danych (zip, rar, Gzip, bzip2, xz, tar i WIM), a także zastrzeżony format 7z z wysoce wydajnym algorytmem kompresji LZMA. Programem można zarządzać z poziomu wiersza poleceń za pomocą polecenia „p7zip” lub za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika, który zapewnia integrację z powłoką. Może szyfrować archiwa zip za pomocą 256-bitowego algorytmu AES, ale nie oferuje szyfrowania nazw plików w archiwach zip, tak jak w przypadku 7z. Może również otwierać pliki .exe i .iso jako archiwa.

System Administrators Tools 7-Zip
7ZIP

Notepad ++

Notepad ++ to jeden z najlepszych edytorów tekstu w historii. Świetnie nadaje się do pracy z kodem. Ma interfejs zależny od medium, niestandardowe podświetlanie składni kodu, zwijane bloki i obsługę wyrażeń regularnych w wyszukiwaniach. Ale najlepsze jest to, że ma naprawdę szybki czas reakcji podczas otwierania dużych plików. Dlatego jest to bardzo przydatne, gdy administratorzy systemu muszą badać ogromne pliki dziennika.

Interfejs jest w pełni konfigurowalny, dzięki czemu możesz usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy z ekranu. Możesz także dostosować skróty klawiaturowe i menu. Notepad ++ obsługuje edycję w kartach, co umożliwia pracę z wieloma otwartymi plikami w jednym oknie. Inne funkcje, które poprawiają jakość edycji, obejmują:

 • Autozapis,
 • Znajdź i zamień ciągi tekstu na wyrażenia regularne,
 • Makra,
 • Edycja wielokrotna,
 • Edycja na podzielonym ekranie i zsynchronizowane przewijanie,
 • Operacje na wierszach, w tym sortowanie, konwersja między dużymi i małymi literami oraz usuwanie zbędnych białych znaków
System Administrators Tools Notepad ++
Notepad++

PuTTY

PuTTY to świetny emulator terminala, który jest niezwykle lekki i szybki. Obsługuje protokoły SSH, SCP i rlogin; wiele systemów operacyjnych, w tym Windows i Linux; i wiele odmian bezpiecznego terminala zdalnego. PuTTY zapewnia kontrolę użytkownika nad kluczem szyfrowania SSH i wersją protokołu, a także alternatywnymi szyframi, takimi jak 3DES, Arcfour, Blowfish, DES i uwierzytelnianie za pomocą klucza publicznego. Warstwa komunikacji sieciowej obsługuje protokół IPv6.

System Administrators Tools PuTTy
Putty

PuTTY jest dostarczany w pakiecie z klientami SCP i SFTP wiersza poleceń pscp i psftp, a także plink, narzędziem do łączenia z wierszem poleceń używanym do sesji nieinteraktywnych. Podsumowując, PuTTy to najlepsze narzędzie do zdalnej konfiguracji przełączników routerów i serwerów.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT