W tym wpisie, o czym zapewne już wiesz (po powyższym screenie), chciałbym wspomnieć o schemacie Zabbix. Nie jest on trudny do ogarnięcia umysłem. Oczywiście jedno to kilka terminów, co innego to wszystko to, co dzieje się w tle – czyli działanie aplikacji i jej komponentów.
Schemat Zabbix’a
Żeby nie przedłużać, poniżej konkretne elementy całej układanki (oczywiście nie wyczerpują one tematu).
SERWER
Jest głównym komponentem, do którego agenci raportują informacje i statystyki o dostępności i integralności. Serwer jest centralnym repozytorium, w którym przechowywane są wszystkie dane konfiguracyjne, statystyczne i operacyjne.
BAZA DANYCH
Wszystkie informacje konfiguracyjne, jak również dane zebrane przez Zabbix są przechowywane w bazie danych.
Web GUI
Aby zapewnić łatwy dostęp do Zabbix z dowolnego miejsca i dowolnej platformy, zapewniono interfejs webowy. Interfejs jest częścią serwera Zabbix i zwykle (ale niekoniecznie) działa na tej samej fizycznej maszynie, na której działa serwer.
PROXY
Może zbierać dane dotyczące wydajności i dostępności w imieniu serwera Zabbix. Proxy jest opcjonalną częścią wdrożenia Zabbix; jednakże bardzo korzystne może być rozłożenie obciążenia pojedynczego serwera Zabbix. Inną koniecznością jego konfiguracji jest przypadek, gdy mamy min. 2 lokalizacje i chcemy z tej drugiej przesłać dane do tej pierwszej. Proxy konfiguruje się w drugiej lokalizacji, aby dane zostały przesyłane do głównej instalacji.
AGENT
Agenty Zabbix są wdrażane na obiektach monitorowania, aby aktywnie monitorować lokalne zasoby i aplikacje oraz raportować zebrane dane do serwera Zabbix. Od wersji Zabbix 4.4 dostępne są dwa typy agentów: agent Zabbix (lekki, obsługiwany na wielu platformach, napisany w języku C) oraz agent Zabbix 2 (wyjątkowo elastyczny, łatwo rozszerzalny za pomocą wtyczek, napisany w Go).
PRZEPŁYW DANYCH (Data Flow)
Ponadto ważne jest, aby cofnąć się o krok i spojrzeć na ogólny przepływ danych w Zabbix. Aby utworzyć element zbierający dane, musisz najpierw utworzyć hosta. Przechodząc na drugi koniec spektrum działania Zabbix’a, musisz najpierw mieć element, aby utworzyć wyzwalacz. Aby utworzyć akcję, musisz mieć wyzwalacz. Dlatego, jeśli chcesz otrzymać alert, że Twój procesor przekracza zadany poziom na serwerze X, musisz najpierw utworzyć wpis hosta dla serwera X, następnie element do monitorowania jego procesora, wyzwalacz (trigger), który aktywuje się, jeśli procesor jest zbyt obciążony, na koniec wyśle Ci wiadomość e-mail. Chociaż może wydawać się, że jest to wiele kroków, przy użyciu szablonów tak naprawdę nie jest. Jednak dzięki takiej konstrukcji możliwe jest stworzenie bardzo elastycznej konfiguracji.
Podsumowanie
Widzisz, że Zabbix w sumie nie jest logicznie zbyt skomplikowanym narzędziem. Oczywiście wykres wygląda prosto, jednak ważne jest to, co kryje się w tle. O podstawowej konfiguracji więcej w każdym kolejnym wpisie lub filmie (tam, gdzie będzie to łatwiejsze i bardziej obrazowe do przedstawienia).
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).