Rok 2020 dobiega końca, ale kolejny miejmy nadzieję, będzie spokojniejszy, jednak nadal będzie wymagał dalszego zaangażowania się w rozwój zawodowy w IT. Pierwsze skojarzenie oczywiście, żeby mieć trzeba być … programistą, ale czy na pewno tylko programiści zarabiają? Poniżej lista 10 specjalności, które mogą nie tylko dać frajdę w pracy, ale również pozwolą na odpowiedni poziom zarobków.
- Kryptografia – osoba na tym stanowisku odpowiada za tworzenie skutecznych narzędzi, które zabezpieczą informacje przed niepowołanym dostępem. Jest ona dziedziną kryptologii, czyli wiedzy obejmującej kryptografię oraz kryptoanalizę. Obie dziedziny różni fakt, że pierwsza zajmuje się utajnianiem danych, natomiast druga łamaniem szyfrów. Kryptografia zabezpiecza przesyłane wiadomości przed niepożądanym dostępem. Dzięki niej informacje (np. wiadomości) są trudne do rozszyfrowania przez osobę, czyli podmiot, który nie zna klucza rozszyfrowującego. Jedyna informacja, jaką takowy podmiot otrzyma, to trudno zrozumiały ciąg znaków. Z kolei kryptoanaliza łamie szyfry, a więc zajmuje się odczytywaniem zaszyfrowanych danych bez wyżej wspomnianego klucza rozszyfrowującego. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy oraz konkretnych umiejętności takich jak zdolności analityczne czy umiejętność tworzenia zaawansowanych algorytmów.
- Chatboty w języku NLP (Natural Language Processing) – w związku z tym, że coraz częściej sprawy załatwiamy online, firmy szukają osób, które potrafią tworzyć tzw. chatboty, które są w stanie bez udziału człowieka przeprowadzić naturalną rozmowę z klientem. Zazębia się tutaj jeszcze umiejętność pracy z AI (sztuczną inteligencją). Chatboty pojawiają się już w Polsce np. w bankach, jednak prawdziwym przełomem będzie umiejętność przeprowadzenia rozmowy przez AI z klientem głosowo, w taki sposób, aby osoba po drugiej stronie nie zorientowała się, że rozmawia z programem.
- BigData – przechowywanie i analiza ogromnych ilości danych to również przyszłość. Pozwalają one organizacji na podejmowanie celnych decyzji w rozwoju biznesu, coraz więcej danych przetwarzać będą również urządzenia typu IoT, nie chodzi o czujniki smogu w miastach, ale o miliony czujników z inteligentnych miast, aut autonomicznych czy sieci elektroenergetycznych. Przetwarzanie danych już dziś przeniosło się w dużej mierze do chmury, gdzie są dostępne narzędzia to przetwarzaniach takiej ilości danych.
- DevOpsSec – na początku Developerzy żyli swoim życiem, Administratorzy swoim i specjaliści od bezpieczeństwa swoim. Dziś takie specjalności zaczynają się przenikać i dlatego powtał twór zwany DevOpsSec, czyli osobą, która musi znać się na wszystkim to mało powiedziane. Programista, Administrator i specjalista, który całę to środowisko zabezpieczy. Ja bym do tego wszystkie dodał jeszcze umiejętności związane z chmurą obliczeniową, poza tym min jeden język programowania, narzędzia do utrzymywania kodu, np Git, jego ciągłych aktualizacji, monitorowania. Poza tym oczywiście umiejętności tworzenia automatycznego środowisk testowych przy pomocy np. Ansible oraz zabezpieczenia przed dostępem dla przypadkowych osób.
- AWS Athena – usługa na liście Amazon AWS, która pozwala na wykonanie analizy danych, które nie są w różnym stopniu ustrukturyzowania.
- Zarządzanie kluczowymi danymi organizacji (MDM) – dostep do informacji, która są kluczowe dla działania orgranizacji jest równie ważne jak działanie infrastruktury IT. Osoba, która jest w stanie szybko przeanalizować i dać konkretną odpowiedź jest bardzo porządanym w zespole ogniwem.
- Zabezpieczanie umowy przy pomocy Blockchain – obecnie, gdy kontakty między ludzkie zostały praktycznie wyłączone lub co najmniej mocno ograniczone, organizacje nadal muszą w jakiś sposób wymieniać umowy czy poufne dokumenty. W takich przypadkach pomaga blockchain, który zapewnie bezpieczeństwo oraz niezmienność zawartości dokumentów.
- RStudio – darmowe i zintegrowane środowisko programistyczne (integrated development environment – IDE) o otwartym kodzie źródłowym dla języka programowania R. Obsługuje bezpośrednie wykonywanie kodu za pomocą edytora z podświetlaniem składni (łatwy w obsłudze). Umożliwia organizacjom dostęp do oprogramowania do analizy danych typu open source, niezależnie od dostawców i w skalowalnym formacie. RStudio to zarazem edytor, manager wersji, narzędzie wspierające debugowanie, tworzenie pakietów, aplikacji czy raportów. Zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę z R. RStudio możemy uruchomić w przeglądarce lub hostować na dedykowanym serwerze w celu zapewnienia scentralizowanego dostępu. Dla dużych firm jest również przewidziana wersja komercyjna.
- Analizy preskryptywne – kolejna z umiejętności pozwala firmom wykorzystywać uczenie maszynowe do podejmowania lepszych decyzji biznesowych, opartych na prognozach zaczerpywanych bezpośrednio z danych. W przeciwieństwie do analiz opisowych (descriptive analytics), która wykorzystuje dane z przeszłości, aby znajdować odpowiednie trendy, czy też analiz predykcyjnych (predictive analytics), które pomagają firmom lepiej zrozumieć przyszłość, analizy preskryptywne idą o krok dalej niż samo przewidywanie. Ich celem są prognozy połączone z sugerowaniem faktycznych decyzji, które firma powinna podjąć. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej przedsiębiorstw polega na danych, jak również ma do nich zaufanie, nie powinno dziwić, że menadżerowie chcą po prostu wiedzieć, co konkretnie zrobić, aby rozwijać firmę w możliwie najlepszy sposób. Analizy preskryptywne mają w tym pomóc.
- Data engineering – hasło „data engineering” skupia w sobie szeroki zakres umiejętności, takich jak architektura danych, przetwarzanie danych, znajomość kilku języków skryptowych, tworzenie aplikacji, modelowanie i eksploracja danych oraz analityka. Specjaliści, których można określić mianem inżynierów ds. danych, pomagają firmom zrozumieć gromadzone dane i wykorzystać je do tworzenia nowych rozwiązań biznesowych, poprawy obsługi klienta czy tworzenia lepszych jakościowo produktów i usług. Słowem: tworzenie i rozwój software’u.
Źródło: computerworld.pl
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).