Doczekaliśmy czasów w których nie musimy posiadać kilku komputerów fizycznych, aby poćwiczyć nieco administracje systemami. Mamy do wyboru kilka systemów wspierających wirtualizacje, czyli możliwość współistnienia kilku systemów na jednym komputerze. Chodzi tutaj zarówno o systemy z rodziny MS jak i GNU/Linux. Jedynym problemem jest ograniczenie co do architektury. Jeżeli nasz komputer wspiera jedynie 32 bity nie będziemy mogli uruchomić systemów 64 bitowych. Natomiast z 64 bitowe systemy mają kompatybilność wsteczną, czyli będzie można pracować na systemach 32 bitowych.

Jako że wszyscy kochają dostawać dobre rzeczy za darmo dlatego też do tej pory korzystałem z dwóch takich aplikacji:

1)Windows Virtual PC – aplikacja dostarczana przez Microsoft, umożliwia uruchomienie jednocześnie kilku maszyn zarówno ze stajni MS jak i GNU/Linux aczkolwiek część użytkowników ma problemy z używaniem open source:). Generalnie działanie tej wirtualki pozostawia dużo do życzenia. W porównaniu w Oracle Virtual PC potrzeba dużo więcej pamięci ram, inaczej przy minimum 1.5GB  można co najwyżej uruchomić 2 systemy XP, o 7-ce czy wersjach serwerowych szczególnie tych z dużą ilością uruchomionych usług można zapomnieć. Pobrać można stąd.


2) Oracle Virtaul PC – sygnowany przez Oracle’a system dla wirtualizacji wspierający większość systemów łącznie z systemami Apple’a. Posiada bardzo dużą ilość opcji, które pozwalają dostosować wydajność do potrzeb naszego małego laboratorium. Poniżej dodam kilka screenów przedstawiających wygląd oraz opcje ustawień:

-Okno główne – wylistowane są wszystkie obecnie zainstalowane systemy wirtualne:

– System – przydziela wielkość pamięci ram (max. 50% dostępnej dla systemu fizycznego)dla maszyny wirtualnej, informacje o kolejności bootowania systemu oraz procesora.

-Ekran – przydziela pamięć dla wirtualnej karty graficznej.

-Nośniki – pozwala na zmianę zamontowanych obrazów z systemami operacyjnymi, pozawala na zmianę dysku w przypadku gdy po instalce nowej funkcjonalności system działa niestabilnie, dzięki czeu zaoszczędzamy mnóstwa czasu przy ponownym instalacji systemu.

-Sieć – umożliwia na podłączenie do 4 wirtualnych kart sieciowych, dzięki czemu można zbudować potężny router w którym możemy zasymulować działanie 4 różnych sieci w których umieścimy wirtualki różnych systemów. Każda karta posiada 6 opcji w których może działać:
#Niepodłączona – to chyba jasne, kabelek odłączony,
#NAT – pozwala na udostępnienie internetu na system wirtualny poprzez wirtualne ip 10.0.2.15, możemy pingować,
#Mostkowana – wykorzystujemy fizyczne interfejsy komputera(LAN,Wifi), mam problem z podłączeniem modemu Huawei na usb,
#Sieć wewnętrzna – zalecam dla sieci których testowych, czyli takich które mają dostać dostęp do sieci przez NAT, lub takich gdzie system ma być poza dostępem do internetu,
#Karta sieci izolowanej – korzystam z niej obecnie aby bez problemów podłączyć się z fizycznego komputera do wirtualki przez Putty
#Generic Driver – wirtualny sterownik dla sieciówki, jednak nikt narazie nie wyprodukował narzędzi, aby można było go wykorzystać

-Porty – dzięki tej opcji możemy podłączyć urządzenia COM, o ile oczywiście nasza maszyna ma fizyczne porty, ponieważ przejściówki USB -> COM mogą się buntować.

-USB – tutaj możemy przechwycić urządzenia podłączone do fizycznych portów usb, plusem jest że można obsługiwać tyle urządzeń ile portów fizycznie mamy, należy podłączyć np. Huawei (w moim przypadku) i przechwycimy go do systemu wirtualnego klikając na zielonego plusa i gotowe.

-Współdzielone katalogi – możemy zmapować katalogi z dysku fizycznego do wirtualki, gdy potrzebujemy mieć dostęp do plików z dysku.

Jak na razie nie mam problemów z działaniem od czasu do czasu tylko update i można psuć do woli, bez konieczności reinstalacji systemu głównego.

Virtual Boxa można pobrać stąd.


3) VMware – warto wspomnieć również o tym narzędziu, choćby dlatego że w przeciwieństwie do MS-wego systemu wspiera 64 bity. Producent również daje możliwość pobrania gotowych obrazów z czystymi systemami. Jest ono również zoptymalizowane dzięki czemu działanie jest nieco lepsze niż u konkurencji.


VMware do pobrania stąd

4)Hyper-V – stosunkowo nowe narzędzie MS, wbudowane jest ono w 64 bitowy Server 2008. Daje możliwość stworzenia farmy wirtualnych maszyn bez potrzeby instalowania narzędzi takich jak w/w. Jako że posiadam 32 bity nie mam możliwość napisać czegoś od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Droga Administratora IT.