Wirtualizacja – czyli all in one

Doczekaliśmy czasów w których nie musimy posiadać kilku komputerów fizycznych, aby poćwiczyć nieco administracje systemami. Mamy do wyboru kilka systemów wspierających wirtualizacje, czyli możliwość współistnienia kilku systemów na jednym komputerze. Chodzi tutaj zarówno o systemy z rodziny MS jak i GNU/Linux. Jedynym problemem jest ograniczenie co do architektury. Jeżeli nasz komputer wspiera jedynie 32 bity nie będziemy mogli uruchomić systemów 64 bitowych. Natomiast z 64 bitowe systemy mają kompatybilność wsteczną, czyli będzie można pracować na systemach 32 bitowych.

Jako że wszyscy kochają dostawać dobre rzeczy za darmo dlatego też do tej pory korzystałem z dwóch takich aplikacji:

1)Windows Virtual PC – aplikacja dostarczana przez Microsoft, umożliwia uruchomienie jednocześnie kilku maszyn zarówno ze stajni MS jak i GNU/Linux aczkolwiek część użytkowników ma problemy z używaniem open source:). Generalnie działanie tej wirtualki pozostawia dużo do życzenia. W porównaniu w Oracle Virtual PC potrzeba dużo więcej pamięci ram, inaczej przy minimum 1.5GB  można co najwyżej uruchomić 2 systemy XP, o 7-ce czy wersjach serwerowych szczególnie tych z dużą ilością uruchomionych usług można zapomnieć. Pobrać można stąd.


2) Oracle Virtaul PC – sygnowany przez Oracle’a system dla wirtualizacji wspierający większość systemów łącznie z systemami Apple’a. Posiada bardzo dużą ilość opcji, które pozwalają dostosować wydajność do potrzeb naszego małego laboratorium. Poniżej dodam kilka screenów przedstawiających wygląd oraz opcje ustawień:

-Okno główne – wylistowane są wszystkie obecnie zainstalowane systemy wirtualne:

– System – przydziela wielkość pamięci ram (max. 50% dostępnej dla systemu fizycznego)dla maszyny wirtualnej, informacje o kolejności bootowania systemu oraz procesora.

-Ekran – przydziela pamięć dla wirtualnej karty graficznej.

-Nośniki – pozwala na zmianę zamontowanych obrazów z systemami operacyjnymi, pozawala na zmianę dysku w przypadku gdy po instalce nowej funkcjonalności system działa niestabilnie, dzięki czeu zaoszczędzamy mnóstwa czasu przy ponownym instalacji systemu.

-Sieć – umożliwia na podłączenie do 4 wirtualnych kart sieciowych, dzięki czemu można zbudować potężny router w którym możemy zasymulować działanie 4 różnych sieci w których umieścimy wirtualki różnych systemów. Każda karta posiada 6 opcji w których może działać:
#Niepodłączona – to chyba jasne, kabelek odłączony,
#NAT – pozwala na udostępnienie internetu na system wirtualny poprzez wirtualne ip 10.0.2.15, możemy pingować,
#Mostkowana – wykorzystujemy fizyczne interfejsy komputera(LAN,Wifi), mam problem z podłączeniem modemu Huawei na usb,
#Sieć wewnętrzna – zalecam dla sieci których testowych, czyli takich które mają dostać dostęp do sieci przez NAT, lub takich gdzie system ma być poza dostępem do internetu,
#Karta sieci izolowanej – korzystam z niej obecnie aby bez problemów podłączyć się z fizycznego komputera do wirtualki przez Putty
#Generic Driver – wirtualny sterownik dla sieciówki, jednak nikt narazie nie wyprodukował narzędzi, aby można było go wykorzystać

-Porty – dzięki tej opcji możemy podłączyć urządzenia COM, o ile oczywiście nasza maszyna ma fizyczne porty, ponieważ przejściówki USB -> COM mogą się buntować.

-USB – tutaj możemy przechwycić urządzenia podłączone do fizycznych portów usb, plusem jest że można obsługiwać tyle urządzeń ile portów fizycznie mamy, należy podłączyć np. Huawei (w moim przypadku) i przechwycimy go do systemu wirtualnego klikając na zielonego plusa i gotowe.

-Współdzielone katalogi – możemy zmapować katalogi z dysku fizycznego do wirtualki, gdy potrzebujemy mieć dostęp do plików z dysku.

Jak na razie nie mam problemów z działaniem od czasu do czasu tylko update i można psuć do woli, bez konieczności reinstalacji systemu głównego.

Virtual Boxa można pobrać stąd.


3) VMware – warto wspomnieć również o tym narzędziu, choćby dlatego że w przeciwieństwie do MS-wego systemu wspiera 64 bity. Producent również daje możliwość pobrania gotowych obrazów z czystymi systemami. Jest ono również zoptymalizowane dzięki czemu działanie jest nieco lepsze niż u konkurencji.


VMware do pobrania stąd

4)Hyper-V – stosunkowo nowe narzędzie MS, wbudowane jest ono w 64 bitowy Server 2008. Daje możliwość stworzenia farmy wirtualnych maszyn bez potrzeby instalowania narzędzi takich jak w/w. Jako że posiadam 32 bity nie mam możliwość napisać czegoś od siebie.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT