Przejdźmy teraz do kwestii rozłożenia obciążenia od klientów na kilka maszyn. W dużych sieciach, gdzie ma miejsce bardzo dużo żądań od użytkowników dobrym pomysłem jest niejawne rozłożenie obciążenia. Dlaczego niejawne? Dlatego że użytkownik żądający dostępu do zasobu nie ma pojęcia na jakiej maszynie się on znajduje, ważne jest dla niego żeby go otrzymać.
Potrzebne będą 2 maszyny Server01 (DC-contoso.internal) oraz Server02 (członek domeny).
IP w ten samej sieci(np. 10.0.0.11 oraz 10.0.0.12), karty ustawione jako sieć wewnętrzna.
Dostęp do internetu nie będzie potrzebny.
Mamy do wyboru 2 narzędzia.
1. Karuzela DNS (Round Robin) – użytkownik chce dostać się pod adres www.contoso.internal, serwer DNS jest skonfigurowany tak, że rozdziela zapytania do 2 ustawionych w tle maszyn. Jeżeli wykorzystamy narzędzie nslookup, w takim sposób:
nslookup www.contoso.internal localhost
Otrzymamy 2 rożne odpowiedzi przy 2 próbach odpytania DNS.
2. Load Balancing – równoważenie obciążenia jest bardziej zaawansowaną metodą zapewnienia równego obciążenia zasobów, np. w momencie gdy w klastrze mamy 2 węzły i jeden z nich padnie, drugi przejmuje całe obciążenie na siebie, czego karuzela DNS nie potrafi.
Skonfigurujemy Load Balancing poniżej.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).