Vyatta router cz.1

Print Friendly, PDF & Email

Vyatta nie ma dużych wymagań, niezależnie od tego czy maszyna jest wirtualna, czy też fizyczna powinna ona spełniać poniższe wymagania:
– Procesor około 1.5 Ghz
– Pamięć 512 MB
– Dysk 2 GB
– 2 Karty Sieciowe

Procesor:
Szybkość procesora to pojęcie względne i zależy ono w głównej mierze od szybkości naszego łącza. Przy przesyle danych na poziomie 25Mbit/s użycie procesora osiągało w moim przypadku około 980 MHz 

Pamięć:
Zalecam tutaj 512 MB. Ustawienie większego rozmiaru pamięci będzie po prostu marnowaniem zasobów, podczas gdy mniejsze może mieć negatywnie odbicie na wydajności naszego routera.

Dysk:
Tutaj trzeba dokonać dobrze przemyślanego wyboru, zwłaszcza kiedy chodzi o maszynę fizyczną. Na maszynie wirtualnej problem jest niewielki, a konkretnie wybór rozmiaru dysku. Sama Vyatta do funkcjonowania potrzebuje zaledwie 1 GB. Jednak część jej funkcjonalności takiej jak DNS Cache albo webproxy może wymagać dodatkowego miejsca dlatego zalecam dysk o rozmiarze 2 GB.
W przypadku fizycznej maszyny dodatkowym problemem jest wybór typu nośnika danych. Osobiście zalecam pamięć flash jako bardziej niezawodną, jednak są dwa wyjątki przy których ją odradzam – chodzi mi tutaj o logowanie zdarzeń do plików lokalnych oraz przy wykorzystywaniu takiej funkcjonalności jak webproxy.

Karty Sieciowe:
Aby router spełniał swoją funkcjonalność potrzebne nam są minimum 2 karty sieciowe.
Pierwsza posłuży nam do ruchu z zewnątrz (WAN), druga do ruchu wewnętrznego (LAN). Na początek musimy pobrać obraz systemu. Vytta jest uruchamiana z płyty, której obrazy (wszystkie wersje) można pobrać:http://www.vyatta.org/downloads. Obecnie najnowszą wersją jest 6.6, pobieramy obraz, który musimy nagrać na płytę lub w przypadku instalacji na maszynie wirtualnej wystarczy podpiąć obraz, aby możliwy był z niego rozruch. Na początku wciskamy enter po około minucie zobaczymy prośbę o dane do logowania, wtedy wpisujemy: vyatta, vyatta.


System zainstalujemy na dysku twardym w tym celu wydamy polecenie:

install system



Następnie musimy w jakiś sposób podzielić nasz dysk na partycje. Domyślnie  instalator podzieli dysk sam, dlatego wystarczy zatwierdzić ustawienia klawiszem Enter:



Dalej musimy wskazać gdzie system ma zostać zainstalowany, jako że mamy jeden dysk pokaże się nam jako domyślny, więc do zatwierdzamy, jeżeli posiadamy więcej dysków / partycji musimy wskazać poprawne miejsce:

Następnie nasz dysk musimy sformatować, dlatego na pytanie wpisujemy y:



Musimy wskazać wielkość partycji jaki chcemy przeznaczyć na instalację, pozostawmy domyślną wartość :

Widzimy postęp przygotowania środowiska do zainstalowania systemu, na koniec potwierdzamy skopiowanie na dysk pliku konfiguracyjnego:

Musimy ustawić nasz login oraz hasło do systemu:

Jeżeli na koniec zobaczymy poniższy komunikat oznacza to że wszystko przeprowadziliśmy tak jak trzeba:

Po instalacji musimy zrobić restart maszyny poleceniem, oczywiście w między czasie musimy wyjąć płytkę z napędu / odmontować w środowisku wirtualnym :

reboot now

Logujemy się przy pomocy loginu vyatta oraz wcześniej ustawionego hasła.

Musimy dokonać jeszcze konfiguracji naszej maszyny poleceniem:

configure 


vyatta@vyatta:~$ configure
[edit]
vyatta@vyatta# set interfaces ethernet eth0 address dhcp
[edit]
vyatta@vyatta# commit

Wszystkie zmiany w systemie zatwierdzamy poleceniem commit. Oczywiście tak jak w każdym systemie wywodzącym się z GNU/Linux możemy przy pomocy klawisza TAB uzyskać podpowiedzi, np. co do ilości oraz rodzaju połączeń sieciowych (widzimy to w linijce gdzie widzimy eth0 oraz eth1, jak również dostępne protokoły dhcp)




Dodajmy do systemu możliwość logowania się przez ssh:


Zmienimy jeszcze nazwę naszej maszyny oraz dodamy informacje o naszej domenie:


Aby móc lokalnie pracować, przy pomocy nazw domenowych musimy odpowiednio taką funkcję skonfigurować:



Możemy dodatkowo ustawić naszą strefę czasową:



Jeżeli chcemy zmienić nasze hasło używamy polecenia:



Na koniec zapisujemy naszą konfigurację poleceniem:

save

W kolejnej części chciałbym przedstawić więcej szczegółów związanych z ruchem na interfejsach sieciwych.

Więcej informacji można uzyskać z prezentacji przedstawicieli firmy Techniserv (przedstawiciela na Polskę firmy Vyatta oraz administratora portalu dobreprogramy.pl):
http://www.dobreprogramy.pl/Vyatta-w-serwerowni-i-w-domu,Wideo,20116.html


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT