SQL,PL/SQL – Pobieranie danych SELECT – Oracle 10/11 cz.3

Print Friendly, PDF & Email

Jednym z najbardziej podstawowych poleceń wykorzystywanych przy pracy z bazą danych jest polecenie SELECT,  za jego pomocą jesteśmy w stanie pobrać oraz wyświetlić zawartość danej tabeli na ekran.

Jeżeli chcemy pokazać wszystkie kolumny (* ) tabeli employees, wystarczy napisać:
SELECT * FROM Employees; 
Mamy na powyższym screenie wyświetloną całą tabelę przechowującą dane pracowników.
Oczywiście możemy ograniczyć zakres kolumn, które chcemy wyświetlić, wystarczy w sposób jawny wpisać ich nazwy w poleceniu:
SELECT FIRST_NAME, LAST_NAME FROM Employees;
Czystego SELECT’a możemy rozszerzyć o dodatkowe funkcje wbudowane w język SQL jedną z takich funkcji jest NVL przy jej pomocy możemy „sztucznie” wypełnić pola które w bazie są puste, np gdy dla pracownika nie został przypisany numer telefonu.Trzeba pamiętać jedynie o zachowaniu zgodności typu, jeżeli w danej kolumnie była cyfra musi ona znaleźć się również w tej kolumnie, gdzie zastąpi wpis null.

SELECT NVL(MANAGER_ID, '0′), NVL(COMMISSION_PCT,’0,0′) FROM Employees;

Jak widać kolumna Manager_ID posiada wartości całkowite, więc my jako wyróżnienie wpiszemy 0 (zero), natomiast druga kolumna Commission_PCT ma wartości rzeczywiste, więc dla pustych pól będziemy wpisywać wartość 0,0.

Jeżeli nazwy kolumn są mało intuicyjne mogą sprawić dużo kłopotów w zrozumieniu innym użytkownikom przy imporcie takiego zapytania do Exel’a, jednak dzięki alisowi możemy nazwać kolumnę w bardziej zrozumiały sposób:
SELECT MANAGER_ID AS „Numer szefa” FROM Employees;

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT