Red Hat 8.3 na horyzoncie

Print Friendly, PDF & Email

Red Hat poinformował o udostępnieniu Red Hat Enterprise Linux 8.3 – najnowszej wersji czołowej platformy linuksowej dla przedsiębiorstw. Platforma stanie się ogólnie dostępna w ciągu nadchodzących tygodni i łączy w sobie stabilność, jakiej potrzebują zespoły odpowiedzialne za eksploatację środowiska informatycznego, z innowacjami opracowanymi z myślą o chmurze.

Nowa wersja linuksa zapewnia bardziej stabilną podstawę dla aplikacji nowej generacji dla przedsiębiorstw. Platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) jest od dawna stosowana jako podstawowa struktura obsługująca kluczowe operacje obliczeniowe w przedsiębiorstwach. Teraz wprowadzono w niej takie rozszerzenia jak nowe profile wydajności, automatyzacja, wzmocnione zabezpieczenia i zaktualizowane narzędzia kontenerowe.

Jak wynika z raportu firmy Red Hat Enterprise Open Source Report, 63% ankietowanych przedsiębiorstw używa już architektury chmury hybrydowej, a ponad połowa spośród tych, które jeszcze takiej architektury nie mają, planuje ją wdrożyć w ciągu najbliższych dwóch lat. Linux jest często podstawą wdrożeń opartych na chmurach hybrydowych. Udostępnia wspólne środowisko operacyjne obejmujące różne komponenty: od serwerów fizycznych po wdrożenia w chmurze publicznej. Red Hat Enterprise Linux 8.3, najpopularniejsza na świecie platforma linuksowa dla przedsiębiorstw, jest zgodna z wieloma standardami i gotowa do pracy podczas nowej fali cyfryzacji. Pomaga przedsiębiorstwom przeprowadzić transformację cyfrową z utrzymaniem dotychczasowych inwestycji w centrum przetwarzania danych.

„Innowacyjność i stabilność klasy korporacyjnej nie muszą się wykluczać, czego dowodem jest już od kilku dekad platforma Red Hat Enterprise Linux. Jej nowa wersja Red Hat Enterprise Linux 8.3 również to potwierdza. Cały czas wzmacniamy platformę Linux jako podstawę transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie. W tym celu wprowadziliśmy obsługę najnowszych narzędzi programistycznych za pośrednictwem strumieni aplikacji oraz zadbaliśmy o to, aby ta najczęściej stosowana na świecie platforma linuksowa stała się jeszcze łatwiej dostępna dla administratorów systemów” – powiedział Stefanie Chiras, wiceprezes i dyrektor generalny działu Red Hat Enterprise Linux w firmie Red Hat.

Optymalizacja, innowacje i łatwiejsze zarządzanie


Ponieważ coraz więcej firm przenosi swoje operacje obliczeniowe do chmur hybrydowych, zdolność do zarządzania podstawowymi platformami linuksowymi oraz ich optymalizowania na dużą skalę staje się kluczowa. Ponadto działy informatyczne muszą obniżyć barierę wejścia na platformę Linux, a w szczególności umożliwić administratorom systemów lub szefom działów informatycznych, którzy nie zawsze znają ten system operacyjny, efektywny nadzór nad wdrożeniami.

W związku z tym na platformie Red Hat Enterprise Linux 8.3 rozszerzono komponent Red Hat System Roles, który udostępnia preskryptywne i zautomatyzowane metody tworzenia konfiguracji specyficznych dla systemu operacyjnego. Teraz obsługiwane są nowe role związane z ustawieniami jądra, ustawieniami dziennika, platformą SAP HANA, komponentem SAP NetWeaver i zarządzaniem nimi. Dzięki komponentowi System Roles wspólne, złożone konfiguracje platformy Red Hat Enterprise Linux staną się bardziej spójne i powtarzalne oraz łatwiej dostępne dla osób o różnym poziomie umiejętności, nawet w bardzo dużych środowiskach informatycznych.

Platforma Red Hat Enterprise Linux 8.3 jest jeszcze wydajniejsza dzięki aktualizacjom wprowadzonym w komponencie Tuned – zestawie wstępnie skonfigurowanych profili wydajności dostosowanych do konkretnej architektury. Komponent ten ułatwia zespołom informatyków wykorzystanie bogatego doświadczenia firmy Red Hat w dziedzinie zarządzania wieloma architekturami w celu maksymalizacji wydajności wielu architektur sprzętowych. Ponadto rozwiązanie Red Hat Insights jest nadal standardowo dostępne dla obsługiwanych systemów Red Hat Enterprise Linux. Rozwiązanie to udostępnia wiedzę specjalistyczną o systemie Linux, jaką firma Red Hat gromadziła przez kilkadziesiąt lat, w ramach usługi proaktywnego monitorowania i napraw. Teraz Red Hat Insights obejmuje przeznaczone dla administratorów widoki opracowane specjalnie z myślą o wdrożeniach SAP HANA.

Rozszerzenie funkcji bezpieczeństwa platformy Linux


Platforma Red Hat Enterprise Linux 8.3, podobnie jak jej wcześniejsze wersje, została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu jeszcze większego bezpieczeństwa. Wprowadzono w niej nowe profile protokołu Secure Content Automation Protocol (SCAP) na potrzeby zgodności z normami organizacji Center for Internet Security (CIS) oraz amerykańską ustawą HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act). Dzięki temu działy informatyczne mogą konfigurować systemy w sposób bardziej efektywny i zgodny z obowiązującymi przepisami, pozwalając wdrożyć więcej sprawdzonych procedur dotyczących bezpieczeństwa oraz standardów branżowych i standardów stosowanych w instytucjach administracji publicznej.

Dostępne w ramach komponentu System Roles role systemowe związane z zadaniami dotyczącymi bezpieczeństwa także zostały rozszerzone. Obejmują teraz konfigurację zarządzania tożsamością, zarządzanie certyfikatami oraz szyfrowanie NBDE (Network-Bound Disk Encryption). Umożliwiają administratorom szybsze i bardziej efektywne rozszerzanie zabezpieczeń systemów, a także zmniejszają liczbę błędów podczas ich wdrażania i konfigurowania.

Podstawa innowacji opartych na chmurze


W platformie Red Hat Enterprise Linux 8.3 wykorzystano innowacje, które zostały wprowadzone już w wersji Hat Enterprise Linux 8. Wprowadzono aktualizacje strumieni aplikacji (Application Streams), gdzie środowiska programowania, bazy danych, narzędzia kontenerowe i inne zasoby są odseparowane od głównych komponentów systemu operacyjnego. Wśród nowych narzędzi programistycznych, które są teraz wspierane, znajduje się Node.js 14, Ruby 2.7 i wiele innych, przy czym wcześniejsze wersje są wciąż dostępne, co pozwala utrzymać spójność produktów.

Na potrzeby tworzenia aplikacji chmurowych do platformy dodano zaktualizowane obrazy kontenerów Buildah i Skopeo, które pozwalają lepiej zharmonizować działania zespołów programistycznych i operacyjnych w przypadku wdrożeń kontenerowych. Ułatwia to tworzenie i używanie aplikacji skonteneryzowanych zawsze, gdy jest to potrzebne. Nowa platforma obejmuje również komponent Podman 2.0 z nowym interfejsem API REST. Interfejs ten umożliwia zachowanie kodu kontenera i narzędzi, które wcześniej były związane z modułem Docker Container Engine, przy rozszerzonej kontroli programowania.

Platforma Red Hat Enterprise Linux 8.3 zostanie udostępniona w ciągu najbliższych tygodni. Będzie dostępna dla posiadaczy wszystkich aktywnych subskrypcji platformy Red Hat Enterprise Linux za pośrednictwem portalu Red Hat Customer Portal.

Źródło: Red Hat

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT