Proxy vs. VPN

Print Friendly, PDF & Email

Internet zawiera prawie całą wiedzę na wyciągnięcie ręki. Część informacji nie jest dostępna dla wszystkich, dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń. Innymi problemami są również ograniczenia geolokalizacyjne, które utrudniają dostęp do pewnych danych w innych krajach.

Tego typu problemy pomogą rozwiązać (częściowo) narzędzia takie jak „VPN” czy też „Proxy”. Mają pewne wady, ale również zalety, dlatego warto rozumieć w jaki sposób działają. W tym wpisie postaram się wyjaśnić, czym różnią się te dwie usługi i w jakich sytuacjach najlepiej je zastosować.

Czym jest VPN?

Coraz częściej w internecie słyszysz o „NordVPN” lub „ExpressVPN” i ich obietnicy bezpiecznego korzystania z Internetu za niewielką miesięczną opłatą. Ale co dokładnie te firmy robią z danymi, które pozyskują gdy używasz ich narzędzia?

Schemat działania VPN

Podczas uzyskiwania dostępu do Internetu komputer wysyła dane do serwera, który następnie łączy się dla nas do żądanej lokalizacji. Jeśli pracujesz z domu, dostawca usług (łącza internetowego) jest głównym serwerem hosta, który przesyła wszystkie Twoje dane do Internetu. Zasadniczo serwery hostów są pośrednikami w „handlu danymi”. Całe życie, wszystko co przeglądasz jest gdzieś zapisywane, więc warto zadbać o ochronę tych danych. Nie ma znaczenia kto na nie patrzy, bardzo łatwo jest utracić nad nimi kontrole.

Plusy VPN

Sieci VPN dodają poziom izolacji między komputerem a serwerem hosta. Płacąc opłatę za korzystanie z usług takich jak NordVPN, zasadniczo płacisz za korzystanie z ich serwerów hosta zamiast normalnego dostawcy usług. Gdy Twoje dane przechodzą na serwer VPN, zostają zaszyfrowane, co oznacza, że ​​każdy, kto spróbuje je podsłuchiwać, zobaczy tylko przypadkowe ciągi danych. Jest to idealne rozwiązanie do korzystania z publicznej sieci Wi-Fi lub łączenia się z sieciami o niskim poziomie bezpieczeństwa. Ponadto korzystanie z VPN pozwala ominąć pewne ograniczenia dostępu do Internetu, takie jak na komputerach w szkole/pracy. Szyfrując swoje dane (w tym adres IP), możesz ominąć zapory, które mają blokować pewne informacje podczas przeglądania Internetu. W miejscach takich jak np. Chiny, VPN są zakazane, ponieważ pozwalają obywatelom ominąć blokady nałozone przez władze i zobaczyć niefiltrowane treści.

Minusy VPN

Wady korzystania z VPN dotyczą wyższych poziomów zagrożeń bezpieczeństwa. Firmy takie jak Nord VPN obiecują, że nie rejestrują żadnych danych przechodzących przez ich serwery. Jednak to tylko obietnica. Rządy, w szczególności ten w USA, może poprosić dowolny serwer hosta o przekazanie informacji, które posiada o konkretnej osobie, którą aktywnie szpieguje. W przypadku głównych usług VPN (takich jak Nord VPN) wszelkie dane, które rejestrują, zostaną przekazane rządowi, pokonując część „anonimowości” tego, czym powinna być usługa VPN. Ponadto firmy takie jak Nord VPN nie są odporne na naruszenie danych poprzez włamania. W 2018 r. Nord VPN miał właśnie naruszenie danych, które energicznie ukrywali przed opinią publiczną, aby zachować swój wizerunek. Jednak to naruszenie pokazuje tylko, że nie ma idealnych rozwiązań, ktore ochronią prywatności zwykłych użytkowników internetu.

Ostatecznie VPN najlepiej nadaje się jako dodatkowa warstwa ochrony przed zagrożeniami niższego poziomu i omijania ograniczeń dotyczących treści (geolokalizacja), ale nie należy polegać na nich w 100%, ponieważ nie zapewnią pełnego bezpieczeństwa.

Czym jest Proxy?

Schemat Proxy

Serwer proxy to mniej bezpieczny, ale bardziej wszechstronny sposób ochrony siebie w Internecie. Głównym celem serwera proxy jest manipulacja adresami IP. Manipulując swoim adresem IP, jesteś w stanie podszyć się pod inną lokalizacje na świecie. Odbywa się to poprzez ustanowienie serwera w zdalnej lokalizacji i przekazywanie danych z komputera przez ten serwer do Internetu. Gdy Twoje dane przejdą przez serwer proxy, pojawią się w Internecie jako ten adres IP, a nie Twój własny. Zasadniczo proxy to ochrona poprzez niewłaściwe kierowanie, a nie szyfrowanie.

Proxy można kupić lub znaleźć darmowe serwery w internecie. Jednym z „niesławnych” narzędzi typu proxy jest sieć TOR. Zamiast przechodzić przez jeden serwer w celu zmiany adresu IP, TOR odbija Twoje dane przez wiele serwerów (adresów IP). TOR pozwala na lepsze zabezpieczenie Twoich danych, jednak nie daje 100% pewności ich ochrony.

Co wybrać?

To zależy. W większości sytuacji VPN najlepiej sprawdzają się jako ogólna ochrona przed szpiegowaniem. Serwery proxy są bardzo przydatne w uzyskiwaniu dostępu do danych znajdujących się w innych krajach (ograniczenia geolokalizacji). Należy pamiętać, że żadne z tych rozwiązań nie daje 100% pewności, że dane są w pełni chronione.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT