Optymalizacja bazy danych Active Directory

Print Friendly, PDF & Email

Jak każda inna baza danych Active Directory, również podlega fragmentacji podczas zapisu i pobierania danych. Zwiększy się również rozmiar bez usuwania nieużywanego miejsca na dysku twardym. Cóż, w małej organizacji nie odczujesz dużej różnicy, ale jeśli chodzi o duże infrastruktury, staje się to problemem. Baza AD musi mieć regularną optymalizację, aby mieć lepszą wydajność.

Jak możemy to zrobić?

W systemie operacyjnym Windows w przeszłości używane było narzędzie do defragmentacji w celu optymalizacji dysku twardego komputera. Istnieje podobna procedura, której możemy użyć do defragmentacji bazy danych Active Directory.

Istnieją dwa rodzaje defragmentacji bazy danych Active Directory.

Defragmentacja online

W systemie Windows Server 2000 firma Microsoft wprowadziła tę metodę. Jest uruchamiany w określonych odstępach czasu (domyślnie co 12 godzin) automatycznie w celu defragmentacji bazy danych Active Directory. Jest to część procesu wyrzucania elementów bezużytecznych Active Directory. Zoptymalizuje przechowywanie danych i odzyska miejsce dla nowych obiektów Active Directory. Ale to nie zmniejszy rozmiaru bazy danych Active Directory. Co ważne, aby to zrobić, nie trzeba przełączać żadnej usługi w tryb offline.

Defragmentacja offline

Jak sama nazwa wskazuje, aby wykonać ten proces, musimy zatrzymać usługę Active Directory. W tym celu system utworzy kompaktową wersję istniejącej bazy danych Active Directory w innej lokalizacji. Po utworzeniu procesu nowa zdefragmentowana baza danych skopiuje wersję kompaktową do pierwotnej lokalizacji. Statystyki mówią, że może zmniejszyć bazę danych do 1/6 jej pierwotnego rozmiaru po fragmentacji offline.

W tym celu używamy narzędzia wiersza poleceń o nazwie ntdsutil. Jest to to samo narzędzie, którego możemy użyć do sprawdzenia błędów Active Directory.

Ważne

  • Przed przystąpieniem do defragmentacji offline należy odpowiednio zaplanować wpływ. Czas, jaki to zajmie, zależy od rozmiaru bazy danych AD i stopnia jej fragmentacji.
  • Zawsze najlepiej jest wykonać kopię zapasową stanu systemu przed procesem.

Zobaczmy, jak możemy to zrobić

Najpierw musisz zalogować się do podstawowego kontrolera domeny jako administrator domeny lub administrator przedsiębiorstwa.

Przejdź do Menedżera serwera > Narzędzia > Usługi (Server Manager > Tools > Services).

Przejście do usług celem wyłączenia Active Directory

W Services.mmc kliknij prawym przyciskiem myszy „Usługi domenowe Active Directory” i kliknij „Zatrzymaj” (Active Directory Domain Services, kliknij „Stop”).

Zatrzymanie usługi Active Directory

Następnie zapyta, czy można zatrzymać powiązane usługi. Kliknij „tak” (Yes), aby kontynuować.

Potwierdzenie zatrzymaniu usług

Po zatrzymaniu usług kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz „Wiersz polecenia (administrator)” (Command Prompt (Admin)).

Uruchomienie cmd jako Administrator

Wpisz „ntdsutil” i wciśnije Enter.

Uruchomienie ntdsutil

W polu zachęty wpisz „activate instance NTDS” i naciśnij Enter.

Aktywacja instancji NTDS

Następnie wpisz „files” i naciśnij Enter.

Files

Podczas obsługi plików musimy określić lokalizację, w której odchudzona baza danych NTDS będzie zapisana. Na potrzeby demonstracji utworzyłem folder C:\CompactDB i będę go używał. Musisz więc wpisać „compact to C:\CompactDB” i nacisnąć Enter.

Następnie przeprowadzi defragmentację. Czas, jaki to zajmie, zależy od wielkości bazy danych.

Kompaktowanie bazy AD

Po zakończeniu procesu wpisz „q” i „quit”, aby wyjść z narzędzia.

Aby zakończyć proces zgodnie z komunikatem na ekranie, skopiuj zdefragmentowaną bazę danych z C:\CompactDB\ntds.dit do C:\Windows\NTDS\ntds.dit.

Musimy również usunąć pliki loga – (C:\Windows\NTDS\*.log). Następnie pomyślnie zdefragmentowaliśmy bazę danych AD.

Teraz przejdź do Services.mmc, kliknij prawym przyciskiem myszy „Usługi domenowe Active Directory” i kliknij „Uruchom” (Active Directory Domain Services, kliknij „Start”).

Podsumowanie

Jeżeli baza Active Directory jest często używana, warto przeprowadzić optymalizacje, aby działała wydajniej, co przełoży się na zadowolenie użytkowników organizacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT