Nowości w RedHat 9

Print Friendly, PDF & Email

Na rynku pojawiła się nowa wersja systemu RHEL. RHEL 9 zapewnia bardziej elastyczną i stabilną podstawę do obsługi innowacji w chmurze hybrydowej oraz szybsze i bardziej spójne środowisko wdrażania aplikacji i krytycznych obciążeń w fizycznych, wirtualnych, prywatnych i publicznych chmurach oraz wdrożeniach brzegowych.

Co nowego?

RHEL 9 zawiera funkcje i ulepszenia, które pomagają osiągnąć długoterminowy sukces IT dzięki zastosowaniu wspólnej, elastycznej podstawy wspierającej innowacje i przyspieszającej wprowadzanie produktów na rynek.

Nowa platforma dla programistów dziś i w przyszłości

Po zakończeniu migracji do Pythona 3, wersja 3.9 stanie się domyślnym Pythonem na całe życie RHEL 9. Python 3.9 wprowadza kilka nowych funkcji, w tym znaczniki czasu uwzględniające strefę czasową, najnowszy prefiks ciągów znaków, metody sufiksów i operacje łączenia słowników, aby pomóc programistom w modernizacji istniejących aplikacje.

RHEL 9 jest również zbudowany z GCC 11 i najnowszymi wersjami kompilatorów LLVM, Rust and Go. RHEL 9 jest oparty na glibc 2.34 i zapewnia ponad 10 lat stabilności platformy klasy korporacyjnej.

I wreszcie, po raz pierwszy w RHEL, optymalizacja czasu łącza (LTO) zostanie domyślnie włączona w przestrzeni użytkownika w celu głębszej optymalizacji kodu aplikacji, aby pomóc w tworzeniu mniejszych, bardziej wydajnych plików wykonywalnych.

Budowanie przyszłych wersji RHEL

Organizacje mogą teraz rozwijać, testować i przyczyniać się do stale dostarczanej dystrybucji, która śledzi tuż przed RHEL. CentOS Stream, platforma programistyczna typu open source, zapewnia bezproblemową ścieżkę wkładu do następnej wersji pomocniczej. RHEL 9 to pierwsze główne wydanie RHEL zbudowane z CentOS Stream, a RHEL 9 Beta była po raz pierwszy dostępna jako CentOS Stream 9. Wszystkie przyszłe wydania RHEL 9 będą budowane na podstawie CentOS Stream.

Strumienie aplikacji nowej generacji

Opierając się na wprowadzeniu strumieni aplikacji i pakowania modułów w RHEL 8, wszystkie metody pakowania w RHEL 9 są włączone do strumieni aplikacji, w tym modułów, SCLs, Flatpacks i tradycyjnych RPM, co znacznie ułatwia ich użycie.

Stałe zaangażowanie w obsługę wielu architektur

Oprogramowanie typu open source daje użytkownikom większą kontrolę nad ich cyfrową przyszłością, zapobiegając blokowaniu obciążeń u konkretnego dostawcy. RHEL rozszerza tę kontrolę poza kod źródłowy, udostępniając różne architektury procesorów użytkownikom, którzy potrzebują ewoluującego środowiska biznesowego. Niezależnie od tego, czy używasz procesora x86_64, aarch64, IBM POWER9, Power10, czy IBM Z, RHEL 9 jest w stanie w tym pomóc.

Ulepszenia kontenerów

Jeśli tworzysz aplikacje z obrazami kontenerów uniwersalnego obrazu podstawowego (UBI), warto zapoznać się z obrazami RHEL 9 UBI. Dostępny jest standardowy obraz UBI, podobnie jak mikro, minimalny i obraz początkowy. Aby uzyskać pełne wrażenia, przetestuj obrazy UBI na w pełni zasubskrybowanym hoście kontenerowym RHEL 9, co pozwoli Ci pobrać dodatkowe RPM z repozytoriów RHEL 9.

RHEL na krawędzi

RHEL 9 wprowadza automatyczne aktualizacje i wycofywanie kontenerów, co zwiększa możliwości automatycznej aktualizacji obrazów kontenerów. Podman może teraz wykryć, czy zaktualizowany kontener nie uruchamia się i automatycznie wycofać konfigurację. Wraz z istniejącymi wycofywaniami na poziomie systemu operacyjnego zapewnia to nowy poziom niezawodności aplikacji.

Kreator obrazów jako usługa

Udoskonalenia narzędzia Image Builder w RHEL 9 pomagają organizacjom zaoszczędzić czas i zapewnić spójność systemu na dużą skalę. Dzięki nowej usłudze Image Builder as-a-Service organizacje mogą teraz tworzyć ustandaryzowany i zoptymalizowany obraz systemu operacyjnego za pośrednictwem naszej usługi hostowanej i wdrażać go u wybranego dostawcy chmury.

Tożsamość i bezpieczeństwo

Nowe możliwości dodane do RHEL 9 pomagają uprościć sposób, w jaki organizacje zarządzają bezpieczeństwem i zgodnością podczas wdrażania nowych systemów lub zarządzania istniejącą infrastrukturą. RHEL 9 oferuje teraz architekturę pomiaru integralności (IMA) do dynamicznej weryfikacji integralności systemu operacyjnego w celu wykrycia, czy została naruszona. RHEL 9 został również rozszerzony o podpisy cyfrowe i skróty, które pomagają organizacjom wykrywać nieuczciwe modyfikacje w całej infrastrukturze.

Automatyzacja i zarządzanie

Organizacje mają teraz dostęp do strony rozszerzonych metryk wydajności w konsoli internetowej RHEL 9, która pomaga zidentyfikować potencjalne przyczyny skoków obciążenia procesora, pamięci, dysków i zasobów sieciowych. Ponadto klienci mogą łatwiej eksportować metryki na serwer Grafana. Zarządzanie poprawkami jądra na żywo jest również dostępne za pośrednictwem konsoli internetowej, aby znacznie zmniejszyć złożoność wykonywania krytycznej konserwacji. Konsola dodaje również uproszczony interfejs do stosowania aktualizacji jądra bez użycia narzędzi wiersza poleceń.

Analityka predykcyjna

Red Hat Insights obejmuje teraz Optymalizację zasobów, która umożliwia dobranie odpowiedniego rozmiaru RHEL w chmurze publicznej. Optymalizacja zasobów robi to, oceniając metryki wydajności w celu zidentyfikowania wykorzystania obciążenia. Insights zapewnia następnie wgląd i zalecenia dotyczące optymalizacji pod kątem bardziej odpowiedniego wystąpienia dla potrzeb związanych z obciążeniem pracą. Insights dodaje również Malware Detection, ocenę bezpieczeństwa, która analizuje systemy RHEL w całym przedsiębiorstwie pod kątem znanych sygnatur złośliwego oprogramowania i zapewnia szczegółowy wgląd w ryzyko.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT