Narzędzia do zarządzania elementami Windows Server cz.4

Print Friendly, PDF & Email

W tej lekcji poznasz różne narzędzia używane do zarządzania Active Directory. Większość z nich jest uwzględniana podczas instalowania usługi Active Directory na serwerze.

Na serwerze z uruchomioną usługą Active Directory dostęp do tych narzędzi do zarządzania można uzyskać w folderze „Narzędzia administracyjne systemu Windows” („Windows Administrative Tools”). Możesz także zainstalować te narzędzia na innym komputerze, instalując narzędzia RSAT.

Narzędzia administracyjne systemu Windows

Użytkownicy i komputery usługi Active Directory

Jest to konsola używana do tworzenia kont użytkowników, komputerów i grup oraz zarządzania nimi. Na przykład, aby utworzyć nowe konto użytkownika, należy otworzyć konsolę Active Directory Users and Computers (ADUC), aby utworzyć nowe konto, ustawić hasło i dodać użytkownika do grup. Służy również do tworzenia jednostek organizacyjnych i organizowania obiektów.

Użytkownicy i komputery usługi Active Directory

Centrum administratora usługi Active Directory

Narzędzie Active Directory Administrator Center zostało dołączone do Windows Server 2008 R2 i nowszych. Wykonuje wiele takich samych zadań jak ADUC i kilka dodatkowych. Nie jestem pewien, czy Microsoft zamierzał zastąpić ADAC, ale nie jest powszechnie używany. Większość administratorów nadal korzysta z narzędzia ADUC.

Centrum administratora usługi Active Directory

Domeny i relacje zaufania usługi Active Directory

Ta konsola służy do podniesienia trybu domeny lub poziomu funkcjonalności domeny lub lasu. Służy również do zarządzania relacjami opartymi na zaufaniu. Tej konsoli nie będziesz często używać.

Domeny i relacje zaufania usługi Active Directory

Lokacje i usługi Active Directory

Ta konsola służy do zarządzania witrynami i podsieciami. Jeśli masz tylko jedną witrynę, nie będziesz potrzebować tej konsoli. W przypadku wdrażania usługi Active Directory w wielu regionach geograficznych może być konieczne użycie tej konsoli do zarządzania podsieciami, lokacjami i replikacją.

Lokacje i usługi Active Directory

Konsola zarządzania zasadami grupy

Zasady grupy zapewniają scentralizowane zarządzanie i ustawienia zasad dla użytkowników i komputerów w środowisku Active Directory. Na przykład, aby upewnić się, że wszyscy użytkownicy zmieniają swoje hasła co 90 dni, należy użyć zasad grupy i skonfigurować zasady haseł. Zrozumienie, jak korzystać z zasad grupy, jest krytyczną funkcją administratora systemu. Na kanale beitadminpl, znajdują się lekcje dotyczące GPO.

Konsola zarządzania zasadami grupy

DNS

Konsola DNS służy do zarządzania i tworzenia stref DNS i rekordów zasobów. Usługa Active Directory nie będzie działać bez DNS, jest dołączana podczas instalacji usługi AD. Jeśli pracujesz z Active Directory, musisz znać podstawy DNS.

Przystawka DNS

DHCP

Konsola DHCP służy do tworzenia pul adresów DHCP w sieci i zarządzania nimi. Jest to jedno narzędzie, które w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z Active Directory. Nie potrzebujesz DHCP dla Active Directory, ale jest on zwykle używany do uproszczenia przypisywania adresów IP urządzeniom klienckim.

Przystawka DHCP

PowerShell

PowerShell to narzędzie wiersza polecenia, które pomaga zautomatyzować wiele rutynowych zadań, takich jak tworzenie, aktualizowanie i raportowanie obiektów w usłudze Active Directory.

Podsumowanie

Codzienna praca z Window Server nie wymaga korzystania z narzędzi firm trzecich. Wszystkie narzędzia zostały wbudowane w sam system. Dodatkowo jeżeli wolisz pracować w konsoli, a nie w środowisku graficznym, warto zaprzyjaźnić się bliżej z PowerShell.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT