„Mały” sukces polskiego opensource – EuroLinux 9.0

Print Friendly, PDF & Email

Tym razem nieco inny wpis. Polacy również potrafią, deweloperzy z Krakowa przygotowali EuroLinux oparty o Red Hat 9. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Więcej informacji poniżej.

Z radością informujemy że wydaliśmy EuroLinux w wersji 9 beta.
Jest to pierwsza i na tę chwilę jedyna publicznie dostępna dystrybucja bazująca na źródłach Red Hat® Enterprise Linux® 9 beta.

Przypomnimy że Red Hat wypuścił powyższą wersję 3 listpada 2021, jednak nie można tego systemu pobrać bez rejestracji, a to wiąże się z limitami i politykami. Zatem każdemu, kto chce sprawdzić jak będzie wyglądała wersja 9, polecamy skorzystanie z naszego ISO. Warto dodać że EuroLinux zachowuje pełną i prawdopodobnie najwyższą zgodność z RHEL.

EuroLinux vs inne dystrybucje enterprise

Jest to pierwszy raz kiedy EuroLinux ze swoim wydaniem wyprzedził rozwiązania społecznościowe (jak Rocky Linux, AlmaLinux…). Po tym jak ogłoszono koniec wsparcia dla CentOS-a, w rodzinie Enterprise Linux obserwujemy bardzo dynamiczne tempo rozwoju. EuroLinux pomimo że jest reprezentowany przez firmę, zachowuje wartości znane w środowiskach społecznościowych, w tym otwartą współpracę ze środowiskiem community. Dotychczas EuroLinux korzystał ze wsparcia innych środowisk, tym razem może służyć za podstawę dla innych dystrybucji czy to do łatek czy korzeni budowania, także dla wersji 32-bitowej. Zasłużone gratulacje dla krakowskiego teamu developerów.

Czego możemy spodziewać się po 9

Przede wszystkim najnowszych wersji serwerów HTTP, proxy, baz danych oraz poszerzonej gamy narzędzi dla programistów. Zanim zobaczymy wydanie stabilne może pojawić się jeszcze kilka zmian. Co jest ważne dla rodziny Enteprise, mówimy tutaj o gwarancji 10-letniego wsparcia. Weźmy dla przykładu bibliotekę glibc 2.34, która jest podstawą bazą do aplikacji w języku C, wraz z wersją 9 dostaniemy gwarancję poprawnego działania ulubionych aplikacji przez kolejną dekadę.

Przedsiębiorstwa stoją przed coraz nowszymi wyzwaniami realizowania coraz większej logiki biznesowej w bezpieczny i optymalny sposób. Język Java pomaga zaprogramować oraz wdrożyć skalowalne, wielowarstwowe architektonicznie aplikacje. Jednym z serwerów do uruchamiania takich aplikacji o architekturze J2EE (Java Platform, Enterprise Edition) jest dostarczany przez nas OpenJDK oraz EuroAP (jako odpowiednik JBoss-a z komercynym wsparciem).

Wersje oprogramowania, które znajdziemy w dziewiątce:

Serwery HTTP: Apache HTTPD 2.4 Nginx 1.20.
Serwery proxy: Squid 5.1, Varnish Cache 6.5.
Silniki baz danych: MariaDB 10.5.12, MySQL 8.0, PostgreSQL 13, Redis 6.2.6.

Narzędzia dla programistów:
Ant 1.10, GCC 11.2, Git 2.31, Go 1.17.5, LLVM 13, Maven 3.6.3, NodeJS 16, OpenJDK 17.0.1, PHP 8.0, Perl 5.32, Python 3.9, Ruby 3.0, Rust 1.56, SVN 1.14

Link pobrania darmowego ISO:
https://fbi.cdn.euro-linux.com/isos/

Pełna notka prasowa:
https://pl.euro-linux.com/blog/eurolinux-9-0-beta-wydany/

Release notes (EN):
https://docs.euro-linux.com/release-notes/9.0-beta/

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT