Kurs Red Hat Certified System Administrator (RHCSA 7) – Zarządzanie plikami cz.22

Print Friendly, PDF & Email

Zarządzanie plikami to chleb powszedni pracy w konsoli, więc w jaki sposób zacząć pracę w przypadku Centos/RedHat? Szybko:). W tym wpisie słów kilka o ls, cp, mv, rm oraz rmdir.

LS

Podstawowym poleceniem do wyświetlenia listy plików (w tym katalogów) jest polecenie ls. Jednak bez przełączników nie jest zbyt przydatne. Jakich przełączników warto używać?

  • ls -l – pozwala na pokazanie listy plików oraz katalogów z ich właściwościami min. uprawnieniami, właścicielem, datą utworzenia.
Wynik polecenia ls -l
  • ls -a – pokaże listę wszystkich plików (katalogów) łącznie z tymi ukrytymi (ich nazwę poprzedza „.”).
Wynik polecenia ls -a
  • ls -lrt – pokaże listę plików (katalogów), które zostały zmodyfikowane, domyślnie daty sortowane są od najnowszych.
Wynik polecenia ls -lrt
  • ls -d – pokaże katalogi, w takim podejściu jedynie „.”, jeżeli chcesz pokazać katalogi w obecnej lokalizacji użyj ls -d */.
Wynik polecenia ls -d */
  • ls -R – pokaże całą strukturę katalogów oraz plików w obecnej lokalizacji.
Wynik polecenia ls -R

CP

Poza wyświetlaniem plików, bardzo często zachodzi konieczność ich przenoszenia (kopiowania) w inne miejsce w strukturze systemu. Dlatego kolejnym poleceniem, które trzeba znać jest cp.

  • cp /katalog_źródłowy/.* /katalog_docelowy – przeniesie wszystkie pliki z katalogu źródłowego do docelowego.
  • cp -a /katalog_źródłowy/ . – przeniesie całą strukturę katalogu źródłowego do obecnego katalogu (symbol „.”). Alternatywą jest użycie cp -R /katalog_źródłowy . (na końcu „.”).

MV

Różnica pomiędzy cp a mv jest stosunkowo prosta, to pierwsze tworzy kopie danych to drugie przenosi je do innej lokalizacji. Innym zastosowaniem jest zmiana nazwy pliku.

  • mv plik /docelowa_lokalizacja – przeniesie plik do docelowa_lokalizacja.
  • mv stary_plik nowy_plik – polecenie zmienia nazwę pliku stary_plik na nowy_plik.

RM/RMDIR

Pliki oraz katalogi, które nie są już potrzebne można usunąć. Z pomocą przybywają dwa polecenia rm oraz rmdir. To pierwsze polecenie usuwa zarówno pliki jak i katalogi, które nie są puste. Drugie polecenie usuwa katalogi, które są puste.

  • rm plik – polecenie usunie plik.
  • rm -r katalog – polecenie usunie katalog z całą jego zawartością, przy pomocy przełącznika -r – czyli rekursji (sprawdzania zawartości).
  • rmdir pusty_katalog – usunie pusty_katalog.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że krótki przegląd przyda się do codziennej pracy z Bash.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT