Kurs Red Hat Certified System Administrator (RHCSA 7) – Pobieranie informacji o użytkownikach cz.13

Print Friendly, PDF & Email

Chciałbym przedstawić podstawowe polecenia, które pomogą prześwietlić system pod kątem zalogowanych użytkowników.

Informacje o użytkownikach w GNU/Linux Nieco Teorii…

Polecenia, którymi można uzyskać szybkie wyniki czuwając jednocześnie nad bezpieczeństwem. Polecenia, które można wykorzystać to users, who, w, finger.

Praktyczne Przykłady

Podstawowym poleceniem, które możesz wykorzystać do wyświetlenia listy użytkowników to users. Jednak nie daje on zbyt wielu informacji. W wyniku polecenia wyświetlona zostanie jedynie lista użytkowników z ich nazwami.

Użycie polecenia users

Kolejnym poleceniem, które daje większe możliwości to who. Dzięki niemu poza nazwą użytkownika, datą otrzymasz również informację odnośnie adresu IP z którego użytkownik się zalogował.

Użycie polecenia who

Znacznie więcej informacji dostarczy polecenie w. Wyświetla dodatkowe informacje o użytkowniku takie jak: na jakie konsoli został zalogowany, kiedy się zalogował, ile czasu jego konto znajduje się w bezczynności, czas użycia procesów, czas użycia obecnego procesu oraz jaki program obecnie działa.

Użycie polecenia w

Ostatnim poleceniem, którym warto się zainteresować, które daje najwięcej informacji jest polecenie finger. Może być konieczność doinstalowania tego polecenia w systemie. Samo polecenie jest w stanie wyświetlić nazwę katalogu domowego użytkownika, z jakiego shell’a korzysta, od kiedy jest zalogowany, ile wewnętrznych maili ma do przeczytania.

Użycie polecenia finger

Zapraszam na kolejny wpis, w którym chciałbym pokazać w jaki sposób można wyświetlić różnice z dwóch plików, gdyby ktoś chciał zmienić zawarte tam dane.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT