Kurs PostgreSQL 11 – Tworzenie tabel cz.33

Print Friendly, PDF & Email

Nieco Teorii…

Relacyjna baza danych składają się z wielu niezależnych tworów zwanych tabelami. Tworzenie tabel nie jest proste, ponieważ niezbędne jest wskazanie kilku parametrów, które opiszą tabelę wraz z jej kolumnami.

W tym wpisie przedstawię najważniejsze elementy, które wchodzą w skład budowanej tabeli.

Poniżej szablon nowo tworzonej tabeli. Poza listą kolumn, o której później, na początku widzisz słowa kluczowe CREATE TABLE, które opowiada za utworzenie tabeli, opcja IF NOT EXISTS pozwala na utworzenie tabeli, tylko wtedy gdy nie istnieje w przeciwnym wypadku pojawi się informacja z błędem o tym fakcie.

Poza listą kolumn, potrzebne są specjalne parametry, które pozwolą pełne wykorzystanie możliwości relacyjnych baz danych.

  1. NOT NULL – w kolumnie z tym parametrem musi zostać dodana wartość, w przeciwnym razie zostanie zgłoszony błąd,
  2. UNIQUE – w kolumnie z tym parametrem wpisana wartość nie może zostać powielona w innych wierszach tej kolumny,
  3. Primary Key – (ang. primary key) to jedno lub więcej pól, których wartość jednoznacznie identyfikuje każdy rekord w tabeli. To oznacza, że taki klucz musi przyjmować wyłącznie wartości niepowtarzalne i nie może być wartością pustą (null*). Każda tabela może mieć najwyżej jeden klucz główny. *null – specjalny znacznik w języku SQL, wskazujący, że dana nie istnieje w bazie danych,
  4. Klucz obcy – (ang. foreign key) to kombinacja jednego lub więcej pól w danej tabeli z wartościami, stanowiącymi klucz główny w innej. Wykorzystuje się go do tworzenia relacji pomiędzy parą tabel, gdzie w jednej tabeli ten zbiór atrybutów jest kluczem obcym, a w drugiej kluczem głównymm
  5. CHECK – pozwala na dodanie do tabeli wpisu z konkretną wartości, jeżeli pasuje ona do warunku, poniżej przykład parametru CHECK dla nowo tworzonej tabeli.

Przykłady, Przykłady…

Testowa tabela będzie zawierała kilka kolumn z konkretnymi wymaganiami.

user_id – kolumna ta będzie kluczem głównym (primary key)
username – nazwa użytkownika musi być unikalna oraz nie moż być pusta (unique,not null)
password – hasło również nie możne zostać puste (not null),
email – adres email nie może się powtórzyć oraz musi być podany (unique and not null),
created_on – data utworzenia nie może zostać pusta (not null),
last_login – data ostatniego logowania musi być pusta (null), ponieważ logowanie nastąpi w przyszłości

Tyle w kwestii wymagań, w jaki sposób je zapisać? Nowa tabela zostanie nazwana jako accounts.

Pomińmy na razie pozostałe słowa kluczowe jak serial, VARCHAR czy TIMESTAMP. Zauważ, że ostatnia kolumna nie potrzebuje określenia UNIQUE NOT NULL, NOT NULL, pomimo tego, że w założeniach dopuszczano brak wartości, przy tworzeniu tabeli jest to opcja domyślna i nie trzeba jej dodatkowo dopisywać.

Podsumowanie

Tworzenie samej tabeli nie jest skomplikowane, grunt to wiedzieć czego potrzeba i spokojnie przygotować zestaw potrzebnych kolumn.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT