Kurs Docker – Jak zarządzać pamięcią hosta? CZ.8

Print Friendly, PDF & Email

Bardzo istotne jest, aby dbać o przestrzeń dyskową, którą zajmują obrazy wykorzystywane do budowy kontenerów. W tym wpisie zobaczysz w jaki sposób można to sprawdzić oraz w jakimi poleceniami można usunąć niepotrzebne obrazy.

Ile miejsca zajmują obrazy Docker?

Oczywiście zajętość miejsca przez obrazy to suma ich wag. Każdy obraz ma inną wielkość i nie niezależnie czy został przez Ciebie pobrany z Docker Hub czy stworzony przez Dockerfile.

Podstawowym poleceniem, które sprawdzi informacje o twoim środowisku Docker. Poznasz ilość obrazów, które system przechowuje, ile jest w nim kontenerów, lokalnych wolumenów oraz czy system używa cache.

Jednak jeszcze lepszą opcją jest użycie przełącznika -v (–verbose) dla powyższego polecenia.

I to polecenie robi robotę, widzisz dużo więcej niż wcześniej.

Jeżeli chcesz pozbyć się obrazów, które nie są połączone w żaden sposób z działającymi kontenerami oraz nie posiadają tagów(czyli własnych nazw), możesz usunąć je za pomocą poniższego polecenia. System zapyta czy aby na pewno wiesz co robisz, należy potwierdzić y. Rozpocznie się wtedy proces czyszczenia nieużywanych obrazów z systemu.

Rozszerzeniem powyższego polecenia jest przełącznik -a, który wyczyści wszystkie obrazy, nawet te otagowane. Pozostawi jedynie te, które są obecnie używane przez kontenery.

To tyle w tym wpisie, zapraszam do kolejnego, w którym przedstawię konfigurację Docker Swarm.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT