Konfiguracja domeny Windows 2012 Server cz.3

Print Friendly, PDF & Email

Celem utrzymywania serwera jest możliwość posiadania w jednym miejscu kontroli nad wszystkimi użytkownikami, uruchomionymi aplikacji itd. W celu zapewnienia kontroli musimy utworzyć strukturę, do której dodajemy użytkowników, komputerów oraz innych urządzeń.

Jednym z narzędzi jest domena, czyli przestrzeń w której działają użytkownicy, nad którymi mamy jako administratorzy pełną kontrolę. Możemy dodatkowo skonfigurować przy pomocy Zasad grup, skonfigurować taki sam wygląd pulpitów, możemy również przy pomocy IE ograniczyć dostęp do pewnych czynności w internecie. Co ważne ustawienia domeny działają nawet gdy jesteśmy nie podłączeni bezpośrednio do niej, komputer wcześniej dodany zapamiętuje ostatnie ustawienia, i nie pozwoli nam na więcej niż ustawił to administrator.

Wszystkich użytkowników, komputery oraz grupy (do których należą użytkownicy, wraz z ich ograniczeniami), przechowujemy w narzędziu ActiveDirectory.

1) Instalacja ActiveDirectory:

Na pasku klikamy na Menadżer serwera, w górnej części klikamy Manage, następnie Add Roles and Features:

W pierwszym oknie klikamy na Next:

Rozszerzamy nasz serwer, dlatego pozostawiamy domyślnie wybraną opcję:

2012 daje możliwość wykorzystania wirtualnych dysków z systemem na fizycznych maszynach, w następnym oknie wybieramy maszynę na której instalujemy nowe role:

Musimy wybrać komponenty które chcemy zainstalować, w naszym przypadku AD Domain Services:



Wraz z AD DS zainstalują się dodatkowe funkcje:

Możemy dodać kolejne funkcje lub przejść dalej:

w kolejnym oknie klikamy Next, a następnie Install:

Instalowane są wybrane przez nas funkcje na koniec klikamy na Close. Tak jak po każdej (albo prawie każdej instalacji musimy wykonać restart komputera).

Musimy oczywiście skonfigurować naszą domenę, o czym nie zawaha się nam przypomnieć system.

Po lewej stronie w Menadżerze serwera pojawi się nam skrót AD DS:

Następnie klikamy na More (górny prawy róg) oraz na Promote this server to a domain. Powinien pokazać się ekran na którym rozpoczniemy konfigurację, zaczniemy od wpisania nazwy naszej domeny:




musimy ustawić poziom lasu, jeżeli w sieci mamy inny kontroler domeny niż 2012, musimy nasz nowy ustawić na taki sam. Jeżeli natomiast będzie to serwer w nowej sieci wybieramy oczywiście poziom 2012, musimy ustawić również hasło w razie konieczności usunięcia kontrolera:



Klikamy Next:



Klikamy Next, NetBiosa pozostawiamy w spokoju:



Domyślna ścieżka przechowywania Bazy, Logów oraz SYSVOL:


Klikamy w kolejnym oknie na Next:


Na koniec jeżeli otrzymamy zielony komunikat, oznacza to że możemy wszystko zainstalować, w tym celu klikamy na Install. Po instalacji robimy restart. Po ponownym uruchomieniu powinniśmy mieć możliwość logowania się do domeny:



Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT