Klaster DHCP Windows 2012 Server cz.8

Mamy już skonfigurowane w podstawowym zakresie nasze usługi, generalnie można tak to pozostawić i wprowadzić nasze ustawienia do sieci produkcyjnej i modlić się żeby nic nie strzeliło w złym momencie. Ale oczywiście My żądni wiedzy fachowcy od wszystkie nie potrafimy zaprzestać dążenia do ideału, dlatego też gdy dowiadujemy się o klastrze, chcemy go przetestować, ale co to takiego ten klaster i w czym jest lepszy od zwykłego podejścia? Klaster obrazowo rzecz ujmując to min. dwie maszyny, których moce obliczeniowe nawzajem się uzupełniają w przypadku uszkodzenia jednego z węzłów, dzięki czemu możemy zabezpieczyć wrażliwą część infrastruktury na ewentualne uszkodzenia, lub też możemy zwiększyć szybkość jej działania.

Do utworzenia klastra będziemy potrzebowali skonfigurowany zakres IP (opis w poprzedniej części: http://geek-admin.blogspot.com/2013/05/dhcp-windows-2012-server-cz7_25.html).

0) Wstępne przygotowania:

Aby skonfigurować klaster musimy posiadać:

1) Server01-kontroler domeny z DNS oraz DHCP oraz domeną contoso.com,

2) Server02-członek domeny wraz z uruchomionym DHCP,

3) Klient który będzie pobierał IP z naszego klastra (może być to Windows 8, lub dowolny inny klient, byle był w tej samej sieci lokalnej (w VirtualBox jego karta sieciowa musi być ustawiona jak Internal network, podobnie jak pozostałych maszyn, dzięki czemu uzyskamy środowisko odizolowane.))

Poniżej schemat przedstawiający nasze ćwiczenie:


Dodatkowo na początku jeżeli mamy zainstalowany czysty Windows 2012 serwer, sklonujemy go, aby uzyskać drugą identyczną czystą instalację, która będzie drugim węzłem klastra, podobnie możemy uczynić aby uzyskać trzecią maszynę, lub zainstalować lżejszy system jeżeli ma być to tylko test.

Aby między systemami można było wykonać ping w VirtualBox musimy zaznaczyć odpowiednią opcję na zakładce Network / Sieć w naszych maszynach łącznie z klientem:



1) Konfiguracja kontrolera domeny (Server01):

Na początek zmienimy nazwę komputera oraz ustawimy adres IP, po czym restartujemy serwer:


Następnie otwieramy Menadżer serwera:

Po restarcie skonfigurujemy DNS oraz DHCP (opis w poprzednich częściach, ogólnie poniżej):

 Po wybraniu tych opcji, w następnych oknach klikamy na Next, a następnie na Install.  Po czym robimy restart.
Następnie musimy dokończyć instalację, o czym informują ostrzeżenia:

Musimy dokończyć konfigurację DHCP, klikając Complete DHCP configuration, jednak nie konfigurujemy zakresu dostępnych adresów IP, taką konfigurację zrobimy na drugiej maszynie .

2) Konfiguracja dodatkowego serwera (Server02):

Musimy dodać drugą maszynę do domeny, robimy to dokładnie w ten sam sposób jak we wcześniejszych systemach. Jednak w naszym przypadku jeżeli maszyny zostały sklonowane, nie obejdzie się to bez zmiany SID (ponieważ druga maszyna będzie miał taki sam jak nasz kontroler domeny). W tym celu otwieramy My Computer musimy odnaleźć C:WindowsSystem32SysprepSysprep.exe, powinien znajdować się w tej lokalizacji. Następnie w oknie zaznaczamy opcje takie jak w poniższym oknie:

Klikamy na OK, następnie po kliku minutach serwer zostanie zrestartowany, musimy wypełnić jeszcze klika opcji (strefę czasowa, hasło admina) i wtedy będzie możliwe dodanie go do domeny.

Powtarzamy kroki związane ze zmianą nazwy maszyny oraz adresu IP (10.0.0.2):

Następnie instalujemy serwer DHCP (tak jak we wcześniejszym wpisie), następnie musimy skonfigurować  nasz zakres, który będzie wykorzystywany przez nasz klaster:

1) Wpisujemy dowolną nazwę zakresu .
2) Zakres adresów – 10.0.0.1-10.0.0.254, maska 255.255.255.0
3) Wykluczenia zrobimy dla – 10.0.0.1-10.0.0.10
4) Czas przydziału IP ustawmy na 2 minuty
5) Wpiszmy nazwę domeny contoso.com oraz 10.0.0.1 jak adres nasłuchujący


Na koniec aktywujemy zakres.

3) Konfigurujemy klaster:

Logujemy się na Server02, następnie wchodzimy do DHCP:

Dodajemy nasz główny serwer do klastra

Ustawiamy opcje tak jak na poniższym rysunku, dodatkowo na końcu wpisujemy hasło klastra:

Aby podejrzeć konfigurację zaznaczamy zakres i wybieramy prawym Properties:

Jeżeli chcemy zmienić konfigurację robimy to samo, tyle że na IP4 w DHCP:

Serwery skonfigurować możemy na następujące sposoby:

1) Load Balancing – czyli zrównoważenie obciążenia, przy dużym obciążeniu możemy je rozłożyć na min. dwie maszyny. Obciążenie możemy rozłożyć procentowo na dwie maszyny, np. po 50%

2) Hot Standby Mode – włączenie tej metody powoduje skopiowanie na drugi serwer informacji o adresach serwera pierwszego, w przypadku uszkodzenia dane są bezpieczne podobnie jak ma to miejsce w RAID.

Jeżeli nie chcemy utworzyć klastra, a chcemy wprowadzić chociaż minimalne bezpieczeństwo możemy podzielić nasz zakres IP na dwie części:

Dodamy nasz serwer do puli adresowej:

Dzielimy zakres pomiędzy dwie instancje serwera, ponieważ DHCP działa na jednej maszynie:

Ustawimy jeszcze czas, po którym nastąpi przełączenie na drugi zakres, gdyby pierwszy uległ uszkodzeniu:



Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT