Kali Linux vs ParrotOS

Print Friendly, PDF & Email

Dla nowicjuszy w dziedzinie testów penetracyjnych jednym z pierwszych pojawiających się dylematów jest wybór systemu operacyjnego na początek. Jeżeli chcesz zająć się cyberbezpieczeństwem, poszukiwanie systemu operacyjnego, który przyda się podczas egzaminów certyfikacyjnych i pracy, będzie miało znaczenie. Mając to na uwadze, istnieje wiele aspektów do rozważenia zarówno dla Kali Linux’a, jak i ParrotOS – które omówimy dzisiaj.

Kali Linux

Kali Linux 2020.2 jest tutaj z nowym motywem dla KDE Plasma | Z Linuksa
Kali Linux

Kali Linux to dystrybucja Linux oparta na Debianie używana do testów penetracyjnych, która została wydana 13 marca 2013 r. Wspierany jest przez jej programistów, Offensive Security, którzy są znani ze swoich prestiżowych certyfikatów bezpieczeństwa.
Kali jest często określany jako ciężki system operacyjny ze względu na wymagania sprzętowe. Wymaga więcej pamięci RAM w porównaniu do innych systemów operacyjnych. Potrzebuje również 20 GB wolnego miejsca na dysku przeznaczonego na system operacyjny. Jednak w dzisiejszych czasach takie parametry nie są czymś nieosiągalnym.
Kali Linux udostępnia również sporo dobrej dokumentacji oraz sprawnie działające forum z pomocną społecznością. Ponadto wiele miejsc pracy wymaga doświadczenia i biegłości w poruszaniu się po tym systemie operacyjnym.
Wymagania instalacyjne dla Kali będą się różnić w zależności od tego, co chcesz zainstalować i konfiguracji.

ParrotOS

Parrot OS - Wikipedia
ParrotOS

ParrotOS to dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, wydana 10 kwietnia 2013 roku, z naciskiem na bezpieczeństwo i prywatność. Jest przeznaczony dla mniej doświadczonych użytkowników, w przeciwieństwie do Kali, który jest również trudniejszy w konfiguracji. ParrotOS jest uważany za lekki system operacyjny, co oznacza, że obciążenie dla zasobów jest mniejsze w porównaniu do Kali. Dokładniej, w przeciwieństwie do Kali, wymagane jest tylko co najmniej 16 GB miejsca na dysku twardym. Lekkie i mniej intensywne funkcje oferowane przez Parrot oznaczają znacznie mniejsze opóźnienia i bardziej płynną obsługę. Jest to system przeznaczony do normalnej pracy a nie do testów penetracyjnych jak w przypadku Kali Linux.

AnonSurf

How to use AnonSurf 3.0 - YouTube
AnonSurf

ParrotSec jest dobrze znany z nacisku na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Anonsurf, narzędzie oferowane przez ParrotSec, jest tego przykładem, umożliwiając użytkownikom bezpieczne zachowanie anonimowości w Internecie. Odbywa się to poprzez kierowanie całego ruchu przez TOR i ukrywanie adresu IP, dzięki czemu nie można Cię wyśledzić.

Oczywiste jest, że Kali ma znacznie więcej wymagań dotyczących prawidłowej instalacji w porównaniu z Parrot. Na przykład Kali wymaga więcej pamięci RAM. Dodatkowo wymaga GPU, podczas gdy ParrotOS nie. Kali wymaga więcej wolnego miejsca, aby można było przeprowadzić instalację. Ponadto Kali nie ma żadnych IDE ani narzędzi przeznaczonych do bardziej ogólnego zastosowania w porównaniu z Parrot. Jedną z najlepszych cech Kali jest bezpośrednie skupienie się na testowaniu bezpieczeństwa. Podstawowe narzędzia do testów penetracyjnych są oferowane w Kali i chociaż nie są tak powszechne, ParrotOS ma wszystkie te narzędzia.

Co wybrać?

Do codziennego użytku zdecydowanie wybrałbym ParrotOS zamiast każdego innego systemu operacyjnego. Lekka struktura systemu operacyjnego oznacza znacznie mniejsze opóźnienie wraz z dodatkowymi narzędziami w porównaniu do Kali OS. Jednym z powodów korzystania z tego systemu operacyjnego jest jego doskonała równowaga między systemem operacyjnym skierowanym na testy penetracyjne, ale także takim, który może być używany do ogólnego użytku. Jeden z najważniejszych powodów jest związany z certyfikatami. Ofensywne bezpieczeństwo (czyli certyfiakt OSCP) stało za rozwojem Kali Linux, co oznacza, że ​​system operacyjny pojawia się wielokrotnie w materiałach kursowych, więc podstawowa wiedza na temat działania Kali jest niezbędna.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT