W tym wpisie przedstawię koncepcje wersji konfiguracji maszyn wirtualnych i generacji maszyn wirtualnych w Hyper-V. Wersja konfiguracji maszyn wirtualnych określa funkcje dostępne dla maszyny wirtualnej i może zostać uaktualniona o nowsze funkcje, podczas gdy generacja maszyn wirtualnych określa platformę sprzętową i nie można jej zmienić po utworzeniu.
Wpis ten w możliwie jak najbardziej szczegółowo opisuje, w jaki sposób sprawdzać i uaktualniać wersje konfiguracji maszyn wirtualnych za pomocą programu PowerShell i Menedżera Hyper-V, a także podkreśla różnice i korzyści między maszynami wirtualnymi generacji 1 i generacji 2.
Omawia również kwestie dotyczące wyboru odpowiedniej generacji maszyn wirtualnych w oparciu o potrzeby dotyczące zgodności i wydajności.
Wersja konfiguracji maszyny wirtualnej
- Określa funkcje dostępne dla maszyny wirtualnej.
- Można uaktualnić, aby skorzystać z nowszych funkcji.
Generacje maszyny wirtualnej
- Określa platformę sprzętową, na której oparta jest maszyna wirtualna.
- Wpływa na wydajność i zgodność maszyny wirtualnej.
- Nie można zmienić po utworzeniu maszyny wirtualnej.
Wprowadzenie
Microsoft Hyper-V zawiera niezliczone opcje konfiguracji, z których mogą korzystać administratorzy Hyper-V. Same maszyny wirtualne oferują szeroką gamę konfiguracji, które umożliwiają administratorom definiowanie możliwości samej maszyny wirtualnej Hyper-V. Dwa z tych terminów związanych z konfiguracją podczas pracy ze środowiskiem Microsoft Hyper-V to Generacje maszyn wirtualnych i Wersja konfiguracji maszyn wirtualnych. Oba te terminy związane z konfiguracją w Hyper-V dotyczą sprzętu wirtualnego i różnych możliwości, które są włączone na samych maszynach wirtualnych.
Wersja konfiguracji maszyny wirtualnej Hyper-V
Osoby znające środowiska hiperwizora VMware znają poziom zgodności maszyn wirtualnych zawartych w środowisku VMware vSphere. Poziom zgodności definiuje zestaw funkcji i możliwości sprzętu maszyny wirtualnej zawartego w vSphere.
Podobnie jak zrobiło to VMware, Microsoft Hyper-V zawiera to, co nazywa się wersją konfiguracji maszyny wirtualnej, która definiuje konfigurację maszyny wirtualnej, zapisany stan i możliwości migawki maszyny wirtualnej Hyper-V. Wersja konfiguracji maszyny wirtualnej ustala plan funkcji, które maszyna wirtualna udostępniła.
Zasada praktyczna dotycząca wersji konfiguracji maszyn wirtualnych Hyper-V jest taka, że nowsze hosty Hyper-V, które mają możliwość uruchamiania najnowszego poziomu konfiguracji maszyny wirtualnej, są wstecznie kompatybilne z maszynami wirtualnymi skonfigurowanymi dla starszych wersji konfiguracji maszyn wirtualnych. Jednak starsze hosty Hyper-V nie mogą uruchamiać nowych wersji konfiguracji.
W przypadku wcześniejszych wersji Hyper-V, gdy Hyper-V był aktualizowany, wersja konfiguracji maszyny wirtualnej była automatycznie aktualizowana. Jednak od czasu Windows Server 2016 Hyper-V firma Microsoft oddzieliła ten proces od aktualizacji. To podejście ma zalety w porównaniu z automatycznymi aktualizacjami. Umożliwia ono bardzo łatwe przenoszenie maszyn wirtualnych między wersjami Hyper-V. Dzięki nowemu stanowisku firmy Microsoft zobowiązali się do wstecznej kompatybilności wersji konfiguracji maszyn wirtualnych, w tym zapisanych stanów i punktów kontrolnych.
Warto dokonać aktualizacji wersji hosta, aby skorzystać z najnowszych funkcji maszyn wirtualnych Hyper-V. Funkcje, które zostały dodane w nowszych wersjach konfiguracji w najnowszych wydaniach, obejmują:
- „Gorące” dodanie/usunięcie pamięci – Wersja 6.2,
- Bezpieczny rozruch maszyn wirtualnych Linux – Wersja 6.2,
- Punkty kontrolne produkcji – Wersja 6.2,
- Moduł Virtual Trusted Platform (vTPM) – Wersja 7.0,
- Wielokolejkowe maszyny wirtualne (VMMQ) – Wersja 7.1,
- Zagnieżdżona wirtualizacja – Wersja 8.0,
- Liczba procesorów wirtualnych – Wersja 8.0,
- Maszyny wirtualne z dużą wielkością pamięci – Wersja 8.0,
- Zwiększ domyślną maksymalną liczbę urządzeń wirtualnych do 64 na urządzenie (np. urządzenia sieciowe i przypisane) – Wersja 8.3,
- Wsparcie dla hibernacji – Werjsa 9.0,
- Automatyczne udostępnianie konfiguracji jednoczesnego przetwarzania wielowątkowego dla maszyn wirtualnych działających na hostach przy użyciu harmonogramu rdzenia – Wersja 9.0,
- Zezwól na dodatkowe funkcje wydajności procesora – Wersja 9.0
Spójrz na poniższe polecenie cmdlet programu PowerShell, które wysyła zapytanie do maszyn wirtualnych i zwraca wersję konfiguracji maszyn wirtualnych.
1 |
Get-VM * | Select-Object Name, Version |
Uaktualnianie wersji konfiguracji maszyny wirtualnej Hyper-V
Uaktualnienie wersji konfiguracji maszyny wirtualnej Hyper-V pozwala skorzystać ze wszystkich najnowszych funkcji dostępnych w najnowszych wersjach Hyper-V.
Jak wygląda proces uaktualniania w przypadku uaktualniania wersji konfiguracji maszyny wirtualnej? Jest on dość prosty i można go wykonać z poziomu narzędzia menedżera Hyper-V. Możesz po prostu kliknąć prawym przyciskiem myszy maszynę wirtualną ze starszą wersją konfiguracji maszyny wirtualnej, a zobaczysz opcję menu Uaktualnij wersję konfiguracji…(Upgrade Configuariton Version…).
Hyper-V wyświetli okno dialogowe potwierdzenia, w którym można sprawdzić proces uaktualniania wersji konfiguracji maszyny wirtualnej.
Hyper-V automatycznie utworzy nową maszynę wirtualną z najnowszą wersją konfiguracji VM. Co zrobić, jeśli musisz utworzyć maszynę wirtualną na nowym hoście Windows Server 2016 z niższą wersją konfiguracji VM? Możesz to łatwo zrobić za pomocą programu PowerShell.
1 |
new-vm -name "Oldversion" -Version 8.0 |
Generacje maszyny wirtualnej Hyper-V
Innym zagadnieniem konfiguracyjnym maszyn wirtualnych Hyper-V jest generacja maszyny wirtualnej. Starsza generacja maszyn wirtualnych, która istniała od początku Hyper-V, to maszyna wirtualna generacji 1. W przypadku maszyn wirtualnych generacji 1, większość tego samego sprzętu fizycznego, który znajdował się na serwerach fizycznych w tamtym czasie, była emulowana w sprzęcie wirtualnym. Wraz z wprowadzeniem systemu Windows Server 2012 R2 wprowadzono maszyny wirtualne generacji 2 Hyper-V. Zapewniło to zupełnie nowy zestaw funkcji i funkcjonalności dla maszyny wirtualnej Hyper-V, który nie jest powiązany ze starszą emulacją fizyczną, z którą borykały się maszyny wirtualne generacji 1, i wprowadziło wiele nowoczesnych technologii do maszyn wirtualnych.
Umożliwiło to znacznie nowocześniejszą konfigurację sprzętu wirtualnego dla maszyny wirtualnej, a także znacznie bezpieczniejszą platformę dla obciążeń produkcyjnych. Zalety maszyny wirtualnej generacji 2 obejmują:
- Oprogramowanie układowe UEFI,
- Nowszy sprzęt,
- Lepsza wydajność,
- Lepsze bezpieczeństwo,
Można pomyśleć, że zawsze powinieneś używać maszyny wirtualnej generacji 2. Co może sprawić, że zdecydujesz się użyć starszej maszyny wirtualnej generacji 1, nawet jeśli mógłbyś skorzystać z nowszych funkcji generacji 2? Możesz używać generacji 1 zamiast generacji 2, jeśli:
- Chcesz uruchomić starsze systemy operacyjne lub 32-bitowe,
- Dyski wirtualne VHD wymagają maszyn wirtualnych pierwszej generacji,
- Jeśli chcesz zintegrować się z platformą Azure, obecnie platforma Azure jest nadal środowiskiem maszyn wirtualnych pierwszej generacji,
- Starsza emulacja sprzętowa dla urządzeń, takich jak napędy dyskietek, porty COM itp.
Aby wyświetlić wersje generacji dla Hyper-V, możesz łatwo użyć programu PowerShell, korzystając z następującego polecenia cmdlet programu PowerShell:
1 |
Get-VM | Format-List Name, Generation |
Podsumowanie
Uruchamianie maszyn wirtualnych na platformie Hyper-V zapewnia organizacjom potężne i wszechstronne rozwiązanie dla obciążeń produkcyjnych. Hyper-V oferuje różne opcje konfiguracji maszyn wirtualnych. Obejmuje to zarówno wersję konfiguracji maszyny wirtualnej, jak i poziom generacji maszyny wirtualnej. Oba te zagadnienia dotyczą wersji sprzętu wirtualnego, który zapewnia maszynie wirtualnej własny zestaw funkcji i funkcjonalności zgodnie z narzuconą konfiguracją. Administratorzy Hyper-V z pewnością muszą wziąć pod uwagę pewne kwestie przed uaktualnieniem wersji konfiguracji maszyny wirtualnej i poziomu generacji do najnowszej i najlepszej wersji. Obejmują one rozważenie, czy starsze hosty Hyper-V będą musiały służyć jako platformy do uruchamiania maszyn wirtualnych. Poziom konfiguracji maszyny wirtualnej jest wstecznie kompatybilny, ale starsze hosty nie mogą uruchamiać nowszych wersji konfiguracji.
Jeśli uruchamiasz hybrydowe środowisko chmury z Microsoft Azure, pamiętaj o uwzględnieniu aspektu interoperacyjności wersji konfiguracji maszyny wirtualnej i generacji maszyny wirtualnej. Wsparcie Microsoft Azure może nie być dostępne dla niektórych poziomów konfiguracji i z pewnością należy to wziąć pod uwagę. Chociaż istnieje łatwy sposób na uaktualnienie poziomu konfiguracji VM, nie ma sposobu na obniżenie poziomu konfiguracji VM, dlatego zaleca się wcześniejsze przemyślenie procesu. Ponadto nie ma wbudowanego sposobu na konwersję z VM generacji 1 na VM generacji 2.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).