Hyper-V – Checkpoints, wstęp do migawek cz.1

Hypervisor Hyper-V firmy Microsoft to wydajna platforma wirtualizacji dla organizacji, które chcą uruchamiać swoje obciążenia produkcyjne na platformie Hyper-V. Platforma Hyper-V nadal się rozwija i zawiera wiele niezwykle wydajnych funkcji i udoskonaleń, które umożliwiają wdrażanie, konserwację i dostarczanie serwerów oraz innych obciążeń o znaczeniu krytycznym dla organizacji w bardzo efektywny i wydajny sposób.

Jedną z bardzo przydatnych i niezwykle użytecznych funkcji platformy Hyper-V jest możliwość tworzenia punktów kontrolnych (checkpoints) na maszynach wirtualnych. Punkty kontrolne można wykorzystywać do wielu przydatnych celów w środowisku.

Jak korzystać z punktów kontrolnych maszyn wirtualnych Hyper-V?

Punkty kontrolne Hyper-V są niezwykle przydatną funkcją w zakresie infrastruktury Hyper-V. W rzeczywistości odgrywają niezwykle ważną rolę w zarządzaniu cyklem życia maszyn wirtualnych Hyper-V.

Przyjrzyjmy się następującym ważnym aspektom punktów kontrolnych Hyper-V i dlaczego każdy z nich jest ważny do rozważenia.

  • Czym są punkty kontrolne Hyper-V?
  • Dlaczego warto używać punktów kontrolnych Hyper-V?
  • Jak tworzyć punkty kontrolne Hyper-V?

Czym są punkty kontrolne Hyper-V?

Zanim zagłębimy się w różne zagadnienia dotyczące punktów kontrolnych Hyper-V, najpierw wyjaśnijmy, „czym” one właściwie są.

„Punkt kontrolny Hyper-V to „migawka” maszyny wirtualnej w określonym punkcie czasu”.

Innymi słowy, punkty kontrolne dają możliwość „zamrożenia” czasu dla maszyny wirtualnej i przechwycenia tego „stanu” w mechanizmie punktu w czasie, który można zapisać do późniejszego wykorzystania, a następnie powrócić do niego w dowolnym momencie.

Punkty kontrolne Hyper-V mogą zazwyczaj zawierać stan pamięci maszyny wirtualnej, ale można je również tworzyć bez przechwytywania stanu pamięci maszyny wirtualnej. Inną świetną cechą lub umiejętnością punktu kontrolnego Hyper-V jest to, że można je tworzyć podczas działania maszyny wirtualnej. Tak więc ten punkt zamrożonego czasu i stanu maszyny wirtualnej można utworzyć bez przestoju maszyny wirtualnej lub zakłóceń dla użytkowników końcowych, którzy mogą łączyć się z maszyną wirtualną w celu uzyskania zasobów. Tworzy to interesujące oraz szybkie możliwości do cofnięcia stanu maszyny w przypadku ewentualnych problemów.

Dlaczego warto korzystać z punktów kontrolnych Hyper-V?

Teraz, gdy rozumiemy, czym jest punkt kontrolny Hyper-V, „dlaczego” i „jak” go używasz?

Najpierw przyjrzyjmy się części pytania „dlaczego”.

Jeśli masz możliwość utworzenia punktu w czasie przechwytywania określonego stanu maszyny wirtualnej i zapisania go na później, do czego byś go użył? Właściwie istnieje wiele potencjalnych przypadków użycia tej możliwości.

Jednak prawdopodobnie najskuteczniejszym zastosowaniem punktu kontrolnego Hyper-V jest posiadanie szybkiego mechanizmu wycofywania do użycia podczas aktualizacji oprogramowania lub uaktualnień.

Klasycznym przykładem tego jest stosowanie aktualizacji systemu Windows do serwerów Windows. Jeśli przez lata zarządzałeś dowolną liczbą serwerów Windows, wiesz, że jest to konieczne zło, którym należy się zająć. W większości przypadków poprawki systemu Windows Server są dość stabilne, jednak od czasu do czasu wydawane są złe poprawki. Wykorzystując punkt kontrolny Hyper-V, można wykonać punkt kontrolny maszyny wirtualnej przed wykonaniem poprawek oprogramowania, aktualizacji lub uaktualnień. Jeśli coś zawiedzie lub sprawy pójdą źle, VM można po prostu przywrócić do punktu kontrolnego sprzed aktualizacji. Zapewnia to niezwykle łatwy i wydajny mechanizm wycofywania do stosowania poprawek oprogramowania, aktualizacji i uaktualnień.

Oto kilka innych przypadków użycia punktów kontrolnych maszyn wirtualnych Hyper-V:

  • Instalowanie nowego oprogramowania – przed zainstalowaniem oprogramowania, zwłaszcza jeśli nie wiadomo, jakie interakcje oprogramowanie może mieć z innym oprogramowaniem współistniejącym w systemie, dobrym pomysłem jest utworzenie punktu kontrolnego na wypadek wystąpienia problemów.
  • Zmiana konfiguracji systemu – zmiana ról lub funkcji systemu Windows, zmiana konfiguracji IIS, a nawet konfiguracji sieci, tabel tras, zmiany/aktualizacje sterowników, zmiany plików, przenoszenie katalogów, rejestracje bibliotek DLL itp. wymagają dobrego stanu do wycofania.
  • Zastosowanie zmian w rejestrze – modyfikowanie rejestru może spowodować problemy. Jeśli zostanie zmodyfikowany, usunięty lub dodany niewłaściwy klucz, może to doprowadzić do poważnych problemów z systemem.
  • Środowiska Dev/STG/UAT – punkty kontrolne to świetne narzędzie do wykorzystania w środowiskach DEV/STG/UAT. Zanim kod zostanie wprowadzony, zmieniony lub zaimplementowane zostanie testowanie, punkty kontrolne zapewniają bardzo szybkie wycofania do znanych dobrych stanów maszyn wirtualnych. Pozwala to deweloperom wprowadzać kod, przywracać, wprowadzać kod ponownie i kontynuować ten proces, aż kod będzie w dobrym punkcie do testowania.

Powyższe przypadki użycia dostarczają dobrych przykładów, kiedy punkty kontrolne mogą być wykorzystywane przez administratora Hyper-V. Dzięki umieszczeniu punktu kontrolnego w powyższych scenariuszach administratorzy mogą mieć niezwykle szybkie mechanizmy wycofywania, które mogą potencjalnie zaoszczędzić godziny lub dni.

Czy istnieją maszyny wirtualne lub sytuacje, w których najlepszą praktyką byłoby nieużywanie punktów kontrolnych Hyper-V?

Przychodzą mi na myśl następujące kwestie:

  • Nigdy nie używaj punktów kontrolnych jako zamiennika prawidłowych kopii zapasowych (zajmiemy się tym bardziej szczegółowo w części drugiej).
  • Nie używaj punktów kontrolnych na kontrolerach domeny.
  • Bądź ostrożny podczas używania punktów kontrolnych w aplikacjach wielowarstwowych.

To nie kopie zapasowe

Należy jednak pamiętać, że punkty kontrolne nie mogą być stosowane jako zamiennik prawidłowego tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych Hyper-V.

Kontrolery domeny

Używanie dowolnego typu technologii „migawki” na kontrolerach domeny może skutkować bardzo złymi rzeczami w środowisku domeny. Najlepiej nigdy nie używać punktów kontrolnych na kontrolerach domeny. Cofnięcie do punktu kontrolnego na kontrolerze domeny może prowadzić do sytuacji zwanej „USN Rollback”, która może spowodować zerwanie replikacji Active Directory.

Aplikacje wielowarstwowe

Niektóre aplikacje wielowarstwowe są bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe do prawidłowego umieszczenia punktu kontrolnego ze względu na silnie połączony i zależny sposób, w jaki serwery internetowe/aplikacji są powiązane z serwerami baz danych. Korzystanie z punktów kontrolnych w tej architekturze projektowej może potencjalnie prowadzić do utraty danych.

Teraz, gdy rozumiemy korzyści i możliwości, które są możliwe dzięki punktom kontrolnym Hyper-V. W przypadku tych serwerów, w których punkty kontrolne mają sens i byłyby obsługiwane, w jaki sposób są używane punkty kontrolne Hyper-V?

Przyglądając się, w jaki sposób są używane punkty kontrolne Hyper-V, przyjrzymy się scenariuszowi przedstawionemu powyżej — aktualizacjom oprogramowania.

Aby użyć punktów kontrolnych Hyper-V, punkt kontrolny zostałby utworzony przed zastosowaniem zmian oprogramowania na docelowej maszynie wirtualnej. Po zastosowaniu punktu kontrolnego aktualizacje oprogramowania mogą zostać uruchomione jako zabezpieczenie przed awarią z punktem kontrolnym utworzonym na maszynie wirtualnej. Jeśli aktualizacje oprogramowania zakończą się powodzeniem, punkt kontrolny można usunąć. Jeśli aktualizacja oprogramowania się nie powiedzie lub spowoduje problemy z maszyną wirtualną, można powrócić do punktu kontrolnego, aby przywrócić maszynę wirtualną do pierwotnego stanu sprzed zastosowania aktualizacji.

Jak tworzyć punkty kontrolne Hyper-V?

Zobaczmy, jak to zrobić, używając zarówno Menedżera Hyper-V, jak i programu PowerShell, aby utworzyć punkt kontrolny Hyper-V.

Otwórz Menedżera Hyper-V, kliknij prawym przyciskiem myszy maszynę wirtualną działającą na hoście Hyper-V i wybierz Punkty kontrolne, zaznacz opcje jak na poniższym screenie.

Włączona konfiguracja punktu kontrolnego

Kliknij prawym klawiszem myszy na wybraną maszynę, aby wybrać opcje Punkt kontrolny.

Wygenerowanie punktu kontrolnego

Rozpoczyna się proces tworzenia punktu kontrolnego. Zobaczysz Tworzenie punktu kontrolnego z procentem wyświetlanym pod kolumną Status.

Tworzenie migawki wskazanej maszyny

Po utworzeniu punktu kontrolnego zostanie on wyświetlony w okienku Punkty kontrolne w Menedżerze Hyper-V.

Utworzona migawka maszyny

Proces tworzenia punktu kontrolnego maszyny wirtualnej Hyper-V za pomocą programu PowerShell jest również bardzo prosty. Jest to proste polecenie programu PowerShell z jedną linijką tekstu. Warto również zauważyć, że za pomocą programu PowerShell można nadać nazwę migawki, podczas gdy w programie Hyper-V Manager nie można tego zrobić.

Migawka dla VM WAC_DC_2019 wraz z dedykowaną nazwą WAC_DC_Testing_Snapshot.

Utworzenie nazwanej migawki z poziomu PowerShell

Podsumowanie

W tej części poświęconej punktom kontrolnym Hyper-V przyjrzeliśmy się podstawowym informacjom na temat punktów kontrolnych Hyper-V, powodom ich stosowania i sposobom ich używania za pomocą Menedżera Hyper-V lub programu PowerShell.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

2 komentarze do “Hyper-V – Checkpoints, wstęp do migawek cz.1”

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT