Długo oczekiwane wydanie Debiana 11 o nazwie kodowej Bullseye jest wreszcie dostępne po dwóch latach rozwoju. Wydanie będzie wspierane przez następne pięć lat, tak jak każda inna stabilna wersja Debiana.
Zobaczmy, co nowego w Debianie 11…
Temat graficzny Debian 11
Debian 11 zawiera nowy motyw „Homeworld”. Jest inspirowany ruchem Bauhaus, stylem artystycznym narodzonym w Niemczech na początku XX wieku i charakteryzującym się unikalnym podejściem do architektury i designu.
Motyw ten pojawia się w ekranie logowania, ekranach instalatora oraz menu Grub.
Nowe wersje środowiska graficznego Debian 11
Debian 11 składa się z nowszej wersji oferowanych przez nią wersji desktopowych:
- GNOME 3.38
- Plazma KDE 5.20
- LXDE 11
- LXQt 0,16
- MAT 1,24
- Xfce 4.16
Debian preferuje stabilność działania, dlatego wersje środowiska graficznego nie są najnowsze jak ma to miejsce w przypadku innych dystrybucji. Są nowsze w porównaniu do poprzedniej stabilnej wersji Debiana.
Aktualizacja pakietów w Debian 11
Debian zaktualizował swoje repozytoria pakietów. Debian 11 zawiera ponad 11294 nowych pakietów, co daje w sumie ponad 59551 pakietów. 42821 z nich ma nowsze wersje. Z dystrybucji usunięto ponad 9519 pakietów.
W dystrybucji pojawiły się nowe wersje popularnych aplikacji, takich jak LibreOffice, Emacs, GIMP oraz różne narzędzia związane z serwerem i programowaniem.
Kernel 5.10 w Debian 11
Debian 11 zawiera jądro 5.10, które jest wydaniem długoterminowego wsparcia (LTS). Debian 10 Buster używał jądra 4.19 w momencie wydania.
Nowe jądro oczywiście oznacza lepszą obsługę sprzętu, zwłaszcza nowszego sprzętu, a także poprawę wydajności, więcej znajdziesz w jednym z poprzednich wpisów.
Wydruki i skany w Debian 11
Debian 11 wprowadza nowy pakiet ipp-usb. Wykorzystuje niezależny od producenta protokół IPP-over-USB obsługiwany przez wiele nowoczesnych drukarek. Oznacza to, że wiele nowszych drukarek będzie obsługiwanych przez Debian 11 bez konieczności posiadania sterowników.
Drugim pakietem jest backend SANE, który bez sterowników umożliwia sprawne korzystanie ze skanerów.
Wsparcie exFAT
Nie musisz już instalować pakietu exfat-fuse do montowania systemu plików exFAT. Linux 5.10 w Debian 11 obsługuje system plików exFAT i domyślnie używa go do montowania systemów plików exFAT.
Debian 11 wsparcie dla architektury 32-bitowe
Najnwosza wersja tego systemu nadal wspiera maszyny 32-bitowe. Oprócz komputerów 32-bitowych oraz 64-bitowych, Debian 11 obsługuje również 64-bitowe ARM (arm64), ARM EABI (armel), ARMv7 (EABI hard-float ABI, armhf), little-endian MIPS (mipsel), 64- bit little-endian MIPS (mips64el), 64-bit little-endian PowerPC (ppc64el) i IBM System z (s390x).
Nie jest przypadkiem, że Debian 11 nazywany jest „uniwersalnym systemem operacyjnym”.
Pozostałe zmiany
W tej wersji jest jeszcze kilka zmian.
- Systemd domyślnie używa grup kontrolnych v2 (cgroupv2).
- Nowy Fcitx 5 to metoda wprowadzania tekstu dla języka chińskiego, japońskiego, koreańskiego i wielu innych języków.
- Logi dziennika systemowego są domyślnie trwałe.
- Nowe polecenie otwierania do automatycznego otwierania plików z wiersza poleceń za pomocą określonej aplikacji (GUI lub CLI).
- Hashowanie haseł do lokalnych kont systemowych używa teraz domyślnie yescrypt zamiast SHA-512 w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
Więcej informacji znajduje się na stronie Debian.org
Pobranie Debian 11?
Najnowszą wersję Debiana można pobrać ze strony Debian.org.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).