Jeśli natknąłeś się na ten wpis, ale nie masz pojęcia, co oznaczają te skróty, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią wpisu. Zacznijmy od tego, że DAS, NAS i SAN to skróty oznaczające różne technologie pamięci masowej.
- DAS – Direct Attached Storage
- NAS – Network Attached Storage
- SAN – Storage Area Network
Każda organizacja potrzebuje pamięci masowej, ponieważ potrzebuje miejsca do przechowywania swoich danych. Najlepiej, aby odbywało się to niezawodnie, bezpiecznie i wydajnie, ponieważ w dzisiejszych czasach organizacje mogą łatwo zostać sparaliżowane, jeśli utracą swoje dane.
W tym poście na blogu omówię różne opcje przechowywania wymienione powyżej i wymienię kilka zalet i wad, abyś mógł zdecydować, która z nich lepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Direct Attached Storage (DAS)
Bezpośrednio dołączana pamięć masowa (Direct Attached Storage – DAS) jest prawdopodobnie najłatwiejszą z omawianych, ponieważ nazwa mówi wiele o tym, jak to działa. DAS to rodzaj pamięci masowej podłączonej bezpośrednio do urządzenia (na przykład serwera). Oczywiście najpopularniejszym z nich jest ten, który wszyscy znamy, dysk twardy USB jest doskonałym przykładem urządzenia pamięci masowej DAS.
Rozwiązania pamięci masowej DAS wyróżniają się tym, że nie wymagają łączności sieciowej. Może to utrudnić podłączenie wielu hostów (np. dysków maszyn wirtualnych) do jednego urządzenia DAS.
Zalety:
- Niskie opóźnienie, ponieważ żaden sprzęt sieciowy nie wprowadza dodatkowych przeskoków.
- Tanie, ponieważ wymagane jest mniej sprzętu.
- Łatwiejszy w użyciu i utrzymaniu.
Wady:
- Skalowalność jest ograniczona ze względu na liczbę interfejsów.
- Nie jest ograniczona żadna zewnętrzna dostępność, udostępnianie pamięci ani zdalny dostęp.
Network Attached Storage (NAS)
Znak handlowy Network Attached Storage jest również częścią nazwy, ponieważ jest to rozwiązanie pamięci masowej na poziomie plików podłączone do sieci. Ta łączność jest również jej największą zaletą, ponieważ ogólnie można uzyskać do niej dostęp ze wszystkich urządzeń, które są częścią tej samej sieci.
Dobrze znane urządzenia NAS (zarówno do użytku osobistego, jak i profesjonalnego) pochodzą od takich marek, jak Synology i QNAP. Jednocześnie przedsiębiorstwa w większym stopniu polegają na urządzeniach takich dostawców, jak HPE, DELL i Pure Storage.
W zależności od potrzeb w zakresie wydajności i/lub pojemności urządzenia te można wyposażyć w dyski SSD lub HDD (lub format hybrydowy), zazwyczaj stanowiące część macierzy RAID, aby zapewnić pewną formę lokalnej nadmiarowości. Ponadto czasami można osiągnąć inny poziom nadmiarowości, tworząc klaster tych urządzeń NAS, dzięki czemu jest on całkowicie niewidoczny dla łączenia urządzeń, z którymi komunikują się NAS. Dostęp do pamięci na tych urządzeniach NAS odbywa się za pośrednictwem jednego lub wielu protokołów pamięci masowej, SMB (Server Message Block) lub NFS (Network File System), każdy z tych protokołów ma swoje zalety i wady.
Zalety:
- Rozwiązania NAS są bardzo elastyczne. Niektóre mogą nawet uruchamiać maszyny wirtualne.
- Różne opcje dostępności i redundancji zależą od marki i modelu.
- Dostępne ze wszystkich urządzeń uczestniczących w tej samej sieci.
Wady:
- Na wydajność ma wpływ wybrana pamięć masowa (SSD lub HDD) i sprzęt sieciowy.
- Dobór rozmiaru serwera NAS może być trudny, ponieważ trzeba z góry obliczyć wymaganą ilość pamięci masowej (w tym kompresję i deduplikację).
Storage Area Network (SAN)
Storage Area Network to sieć przeznaczona do przechowywania. Jego celem jest przesyłanie danych między jedną lub wieloma macierzami pamięci masowej, serwerami lub hostami. Ze względu na wydajność jest oddzielony od sieci LAN i zwykle wykorzystuje kanał światłowodowy do zapewniania łączności.
Infrastruktura zwykle zawiera jeden lub wiele przełączników SAN, które zapewniają łączność między macierzą pamięci masowej za pośrednictwem jednego lub wielu kontrolerów w celu zapewnienia nadmiarowości.
Jak widać na poniższym obrazku, sieć SAN zawiera więcej komponentów i wprowadza większą złożoność.
Aby uniknąć konfliktów w zakresie dostępności, powszechnie stosuje się podział na strefy Fibre Channel. Najprostszym porównaniem byłaby reguła zapory sieciowej, zgodnie z którą host A może komunikować się tylko z portami macierzy pamięci masowej A i B.
Chociaż istnieją różne opcje w zależności od budżetu i możliwości, których szukasz, nie spodziewaj się, że będziesz go używać w domu, chyba że potrzebujesz go do celów biznesowych / zawodowych (i nie zapomnij o zużyciu energii i poziomie hałasu).
W przypadkowej kolejności, funkcje, których możesz szukać, to deduplikacja, kompresja, replikacja pamięci masowej, klastrowanie lub migawki pamięci masowej. Chociaż ta lista nie jest ostateczna, to samo podejście dotyczy zakupu samochodu. Im więcej opcji szukasz, tym droższe.
Popularne i znane marki i modele SAN to Pure Storage (z FlashArray i FlashBlade, Dell EMC (PowerStore i PowerVault), HPE (z 3PAR i Nimble) oraz NetApp z różnymi rozwiązaniami.
Niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, że odrobiłeś pracę domową, aby mieć pewność, że kupujesz właściwe rozwiązanie.
Zalety:
- Oddzielna infrastruktura, zmniejsza zużycie sieci LAN.
- Wyższa wydajność dzięki dedykowanym komponentom zapewniającym pamięć masową.
- Wysoka dostępność i skalowalność dzięki możliwości łatwego dodawania komponentów.
Wady:
- Wyższe koszty ze względu na sprzęt klasy korporacyjnej.
- Większa złożoność ze względu na liczbę zaangażowanych komponentów.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten wpis na blogu wyjaśnił kluczowe różnice między technologiami pamięci masowej DAS, NAS i SAN.
Warto pamiętać, że niektóre rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych oferują natywną integrację z rozwiązaniami pamięci masowej, umożliwiając bezpośrednią komunikację i odciążenie określonych zadań, takich jak tworzenie migawek opartych na macierzach i wykorzystywanie ich do tworzenia kopii zapasowych, zmniejszając obciążenie platformy wirtualizacji.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).