W październiku 2008 r. firma Microsoft wypuściła pierwszą wersję Hyper-V Server w systemie Windows Server 2008. Była to i nadal jest technologia, która wspierała firmy w wirtualizacji wielu systemów operacyjnych na jednym fizycznym hoście. We wrześniu 2021 r. wydany został system Windows Server 2022, ale z kilkoma zmianami w odniesieniu do Hyper-V Server. Wielu się tego nie spodziewało. Co to dla Ciebie oznacza? Czy nadal możesz uruchamiać maszyny wirtualne w Hyper-V, czy nie? Omówmy przyszłość Hyper-V Server i konsekwencje dla jego użytkowników.
Ale najpierw nieco historii…
Wirtualizacja
Dla osób, które nie znają tematu, wirtualizacja przyniosła wiele korzyści w świecie IT i biznesu.
- Możesz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię (nie musisz zasilać 10 fizycznych maszyn, wystarczy jeden host z 10 maszynami).
- Łatwe i szybkie wdrożenie maszyn wirtualnych klienta i serwera.
- Mniejsze nakłady na zarządzanie (łatwo zarządzasz całym systemem za pomocą scentralizowanej konsoli Hyper-V).
- Koszty licencji i wiele innych.
Od Hyper-V 2008 / Windows Server 2008(R2), poprzez Windows Server 2012/2012 R2, 2016 i 2019, Hyper-V jest częścią wydań Microsoftu. Dostarczany był jako samodzielny serwer Hyper-V (znany również jako Hyper-V Server Core, z cmd) oraz jako rola Windows Server.
Czym jest Hyper-V?
Hyper-V to produkt bez GUI, który można zainstalować na serwerze i zarządzać zdalnie za pomocą programu PowerShell lub Hyper-V Manager. Konfiguracja klastra lub włączenie SNMP do celów monitorowania, wymaga konfiguracja z pomocą PowerShell. Wiele konfiguracji (VM, virtual network), możesz zrobić za pomocą PowerShell lub Hyper-V Manager (narzędzie oparte na GUI).
Zaletą Hyper-V Managera jest prostota instalacji nie tylko dla Windows Server, ale również w Windows 10 i/lub Windows 11. Jest również obsługiwany w systemach Windows 8 i 8.1.
Powershell może wydawać się trudny, jednak Microsoft oferuje pełną całkiem dobrą dokumentację dotyczącą konfiguracji środowiska przy jego pomocy.
A co ze scentralizowaną administracją środowisk Hyper-V?
Jest to niezbędne w infrastrukturach małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw. Od Hyper-V 2019 firma Microsoft oferuje integrację z Windows Admin Center (WAC), który jest internetowym interfejsem użytkownika do zarządzania infrastrukturą Microsoft.
Innym szeroko stosowanym i dobrze znanym produktem, którego można używać do zarządzania środowiskami Hyper-V, jest System Center Virtual Machine Manager (SCVMM). W zależności od używanej wersji SCVMM obsługuje wersje od Hyper-V 2008 / Windows Server 2008 do Windows Server 2019.
Zalety i wady Hyper-V Server Core
Hyper-V Server Core to darmowy produkt, ale musisz kupić licencje na systemy operacyjne gościa (maszyny wirtualne). Chyba, że na hoście zainstalowany jest Windows Server w wersji Datacenter, wtedy nie trzeba dokupić dodatkowych licencji na maszyny wirtualne, które będą działały na tym hoście.
Patrząc z perspektywy „Dlaczego mam to zrobić?” Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Z punktu widzenia bezpieczeństwa zmniejsza to powierzchnię ataku i chroni przed łataniem i obciążeniem serwisowym, ponieważ jest w to zaangażowany minimalny zestaw aktywnych komponentów. Nie ma zainstalowanych innych komponentów, jest mniej podatny na problemy, a także oznacza, że potrzebujesz mniej miejsca na dysku.
Patrząc z perspektywy „Dlaczego nie powinienem na to iść?” obejmuje również subiektywne postrzeganie. Ma ograniczone wsparcie sprzętowe i serwerowe. Zdecydowanie zaleca się sprawdzenie dokumentacji dostawcy przed rozpoczęciem instalacji na serwerze.
A co z Hyper-V Server 2019?
W styczniu 2019 r. Microsoft wydał Windows Server 2019, ale brakowało Hyper-V Server. Wiele osób było zdziwionych co do takiego obrotu sprawy, ale 6 miesięcy później, w czerwcu 2019 r., Microsoft zaczął wdrażać Hyper-V Server jako rola do instalacji.
W porównaniu z poprzednim serwerem Hyper-V obsługuje maszyny wirtualne dla systemu Linux, zaktualizowaną konfigurację VM do wersji 9.0 i obsługę hibernacji, obsługę szyfrowania dla maszyn wirtualnych pierwszej generacji, ochronę zasobów hosta, zgodność z Core App (zwiększa możliwość korzystania z narzędzi zarządzania GUI w konsoli). Z perspektywy systemu Windows Server 2019 pojawiły się również ulepszenia w zakresie deduplikacji danych za pomocą ReFS (Resilient File System), migracji klastra międzydomenowego i monitora udostępniania plików.
Hyper-V 2019 Server używa tego samego interfejsu użytkownika, co poprzednie wersje Hyper-V.
To wszystko brzmi fajnie, ale czego możemy się spodziewać po Windows Server 2022? Czy istnieje już serwer Hyper-V? Jako samodzielny serwer? A może rola Windows Server?
Czy będzie Hyper-V 2022?
1 września 2021 r. firma Microsoft ogłosiła ogólną dostępność systemu Windows Server 2022. Wprowadza nowy zestaw funkcji, poprawę bezpieczeństwa i lepsze wykorzystanie chmury. Hyper-V nadal istnieje jako rola Windows Server, ale nie jako Hyper-V Server.
Microsoft zaprzestał tego, co robili przez ostatnie 13 lat. Co to znaczy? Jaka jest alternatywa? W Internecie krąży wiele plotek, które mówią: „Hyper-V Server nie żyje i nie będzie rozwoju w przyszłości”. Microsoft oferuje dwie alternatywy. Pierwszą jest uruchamianieVM na Hyper-V 2019, wsparcie główne jest dostępne do stycznia 2024 r., a wsparcie rozszerzone do stycznia 2029 r. Nadal jest więc czas na zapoznanie się z kolejną alternatywą, czyli łatwe przejście na platformę Azure Stack HCI.
Azure Stack HCI to rozwiązanie infrastruktury hiperkonwergentnej, które może obsługiwać zwirtualizowane obciążenia systemów Windows i Linux oraz ich magazyn w hybrydowej infrastrukturze lokalnej i usługach w chmurze Azure.
Windows Server 2022 (wraz z Hyper-V) obsługuje zagnieżdżoną wirtualizację na procesorach AMD, czego nie było wcześniej.
Menedżer Hyper-V nadal ma ten sam interfejs użytkownika, co w poprzedniej wersji. Jedną z rzeczy, które zauważysz, jest teraz obsługa wersji konfiguracji 10.0 VM.
Trial Windows Server 2022, możesz pobrać obraz ISO lub VHD lub uruchomić go na platformie Azure pod tym LINKIEM.
Podsumowanie
Hyper-V w Windows Server 2022 jest dostępny, jednak Microsoft cały czas próbuje robić wszystko, aby zmusić użytkowników do przejścia na Microsoft Azure, co wcześniej niż później nastąpi.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).
Bardzo ładnie i czytelnie opisany przypadek. Właśnie zastanawiałem się nad wdrożeniem w firmie HYPER-V i wirtualizacji serwerów. Dzięki podłączeniu hostów HYPER-V do kontrolera domeny miałbym łatwość w zarządzaniu i odzyskałbym sporą część zasobów aktualnie pożeranych przez pełne wersje GUI. Jednak biorąc pod uwagę niepewną przyszłość tej platformy muszę to ponownie przeanalizować. Moze przejść z hostami na Linux + VMWare ?
Na Linux może lepiej Proxmox’a skonfigurować? Vmware również nie jest zły, natomiast aktualizacje do najłatwiejszych nie należą, przynajmniej na serwerach Fujitsu.
Czyli Hyper-V na windowsie server core, to jest hiper nadzorca typu 1,takiego którego stawia się w dużych korporacjach ? I czy hyper-v server ze strony Microsoftu to to samo co napisałem wyżej? Bo troszkę się pogubiłem.
Pozdrawiam
Tak, jest jeden Hyper-V jako usługa.