Cockpit czyli zarządzanie przez przeglądarkę GNU/Linux

Print Friendly, PDF & Email

Wiele osób wybiera system Windows ze względu na łatwiejsze zarządzanie (podobno). W systemach GNU/Linux zarządzanie może być równie proste przy pomocy Cockpit, czyli graficznego narzędzia, które powie wszystko o kondycji systemu. Nie musisz znać dziwnych komend jak top, df etc. W tym wpisie na prośbę czytelników chciałbym przedstawić to rozwiązanie. Zapraszam do objerzenia nagrania na kanel YT (lekcja znajduje się na końcu tego wpisu).

Czym jest Cockpit?

Cockpit to darmowy projekt open source, który jest aktywnie rozwijany. Jest to lekki program, który działa na żądanie, co oznacza, że nie obciąża niepotrzebnie systemu, gdy go nie używasz.
Wyświetla metryki, takie jak wykorzystanie procesora, miejsce na dysku i stan usług. Możesz obsługiwać kontenery, dodawać wiele serwerów do jednego pulpitu nawigacyjnego (dashboard’u), zarządzać kontami użytkowników, konfigurować ustawienia sieciowe.

Instalacja Cockpit

Na początku oczywiście należy zainstalować to rozwiązanie. Obecnie Cockpit dostępny jest dla 9 dystrybucji GNU/Linux:

  • Fedora,
  • Red Hat,
  • Fedora CoreOS,
  • CentOS,
  • Debian,
  • Ubuntu,
  • Clear Linux,
  • ArchLinux,
  • openSUSE Tumbleweed

Bardzo dobrze procedura instalacji została opisana na stronie dostawcy, czyli cockpit-project.org.

Cockpit testowany jest z dwiema przeglądarkami:

  • Mozilla Firefox,
  • Google Chrome,

Okresowo jest również testowany z:

  • Microsoft Edge,
  • Apple Safari,
  • GNOME Web (Epiphany)

Instalacja jest bardzo prosta, dla przykładu w przypadku Ubuntu wystarczy:

Po instalacji należy wejść na https://adres_ip_cockpit:9090, logowanie następuje przy pomocy lokalnego użytkownika, który posiada aktywne konto w systemie (w tym root).

Ekran logowania Cockpit

Dashboard

Po zalogowaniu możesz znaleźć swój serwer na pulpicie nawigacyjnym. Następnie możesz łatwo poruszać się po kartach, aby sprawdzić metryki procesora, pamięci, sieci i dysków we/wy:

Widok dashboard w Cockpit

Przydatną funkcją jest możliwość dodawania wielu serwerów i monitorowania ich z jednego pulpitu nawigacyjnego. Wystarczy kliknąć znak plus:

Dodanie kolejnego serwera do zarządzania

Host

Poza Dashboard mamy do przejrzenia również zakładkę Host, która pozwala na pewne dodatkowe konfiguracje tego rozwiązania.

Logi systemu

Tutaj możesz przeglądać swoje dzienniki systemowe. Różne filtry pomagają znaleźć to, czego szukasz:

Logi zbierane z systemu

Storage

Zestawienie informacji dotyczących Storage:

Storage

Sieć

Zarządza funkcjami sieciowymi, takimi jak powiązania sieciowe i mosty. Możesz także znaleźć dzienniki sieciowe. Widok ten pokaże również aspekty sieciowe odpowiadające za sieć w kontenerach Docker’a.

Zarządzanie funkcjami sieciowymi

Konta użytkowników

Możesz tworzyć nowych użytkowników, modyfikować istniejące uprawnienia, zarządzać hasłami i konfigurować klucze SSH na karcie Accounts.

Zarządzanie kontami użytkowników

Zarządzanie usługami

Jedną z najwygodniejszych funkcji jest strona Usługi. Możesz łatwo ponownie uruchomić usługi, a także wyświetlić ich pliki dziennika:

Zarządzanie usługami
Zarządzanie usługami – logi

Aplikacje

Zakładka umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji innych firm. Na przykład Podman Container do pobierania i zarządzania kontenerami. Sprawdź aktualną listę aplikacji, które obsługuje Cockpit.

Lista dostępnych aplikacji



Aktualizacje oprogramowania

Z poziomu Cockpit, możliwe jest również zarządzanie aktualizacjami na konkretnych maszynach, które zostały spięte poprzez to rozwiązanie. Wyszukiwanie aktualizacji rozpoczyna się automatycznie po przejściu na zakładkę Software Updates. Wyszukiwanie, które trwa kilka minut pozwala na zainstalowanie wszystkich poprawek lub tylko tych bezpieczeństwa.

Aktualizacja systemu


Terminal


Nawet jeśli logujesz się z urządzenia innego niż Linux, nadal możesz używać poleceń systemu Linux dzięki wbudowanemu terminalowi.

Terminal Cockpit


Bezpieczeństwo


Martwisz się o bezpieczeństwo? Deweloperzy zaprojektowali Cockpit z myślą o bezpieczeństwie. Developerzy, którzy tworzą to rozwiązanie, dbają również o bezpieczeństwo, więcej w tym wpisie.

Podsumowanie

W tym krótkim artykule przedstawiliśmy funkcje kokpitu. Widziałeś, że jest to lekkie, proste narzędzie do zarządzania jednym lub wieloma serwerami. To łatwy i wygodny sposób na radzenie sobie z prostymi zadaniami.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT