Uruchomiona w „wczesnym podglądzie” w listopadzie 2021, kolejna wersja System Center ukaże się w pierwszym kwartale 2022 roku.
W tym wpisie sprawdzimy, co nowego pojawiło się w: Virtual Machine Manager, Operations Manager i Data Protection Manager.
Virtual Machine Manager 2022
Jeśli masz wdrożenia klastrów Hyper-V, VMM jest niezbędny do zarządzania. Nieco równoważny dla vCenter w świecie VMware, który umożliwia zarządzanie szablonami maszyn wirtualnych i innymi artefaktami, a także zautomatyzowanymi wdrożeniami. VMM zarządza również stosem sieci definiowanych programowo (SDN) i pamięcią masową zaplecza (SAN i S2D). Zarządza również hostami i klastrami wirtualizacji VMware, może integrować się z platformą Azure w celu lekkiego zarządzania maszynami wirtualnymi.
VMM 2022 działa w systemie Windows Server 2022 i może zarządzać hostami systemu Windows Server 2022.
Po stronie sieci stos SDN otrzymuje obsługę podwójnego stosu IPv4 i IPv6. Musisz używać stosu SDN v2, ale to właśnie tam pojawiły się nowe funkcje od czasu System Center 2016. Przeszli również na architekturę inspirowaną platformą Azure, gdzie w klastrze działa zestaw maszyn wirtualnych kontrolera sieci, które zarządzają wszystkimi zwirtualizowanymi sieciami. Istnieją również maszyny wirtualne z funkcją równoważenia obciążenia oprogramowania zarządzające przychodzącym ruchem sieciowym. Obsługa podwójnego stosu obejmuje min. VPN typu site to site (tunel IPSec, GRE i tunele L3), więc jeśli Twoje centrum danych przyjmuje IPv6 – VMM jest gotowy do pracy. Pamiętaj, że podczas konfigurowania musisz podać zarówno pule adresów IPv4, jak i IPv6.
Drugim ważnym elementem jest obsługa Azure Stack HCI (wersja 20H2 i 21H2) oraz Windows Server 2022. Należy pamiętać, że VMM 2019 Update Release 3 (UR3) zapewnia obsługę Azure Stack HCI 20H2. W odniesieniu do Windows Server 2022 Azure Stack HCI ma on bardzo niewiele wspólnego z Azure. Jest to specjalna wersja systemu Windows Server i funkcji Hyper-V, która jest klastrowana w oparciu o funkcję Storage Spaces Direct (S2D), którą można następnie zarządzać z platformy Azure. Zaletą Azure Stack HCI jest to, że wszystkie najnowsze funkcje systemu Windows Server (i Hyper-V) są dla niego wydawane (w przeciwieństwie do „normalnego” systemu Windows Server), a wadą jest to, że płacisz miesięczną opłatę abonamentową za dostęp.
Możesz dodać istniejące klastry Azure Stack HCI, a także tworzyć nowe z poziomu programu VMM. Możesz zarządzać całym cyklem życia maszyny wirtualnej, konfigurować sieci oparte na sieci VLAN, wdrażać kontroler SDN i zarządzać nim oraz zarządzać pamięcią masową, tworzeniem dysków wirtualnych i woluminów udostępnionych klastra (CSV) oraz stosowaniem QoS pamięci masowej. Istnieją nowe polecenia cmdlet programu PowerShell do obsługi interfejsu HCI stosu Azure (Register-SCAzStackHCI).
Należy pamiętać, że zdezagregowane klastry HCI Azure Stack (dla Scale Out File Server, SOFS) nie są obsługiwane, podobnie jak migracja na żywo z klastra Azure Stack HCI do klastra systemu Windows Server (chociaż szybka migracja powinna działać).
Operations Manager
Myślę, że oprócz VMM, SCOM jest prawdopodobnie najsilniejszą częścią System Center. Rozwiązanie to monitoruje wszystko w zwirtualizowanym centrum danych. Korzystasz z serwerów Dell/HP/Lenovo? Po prostu zainstaluj bezpłatny pakiet zarządzania, a uzyskasz szczegółowe monitorowanie sprzętu. To samo dotyczy sprzętu sieciowego i pamięci masowej. Właściwie skonfigurowany SCOM zapewnia wgląd w cały stos centrum danych, od sprzętu fizycznego po kod aplikacji skierowany do użytkownika.
Istnieją dwie nowe role RBAC: Administrator tylko do odczytu, który wykonuje, np. raportowanie. Profil delegowanego administratora nie obejmuje przeglądania raportów, ale możesz dostosować dokładnie to, co powinien być w stanie zrobić, dodając jeden lub więcej:
- Zarządzanie agentami
- Zarządzanie kontem
- Zarządzanie łącznikami
- Ustawienia ogólne
- Tworzenie pakietu administracyjnego
- Zarządzanie powiadomieniami
- Uprawnienia operatora
- Uprawnienia do raportowania
Jeśli wyłączyłeś NTLM w swojej organizacji, dotyczy to usług raportowania SCOM 2016/2019, 2022 ma nowy typ uwierzytelniania (Windows Negotiate), który rozwiązuje ten problem.
Wprowadzono ulepszenia procesu aktualizacji, w których ustawienia kluczy rejestru i niestandardowa lokalizacja instalacji agenta monitorowania są zachowywane podczas przechodzenia z SCOM 2019 do 2022.
Alerty można teraz wysyłać do kanałów Teams zamiast Skype dla firm.
SCOM może również monitorować wdrożenia Azure Stack HCI, korzystając z nowego MP, który w rzeczywistości jest grupą obecnych pakietów Management Pack (BaseOS, Cluster, Hyper-V, SDN i Storage).
Istnieje również kilka innych drobnych poprawek, takich jak uruchamianie bazy danych SCOM na SQL Always On (nie są wymagane żadne zmiany po konfiguracji), szyfrowanie SHA256 dla certyfikatów dla agenta Linux, źródło alertów FQDN jest teraz wyświetlane podczas strojenia Management Pack i można je przeglądać źródło alertu dla aktywnych alertów. Nowsze dystrybucje Linuksa, takie jak Ubuntu20, Debian 10 i Oracle Linux 8, są teraz obsługiwane do monitorowania.
Zależność od konta LocalSystem na serwerach zarządzania została usunięta i podobnie jak inne składniki System Center, SCOM 2022 działa w systemie Windows Server 2022.
Data Protection Manager
Oprócz działania w systemie Windows Server 2022 w DPM wprowadzono kilka ulepszeń. Głównym z nich jest usunięcie wymogu metadanych katalogu plików dla przywracania pojedynczych plików i folderów, a zamiast tego wykorzystuje podejście oparte na iSCSI, które skraca czas tworzenia kopii zapasowych i przywracania.
Jeśli używasz DPM do ochrony VMware vCenter, możesz teraz przywracać maszyny wirtualne równolegle, domyślna wartość to do 8 maszyn wirtualnych jednocześnie, ale możesz zwiększyć ten limit za pomocą prostej zmiany w rejestrze. Mówiąc o vCenter, obsługiwane są VMware 7.0, 6.7 i 6.5 i można teraz oddzielić dzienniki VDDK dotyczące operacji VMware od pozostałych dzienników programu DPM i przechowywać je w pliku zdefiniowanym przez użytkownika.
Kolejnym „dużym” ulepszeniem jest zmiana maksymalnego miejsca przechowywania danych dla serwera DPM ze 120 TB na 300 TB. Tak jak poprzednio, zaleca się mieć warstwową pamięć masową z niewielką ilością pamięci podręcznej SSD, a resztę opartą na dysku twardym i korzystać z systemu plików ReFS.
Podsumowanie
Warto rozważyć upgrade do nowszej wersji System Center 2022, aby otrzymać dostęp do kilku nowości, które zapewne przydadzą się w sprawnym zarządzaniu infrastrukturą IT w organizacji.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).