Zaawansowane rozwiązanie Ceph w Proxmox, czym jest i dlaczego warto się nim zainteresować?
Co to jest Ceph?
Ceph to platforma pamięci masowej typu open source, która została zaprojektowana w celu umożliwienia przechowywania obiektów, bloków i plików z jednego systemu. Zaprojektowany z myślą o samonaprawianiu i samozarządzaniu. Ceph dąży do zmniejszenia kosztów administracyjnych i budżetowych, umożliwiając mu samodzielne radzenie sobie z przestojami. Ma również na celu całkowicie rozproszone operacje bez pojedynczego punktu awarii i jest skalowalny do poziomu eksabajta. Oprogramowanie Ceph działa również na zwykłym sprzęcie i replikuje dane, aby zapewnić odporność na awarie.
Jak działa Ceph?
Ceph może wykorzystywać pięć różnych demonów, które są w pełni dystrybuowane i mogą działać na tym samym zestawie serwerów, umożliwiając użytkownikom bezpośrednią interakcję z nimi:
- Monitory Ceph (ceph-mon) – śledzą aktywne i uszkodzone węzły klastra.
- Menedżerowie Ceph (ceph-mgr) – działają razem z demonami monitorującymi, zapewniając dodatkowe monitorowanie i interfejsy do zewnętrznych systemów monitorowania i zarządzania.
- Serwery metadanych (ceph-mds) – przechowują metadane i-węzłów i katalogów.
- Obiektowe urządzenia pamięci masowej (ceph-osd) – przechowują rzeczywiste pliki treści.
- Reprezentatywne bramki transferu stanu (RESTful) (ceph-rgw) – udostępniają warstwę obiektowej pamięci masowej jako interfejs zgodny z API OpenStack Swift.
Wdrożenie jednego lub więcej monitorów Ceph i dwóch lub więcej urządzeń obiektowej pamięci masowej Ceph nazywa się klastrem pamięci masowej Ceph. W działaniu system plików Ceph, obiektowa pamięć masowa Ceph i urządzenia blokowe Ceph odczytują dane i zapisują je w klastrze pamięci masowej Ceph. W klastrze pamięci masowej Ceph obiektowe urządzenia pamięci masowej Ceph przechowują dane jako obiekty w węzłach pamięci masowej. Klaster pamięci masowej Ceph może mieć tysiące węzłów pamięci masowej.
W samym systemie pamięci masowej Ceph wykorzystuje rozproszoną pamięć obiektową, która jest architekturą przechowywania danych komputerowych, która traktuje dane jako obiekty. Różni się to od innych architektur pamięci masowej, które zarządzają danymi w hierarchii plików, takich jak systemy plików. Dzięki bibliotekom oprogramowania Ceph użytkownicy uzyskują bezpośredni dostęp do niezawodnego, obiektowego systemu pamięci masowej autonomicznego rozproszonego magazynu obiektów (RADOS), który zapewnia również podstawę dla niektórych funkcji Ceph, takich jak RADOS Block Device i system plików Ceph.
Block Storage
Ceph zapewnia dostęp do pamięci blokowej poprzez zamontowanie klastra Ceph jako urządzenia blokowego poprzez moduł jądra Linuksa o nazwie RDB lub Radios Block Device.
Kiedy dane są zapisywane w Ceph za pomocą urządzenia blokowego, Ceph automatycznie rozdziela i replikuje dane w klastrze. Obiektowy system przechowywania Ceph pozwala również użytkownikom montować Ceph jako urządzenie blokowe z cienką alokacją. Urządzenia blokowe Ceph wykorzystują możliwości RADOS, które obejmują tworzenie migawek, replikację i spójność. Urządzenie blokowe może również zapewniać przechowywanie blokowe maszynom wirtualnym w OpenStack.
Filesystem
System plików Ceph (CephFS) to system plików zgodny z POSIX (które są standardami używanymi do zapewnienia zgodności plików między systemami operacyjnymi), który wykorzystuje klaster pamięci Ceph do przechowywania danych. W klastrze serwerów metadanych Ceph mapy katalogów i nazwy plików są przechowywane w klastrach RADOS. Ponadto klaster serwerów metadanych może dynamicznie skalować i równoważyć system plików w celu równomiernej dystrybucji danych między hostami klastra, zapewniając wysoką wydajność i zapobiegając dużym obciążeniom w klastrze.
Obiektowa pamięć masowa — narzędzia klienckie/RGW
W ramach samego systemu pamięci masowej Ceph wykorzystuje rozproszoną obiektową pamięć masową. Jest to oddzielone od koncepcji połączenia z klastrem Ceph w celu wykorzystania go jako składnicy obiektów. Ceph ma natywną bramę przechowywania obiektów o nazwie RGW. Jest to usługa, która działa na kilku lub wszystkich członkach klastra i zapewnia interfejs API zgodny z S3 oraz bramę umożliwiającą programom dodawanie, usuwanie itp. obiektów. Wszystkie chmury OpenMetal Cloud są dostarczane z obiektową pamięcią masową Ceph na żądanie w ramach rdzenia oraz z samodzielnymi klastrami pamięci masowej.
Klaster pamięci masowej Ceph
Klaster pamięci masowej Ceph to wdrożenie dwóch typów demonów: jednego lub więcej monitorów Ceph i dwóch lub więcej urządzeń obiektowej pamięci masowej Ceph. Klaster pamięci masowej Ceph jest podstawą wszystkich wdrożeń Ceph i może zawierać tysiące urządzeń pamięci masowej.
Jak to działa?
W działaniu system plików Ceph, obiektowa pamięć masowa Ceph i urządzenia blokowe Ceph odczytują dane i zapisują je w klastrze pamięci masowej Ceph. W klastrze pamięci masowej Ceph obiektowe urządzenia pamięci masowej Ceph przechowują dane jako obiekty w węzłach pamięci masowej. Urządzenia magazynu obiektów przechowują rzeczywiste pliki zawartości, a monitory Ceph śledzą aktywne i uszkodzone urządzenia klastra.
Użytkownicy konfigurujący, modyfikujący i usuwający klastry Ceph będą używać narzędzia ceph-deploy. Stworzony specjalnie dla Ceph, ceph-deploy pozwala użytkownikom szybko i łatwiej uruchomić Ceph dzięki praktycznym początkowym ustawieniom konfiguracyjnym. Narzędzie daje możliwość instalowania pakietów Ceph na zdalnych hostach, tworzenia klastrów, dodawania monitorów, zbierania i zapominania kluczy, dodawania obiektowych urządzeń pamięci masowej, usuwania klastrów i nie tylko.
Podsumowanie
Ceph jako złożone narzędzie, pomaga we wdrożeniu odpornej na uszkodzenia infrastruktury pamięci rozległej. Warto zainteresować się jego wdrożeniem, aby zabezpieczyć dane w organizacji.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).