Blue Team vs. Red Team

Print Friendly, PDF & Email

Czym jest Blue Team?

Podczas testów bezpieczeństwa cybernetycznego Blue Team ocenia środowisko bezpieczeństwa organizacji i chronią te środowiska przed czerwonymi zespołami. Red Team odgrywa rolę napastnika, identyfikując luki w zabezpieczeniach i przeprowadzając ataki w kontrolowanym środowisku. Oba zespoły łączą się, aby pomóc w wyjaśnieniu prawdziwego stanu bezpieczeństwa organizacji.

Pomysł, że możesz lepiej zrozumieć swoją obronę, atakując ją w kontrolowanym środowisku, jest od dawna ugruntowaną zasadą wojskową. Idea ta jest najczęściej wyrażana w praktyce „red teaming”, gdzie zewnętrzna grupa niezależnych specjalistów testuje systemy lub mechanizmy obronne docelowej organizacji w celu zidentyfikowania istniejących luk w zabezpieczeniach.

W świecie bezpieczeństwa informacji praktyka „red teaming” jest obecnie dobrze ugruntowana. Działając jako „etyczni hakerzy”, metodycznie badają strukturę i mechanizmy obronne organizacji, a następnie przeprowadzają ataki, aby wykorzystać wszelkie słabości.

Jednak Red Team to tylko część równania. Po drugiej stronie stoi Blue Team, których zadaniem jest ochrona systemów i zasobów organizacji przed atakami, zarówno rzeczywistymi, jak i symulowanymi.

Red Team vs. Blue Team: Działania w kwestii bezpieczeństwa

Niebieski zespół przeprowadza oceny bezpieczeństwa operacyjnego sieci i zapewniają odpowiednie narzędzia i techniki łagodzące dla organizacji, które chcą ocenić swoje zabezpieczenia lub przygotować się na ataki zespołu czerwonego.

Blue Team’y często składają się ze specjalistów od bezpieczeństwa w organizacji. Możliwe jest również wynajęcie niezależnych konsultantów, którzy wykorzystują swoją wiedzę, aby pomóc w przeprowadzeniu audytu stanu zabezpieczeń organizacji.

Kiedy organizacja planuje ćwiczenia drużyn czerwonych i niebieskich, drużyny czerwone mogą próbować różnych technik, aby przeprowadzić udany atak. Nie chodzi tylko o kwestie związane z kwestiami czystko informatycznymi, mogą wykorzystywać również elementy socjotechniki. Dużą skutecznością mogą pocwalić się podrzucone „przypadkowo” urządzenia typu pendrive, którą są w stanie zainfekować organizacje.

Ataki zespołu czerwonego mogą obejmować scenariusze, takie jak członek czerwonej drużyny udający dostawcę w celu infiltracji organizacji docelowej. Osoba ta może niepostrzeżenie wślizgnąć się do pokoju i po cichu zainstalować złośliwe oprogramowanie, uzyskując dostęp do sieci.

Czerwone zespoły angażują się w rozpoznanie cyfrowe organizacji. Ma to na celu ocenę zabezpieczeń oraz przygotowanie odpowiednich technik ataku, aby naruszyć bezpieczeństwo celu, przy jednoczesnym uniknięciu wykrycia.

Niebieskie drużyny mają za zadanie odeprzeć te ataki i ujawnić aktywność czerwonych drużyn. Często zaczyna się to od szczegółowej oceny ryzyka obecnego stanu bezpieczeństwa organizacji. Niebieskie zespoły mogą następnie wdrożyć kombinację ludzkiej inteligencji i narzędzi technicznych, aby wykrywać i odrzucać wtargnięcia czerwonych zespołów.

Niebieski zespół musi analizować dane z dzienników, ruchu, przeprowadzać audyty, kontrolować ślady cyfrowane oraz ryzyka. Krótko mówiąc musi robić wszystko, aby zapobiec wszelkim naruszeniom — a następnie naprawiać wszelkie wykryte luki.

Ile warte są testy Blue Team?

Niebieski zespół odgrywa kluczową rolę w opracowaniu kompleksowego planu ochrony organizacji przy użyciu najnowszych narzędzi i technik. Często najlepiej jest myśleć o nich jako o najbardziej aktywnym kontyngencie zespołu bezpieczeństwa.

Niebieskie zespoły koncentrują się na zagrożeniach wysokiego poziomu i poświęcają się ciągłemu doskonaleniu technik wykrywania i reagowania. Pomijanie błahych na pierwszy rzut oka problemów, może powodować daleko idące konsekwencje.

Aby odnieść sukces, niebieskie zespoły muszą być bardzo dokładne; w końcu czerwone drużyny mogą przeprowadzić 99 nieudanych ataków i nadal wygrywać przy 100. próbie. Niebieskie drużyny muszą mieć cały czas rację. Oprócz dbałości o szczegóły, niebieskie zespoły muszą również myśleć kreatywnie i mieć zdolność dostosowywania się w locie. Wielu najskuteczniejszych czerwonych drużyn (i hakerów w czarnych kapeluszach) jest wyjątkowo biegłych w formułowaniu nowatorskich i trudnych do przewidzenia technik ataku.

Oceniając pracę zarówno czerwonych, jak i niebieskich zespołów, organizacje mogą opracować całościowy obraz stanu ich bezpieczeństwa — i wprowadzić wszelkie zmiany, które mogą być wymagane w celu zapewnienia solidnej ogólnej ochrony.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT