Bezpieczeństwo IT? Brak budżetu, czyli pozorne oszczędności…

Print Friendly, PDF & Email

Czy zamykasz drzwi wychodząc z domu? Czy zamykasz auto zostawiając je na parkingu? Dlaczego więc nie masz budżetu na zabezpieczenie IT w organizacji? No właśnie ciekawe, Kasperski zapytał właścicieli firm, dlaczego oszczędzają na tak istotnym elemencie IT? Według 1/3 pytanych, jest pewności, że ich organizacje nie są zagrożone, na podobnym poziomie są odpowiedzi, że takie inwestycje nie są potrzebne, myślę że takie podejście bardzo szybko się zmieni przy pierwszym zaszyfrowaniu danych na serwerach. Teoretycznie ponad 40% właścicieli zapewnia, że jest bezpieczna, jednocześnie ponad 70% organizacji, nie ma formalnego planu działania w takich przypadkach.

W wielu przypadkach kończy się na chęciach i słowach, mało która organizacja ma na miejscu osobę, która jest specjalistą od cyberbezpieczeństwa. Inni twierdzą, że nie ma środków ze względu na pogorszenie się finansów organizacji, być może jest to prawda, jednak co się stanie gdy zyski spadną do zera, ponieważ ktoś zatrzymał działanie organizacji przez atak na jego infrastrukturę?

Poniżej lista „blokad”, które ograniczają inwestycje w IT.

Powody redukcji wydatków na bezpieczeństwo IT w najbliższych latach.
1Cięcie wydatków w całej firmie29%
2Jesteśmy wystarczająco dobrze zabezpieczeni25%
3Sporo zainwestowaliśmy w minionych latach – teraz potrzebujemy tylko wsparcia/utrzymania25%
4Mamy słabsze wyniki całego przedsiębiorstwa23%
5Kierownictwo firmy nie widzi powodu, by tak dużo inwestować w bezpieczeństwo IT23%
6Nie mieliśmy do czynienia z incydentami bezpieczeństwa w ciągu minionych 12 miesięcy22%
7Outsourcing IT pozwala ograniczyć koszty22%
8Przeszliśmy na tańsze rozwiązania/tańszego dostawcę bezpieczeństwa IT19%
9Relokacja budżetu IT na inne potrzeby19%
10Żądanie właścicieli/udziałowców15%
Źródło: Kaspersky

W roku 2020 ze względu na pandemię, liczba ataków wzrosła o około 12%, blisko 50% ataków kierowanych jest na na organizacje bez względu na ich wielkość.

Oczywiście, nie trzeba od razu wydawać milionów na bezpieczeństwo, ale używanie haseł o których pisałem tutaj, raczej tego faktu nie poprawi. Dobrym pomysłem jest przejrzenie tego czym dysponujemy i uszczelnić tam gdzie jest problem.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT